ABB 2012-09-18

ABB wygrywa kontrakt na dostawę systemu elektrycznego dla norweskiej platformy

ABB wygrywa kontrakt na dostawę systemu elektrycznego dla norweskiej platformy

Zasilanie z lądu przyczyni się do bezpiecznej i efektywnej pracy dwóch nowych sprężarek gazu na platformie Troll A, znajdującej się 70 kilometrów od zachodniego wybrzeża Norwegii.

ABB, podpisał kontrakt z firmą Statoil na dostawę i instalację podmorskich kabli wysokiego napięcia do zasilenia w energię elektryczną platformy gazowej Troll A, na zachodnim wybrzeżu Norwegii.

Głębokowodna, betonowa konstrukcja Troll A to największa na świecie platforma do produkcji gazu ziemnego – ma 473 metry wysokości i waży 1,2 mln ton; jest to jedocześnie najwyższa budowla, jaka kiedykolwiek została przeniesiona przez człowieka. Platforma jest w stanie produkować do 120 mln metrów sześciennych gazu dziennie; zawiera około 40% rezerw gazu ziemnego, znajdującego się na Norweskim Szelfie Kontynentalnym i ma fundamentalne znaczenie dla dostaw gazu na kontynent europejski.

Kontrakt ABB obejmuje badania wstępne, ułożenie oraz podłączenie 350 km kabli wysokiego napięcia prądu zmiennego i stałego (AC, DC), jak również zarządzanie projektem i inne usługi inżynieryjne. Kabel prądu zmiennego dostarczy energię elektryczną do systemów bezpieczeństwa i automatyki, natomiast kable prądu stałego (DC) – do dwóch nowych sprężarek gazu. Wraz z tym nowym kontraktem, wartość zamówień zdobytych przez ABB na połączenia z instalacją dwóch nowych sprężarek na platformie Troll A wynosi 360 mln dolarów.

Po zakończeniu prac, platforma Troll A zostanie wyposażona w dwa systemy podmorskiego przesyłu energii elektrycznej HVDC Light produkcji ABB, co umożliwi zasilanie z lądu pokładowych sprężarek gazu. Z biegiem czasu, w trakcie wydobycia gazu i ropy, ciśnienie w złożu ulega zmniejszeniu, powodując spadek produkcji. Aby przeciwdziałać temu, stosuje się sprężarki gazu. Instalacja dwóch nowych sprężarek gazu zwiększy możliwości produkcyjne oraz żywotność największej na świecie platformy morskiej do wydobywania gazu ziemnego.

Aby sprężarki na platformie mogły wykonywać swoje zadania, muszą być nieustannie i niezawodnie zasilane. Oszczędne i efektywnie energetyczne napędy ABB umożliwiają zasilanie sprężarek czystą energią wodną z sieci znajdującej się na lądzie. Przekłada się to na prostsze i elastyczniejsze operowanie sprężarkami w porównaniu do tradycyjnego zasilania energią generowaną bezpośrednio przez agregaty prądotwórcze na platformie.

„Niezawodna energia elektryczna z lądu będzie miała swój wkład w bezpieczne i efektywne działanie sprężarek gazu na platformie. Statoil już od 2005 roku miała pozytywne doświadczenia z podobnym systemem i doceniamy fakt, że zostaliśmy wybrani jako dostawca po raz kolejny” – powiedział Veli-Matti Reinikkala, dyrektor Dywizji Automatyka Procesowa ABB. „Wraz z tym kontraktem, ABB bierze odpowiedzialność za kompletny elektryczny system napędu. Klient chciał, aby w zakresie obowiązków jednego dostawcy było zarządzenia projektem, prace inżynieryjne, instalacja oraz roboty ziemne i drogowe. Kontrakty dla Troll A pokazują naszą zdolność do realizowania bardzo ważnych projektów z obszaru nafty i gazu”.

Pierwsze rozwiązanie w zakresie przesyłu energii z lądu dla Troll A zainaugurowano w 2005 roku, nowy system będzie gotowy do użycia od 2014 roku. Oba systemy oparte są na kompaktowym rozwiązaniu HVDC Light, idealnego dla sprawnego przesyłu energii na duże odległości. Pierwsze zamówienie na tę technologię obejmowało właśnie platformę Troll A.ABB
Na podstawie: abb.pl

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii