Opracowanie redakcja e-automatyka.pl 2012-03-21

Kalibracje przyrządów pomiarowych - która firma?

Kalibracje przyrządów pomiarowych - która firma?

Może się to wydawać oczywiste, ale zadawanie właściwych pytań firmom zajmującym się testami kalibracyjnymi przyrządów pomiarowych może okazać się niezbędne do ytrzymania sprawnego działania zakładu i czy jakość produktów spełnia najwyższe standardy. Poniżej przedstawiamy 7 podstawowych pytań, jakie należy zadać.Może się to wydawać oczywiste, ale zadawanie właściwych pytań firmom zajmującym się testami kalibracyjnymi przyrządów pomiarowych może okazać się niezbędne do ytrzymania sprawnego działania zakładu i czy jakość produktów spełnia najwyższe standardy. Poniżej przedstawiamy 7 podstawowych pytań, jakie należy zadać.

1. Czy firma wykonująca kalibrację posiada akredytację? Jeśli nie, należy zmienić firmę.

2. Czy firma jest akredytowana przed dobrą jednostkę. Poszczególne jednostki akredytacyjne nie są sobie równe. Wiele firm nie jest znanych z dokładnych i surowych praktyk audytorskich i nie wszystkie są oparte na międzynarodowej normie ISO/IEC 17025. Do tego regularnie powinny być przeprowadzane oceny poziomu wiedzy technicznej pracowników. Korzystanie z takich firm pomaga uniknąć kosztownych ponownych testów i zmniejsza ogólne błędy produkcyjne.

3. Czy zakres akredytacji jest wystarczający aby spełnić wszystkie potrzeby testów. Korzystanie z jednej firmy, oferującej testy kompleksowo tworzy efektywność cenową, bieżący kontakt z osobami odpowiedzialnymi za certyfikację, historię sprzętu itp. Sprawdzenie zakresu akredytacji firmy nie jest trudne.

4. Jaki jest czas wykonywania kalibracji. Wiele aparatów ma decydujące znaczenie dla codziennych operacji. Kiedy przychodzi czas kalibracji, ważne jest, aby wykonać ją możliwie w jak najkrótszym czasie.

5. Czy firma oferuje akredytację na miejscu. Oczywistym jest, że niektóre z urządzeń nie jest przenośne lub po prostu nie może być oddany nawet na dzień. Wówczas konieczne jest wykonanie kalibracji na miejscu. Niektóre z firm zapewniają również naprawy, konserwacje, instalacje sprzętu i przeprowadzanie szkoleń.

6. Czy firma może wymienić przyrządy jeśli nie można ich wykalibrować. Wiele firm wystawia po prostu dokument stwierdzający, że urządzenie nie może zostać wykalibrowane. Kiedy takowa sytuacja nastąpi trzeba poświęcić swój cenny czas na analizy czy przyrząd należy naprawić czy wymienić, a następnie znaleźć kogoś, kto to wykona. Gdy takowe działania wykonuje jedna firma, podejmowanie decyzji jest bardziej świadome i oszczędza czas niezbędny na wysyłanie produktu do producenta. Czasem firmy posiadają dopuszczenia od producentów, pozwalajace na wykonywanie napraw. Niekiedy możliwe jest nawet rozwiązywanie problemów przez telefon, aby określićnajlepszy kierunek działania.

7. Czy firma posiada dostęp do certyfikacji przyrządów on-line. Najlepiej żeby tak było. Pozwala to pobrać certyfikat w dowolnym momencie, a także uzyskać index i historię przyrządów.

Na podstawie: GlobalSpec

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii