ABB 2012-11-13

Największa na świecie elektrownia słoneczna wykorzystująca technologię soczewek Fresnela rozpoczęła produkcję

Największa na świecie elektrownia słoneczna wykorzystująca technologię soczewek Fresnela rozpoczęła produkcję

Novatec Solar, firma której ABB jest strategicznym udziałowcem, ukończyła budowę elektrowni słonecznej Puerto Errado 2 w Hiszpanii o mocy 30 megawatów. To największa tego rodzaju elektrownia na świecie. Stosuje własną, wyjątkowo wydajną technologię, dzięki której generowana jest większa ilość energii niż w przypadku innych tego typu rozwiązań.

Puerto Errado 2 (PE2) w Murcii to pierwsza na świecie elektrownia słoneczna, która wytwarza energię elektryczną na skalę przemysłową przy wykorzystaniu technologii soczewek Fresnela. Przełomowa instalacja wykorzystuje technologię skupionej energii słonecznej (CSP - concentrating solar power) do generowania 30 megawatów (50 milionów kilowatogodzin energii rocznie) czystej energii słonecznej dla hiszpańskiej sieci energetycznej – wystarczająco dużo, aby zasilić 15 000 gospodarstw domowych oraz uniknąć około 16 000 ton emisji CO2 rocznie.

Elektrownia jest współwłasnością pięciu szwajcarskich zakładów użyteczności publicznej, przy czym większość 51% udziałów posiada Elektra Baselland, 12% posiada Industrielle Werke Basel (IWB), 10% należy do Elektrizitaetswerke de Stadt Zurich, 6% - Elektrizitatswerke des Kantons Zurich, 6% Energie Wasser Bern, a pozostałe 15% jest udziałem Novatec Solar.

PE2 jest trzecią komercyjną instalacją opartą na tej technologii. Elektrownia o mocy 1,4 MW dostarcza energię elektryczną do hiszpańskiej sieci wysokiego napięcia od 2009 roku. W maju 2012 roku Novatec ukończył budowę jednostki o mocy 9,3 MW w elektrowni węglowej o mocy 2000 MW w Nowej Południowej Walii w Australii – po raz pierwszy łącząc technologię CSP z konwencjonalnym wytwarzaniem energii z węgla.

Technologia oparta jest na opatentowanym i nagrodzonym modułowym kotle solarnym i unikalnym projekcie pola słonecznego składającego z soczewek Fresnela. Technologia wykorzystuje bezpośrednie wytwarzanie pary i – w przeciwieństwie do innych technologii energetyki słonecznej – nie wymaga w celu przekazywania ciepła ani wymienników ciepła, ani sieci wypełnionych olejem absorberów. Zamiast tego to wysoce ekonomiczne i sprawdzone rozwiązanie eksploatuje niemal płaskie lustra szklane. Wyjątkowo wydajny kocioł wytwarza bezpośrednio parę o temperaturze do 500 stopni Celsjusza i ciśnieniu 100 barów.

Przyjmując efektywność bloku energetycznego na poziomie 38%, ta innowacyjna technologia energetyki słonecznej produkuje więcej energii i może zaoferować wyższe dochody operatorowi niż inne konstrukcje solarne.

Stosując standardowe materiały, takie jak płyty z blachy oraz lustra szklane, koszty działania oraz budowy elektrowni są wyjątkowo niskie. Dzieje się tak ponieważ zautomatyzowana masowa produkcja istotnych elementów może odbywać się w lokalnych zakładach wytwórczych, a elementy te mogą być szybko dostarczone na miejsce. Dodatkowo, gotowa elektrownia zajmuje stosunkowo niewielką powierzchnię oraz stosuje się w niej automatyczny system czyszczenia, który wykorzystuje małą ilość wody.ABB
Na podstawie: abb.pl

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii