Co to jest inteligentny dom?
Dom to przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa jakie daje człowiekowi. Z postępem cywilizacyjnym domy, w których mieszkamy ulegają stałemu procesowi udoskonalania, poprawiając komfort życia.
Inteligentny dom (inteligentny budynek) to taki, który zapewnia bezpieczeństwo, komfort, niskie koszty utrzymania oraz jest łatwy w adaptacji i zarządzaniu.
Od inteligentnych budynków możemy oczekiwać:
- zapewnienia bezpieczeństwa życia i mienia
- niezawodnych dostaw mediów
- właściwego mikroklimatu (jakości powietrza, temperatury, światła)
- niskich kosztów utrzymania budynku
- niskiego zapotrzebowania na energię i niewielkiej emisji zanieczyszczeń do środowiska
- komfortu użytkowania
- atrakcyjności rynkowej
- łatwości adaptacji
Warto już na etapie planowania inwestycji zastanowić się czy nie warto założyć inteligentnej instalacji. Budowa inteligentnego budynku w porównaniu do tradycyjnego jest droższa o kilka do kilkunastu procent, w zależności od konkretnych rozwiązań i wyposażenia w systemy automatycznego sterowania. Im wyższy standard i więcej zabezpieczeń tym inwestycja staje się bardziej kosztowna.
W budynkach inteligentnych integruje się między innymi systemy:
- audiowizualne
- oświetleniowe
- sygnalizacji pożaru
- sygnalizacji włamania i napadu
- kontroli dostępu
- telewizji dozorowej
- nagłaśniania ewakuacyjnego
- klimatyzacji, wentylacji i ogrzewania
- teleinformatyczne
- zasilania głównego i awaryjnego
Elementami instalacji w inteligentnym domu są:
- czujniki temperatury, wilgotności, szybkości przepływu powietrza, obecności osób w pomieszczeniu (kamery, fotokomórki), zalania, dymu, antywłamaniowe (kontaktrony, podczerwieni, mikrofalowe),
- urządzenia ściemniające, rozjaśniające i gaszące światło, odcinające dopływ ciepła, kamery monitorujące pomieszczenia, sterujące zamkami poprzez rejestrację i reakcję na obecność użytkowników, rejestrujące pracę komputera, telefonu, faksu, kamery, czytniki kart identyfikacyjnych, ekrany antyprzepięciowe
Głównym zadaniem systemu inteligentnego budynku jest integracja działania poszczególnych jego elementów – sterowania, monitorowania pracy urządzeń budynku, uruchamiania systemów bezpieczeństwa (przeciwpożarowego, antywłamaniowego), wspomagania pracy zarządcy budynku na poziomie bezpieczeństwa, oprogramowania, sprzętowym oraz środków transmisji sygnałów.
Podstawę stanowi system zarządzający Building Management System (BMS). Głównym jego zadaniem jest zarządzanie informacją (poprzez nadzorowanie pracy całej elektroniki) oraz pomoc osobom odpowiedzialnym za właściwe funkcjonowanie obiektu.
prof. Elżbieta Niezabitowska: Czego można oczekiwać od budynku inteligentnego? Informator instalacyjny - murator 2008, s. 14-17.