ABB 2011-07-18

ABB kupuje firmę Epyon, aby rozszerzyć ofertę infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych

ABB kupuje firmę Epyon, aby rozszerzyć ofertę infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych

ABB, wiodący na świecie dostawca technologii energetyki i automatyki, kupił firmę Epyon B.V., jednego z pierwszych liderów w dziedzinie rozwiązań infrastruktury do ładowania pojazdów elektrycznych, specjalizującego się w stacjach szybkiego ładowania prądem stałym i oprogramowaniu dla sieciowych stacji ładujących. Zakup ten wpisuje się w strategię ABB ukierunkowaną na rozszerzenie globalnej oferty rozwiązań infrastruktury dla pojazdów elektrycznych.

„Dzięki temu zakupowi ABB zyskuje dostęp do konkurencyjnych produktów, kluczowego oprogramowania do zarządzania siecią elektroenergetyczną oraz efektywnego modelu biznesowego usług konserwacyjnych, co idealnie uzupełnia naszą ofertę”, powiedział Ulrich Spiesshofer, dyrektor dywizji Napędów i Automatyzacji Produkcji w Grupie ABB. Założona w 2005 r. firma Epyon ma siedzibę w Rijswijk w Holandii, centrum badawczo-rozwojowe w Eindhoven oraz sieć sprzedaży w całej Europie. Obie strony uzgodniły, że nie będą ujawniać finansowych szczegółów transakcji. Po sfinalizowaniu zakupu 50 pracowników Epyon na całym świecie dołączy do ABB.

„Rozpoznawalność marki ABB oraz silna pozycja na światowym rynku przyspieszy rozwój połączonej oferty firm Epyon i ABB oraz zapewni dostęp do kluczowych klientów i partnerów’’ – powiedział Hans Streng, Dyrektor Generalny Epyon, który kierował firmą przez ostatni rok i pozostanie w nowej organizacji, jako doświadczony lider połączonych biznesów. „Dotychczasowy dorobek firmy Epyon uzupełnia szeroka oferta ABB w obszarze energoelektroniki, światowej bazy produkcyjnej oraz sieci dostaw, marketingu i usług ABB”.

Rosnąca liczba pojazdów elektrycznych sprawia, że światowy rynek jest coraz bardziej zainteresowany rozwiązaniami do ich ładowania, w tym technologiami wspierającymi, dzięki którym elektryczna sieć przesyłowa zostanie wyposażona w bardziej zaawansowane systemy i oprogramowanie do monitorowania. Według szacunków firmy Pike Research, w ciągu najbliższych pięciu lat sprzedaż stacji do ładowania pojazdów elektrycznych szybko wzrośnie i w 2015 r. osiągnie liczbę 1,6 miliona sztuk na świecie.

Stacje do szybkiego ładowania prądem stałym firmy Epyon pojawiły się w komercyjnym zastosowaniu w maju 2010 r. Skracają one czas ładowania do 15 minut w porównaniu z 6–8 godzinami ładowania przy użyciu standardowego gniazda ładowarki prądu zmiennego.

Ponadto sprzęt i oprogramowanie firmy Epyon pozwala właścicielowi stacji ładowania na monitorowanie stanu i wymagań stacji, spełniając jednocześnie potrzeby fakturowania i administracji. Sprzęt i oprogramowanie umożliwia użycie szeregu różnych metod ładowania dla poszczególnych złączy stacji, dzięki czemu można dostosować proces ładowania do różnych warunków początkowych, wymagań energetycznych i czasów ładowania.

Ten strategiczny zakup został celowo zrealizowany po zeszłorocznej inwestycji w firmę ECOtality z siedzibą w San Francisco, specjalizującą się w technologiach czystego elektrycznego transportu i magazynowania energii, dzięki której ABB mogła wejść na północnoamerykański rynek rozwiązań do ładowania pojazdów elektrycznych.ABB
Na podstawie: abb.pl

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii