Mettler Toledo 2012-11-20

Bezbłędne pakowanie lekkich i ciężkich elementów wg zamówień

Bezbłędne pakowanie lekkich i ciężkich elementów wg zamówień

Schneider Electric Alombard produkuje zarówno bardzo lekkie, jak i duże, ciężkie elementy elektryczne. Gdy dochodziło do pakowania według zamówień, wyzwaniem było dokładne liczenie ciężkich i małych elementów jednocześnie. Aby zapobiec pomijaniu części lub niepotrzebnemu dokładaniu do kompletu, firma METTLER TOLEDO zaproponowała niezawodny system ważący zintegrowany z systemem przenośnikowym.

Założona w 1929 roku w Saint Pryvé Saint Mesmin firma Alombard z siedzibą we Francji od około dziesięciu lat wchodzi w skład grupy Schneider działającej w branży elektrycznej. Około 150 pracowników zajmuje się wytwarzaniem szerokiej gamy osprzętu elektrycznego: złączy elektrycznych, puszek podtynkowych, urządzeń do łączenia opraw oświetleniowych itp. Zakład jest odpowiedzialny głównie za dostarczanie komponentów platformy logistycznej, która zaopatruje francuskich klientów. Wziąwszy pod uwagę, że co godzinę powstaje niemal 1200 części, produkty gotowe do wysyłki muszą
być bardzo dokładnie kontrolowane.

Sprawna realizacja zamówień „Zależało nam na rozwiązaniu, które ulepszyłoby nasze stanowisko pakowania elementów elektrycznych”, wyjaśnia Marc de Baudus, inżynier ds. metodologii w zakładzie Alombard. „Musimy mieć możliwość kompletowania zamówień obejmujących bardzo małe artykuły, które ważą niekiedy mniej niż 1,4 grama, a także dużo większe produkty, w wypadku których znaczącym czynnikiem jest rozrzut masy. Niektóre opakowania odsyłano nam z powodu braku drobnej złączki — części, bez której zespół elektryczny nie mógł być prawidłowo złożony”, dodaje.

Zintegrowany system wagowy Marc de Baudus, który już znał firmę METTLER TOLEDO ze względu na jej wagi liczące, postanowił skonsultować problem ze swoim inżynierem ds. handlowych, Manuellą Page. „Z powodu małej masy niektórych elementów elektrycznych rozwiązanie musiało zapewniać jak najlepszy poziom precyzji. Naturalnie, zaproponowałam platformę KA15s o zakresie ważenia 15 kg i rozdzielczości 0,01 g w połączeniu z terminalem wagowym IND690”, wyjaśnia Manuella Page. „Zasugerowałam również dodanie czytnika kodów kreskowych, aby usprawnić proces identyfikowalność operacji”, dodaje. System ważący, który został zintegrowany z przenośnikiem taśmowym, od ponad roku spełnia oczekiwania operatorów w 100 procentach.

Dzięki tej instalacji ręcznej kontroli wymagają tylko torby niestandardowe, co przekłada się na wyższą wydajność. Radykalnie zmalała liczba reklamacji z tytułu niekompletnych dostaw.



Mettler Toledo
Na podstawie: mt.com

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii