Mettler Toledo 2012-11-26

Wysoka wydajność produkcyjna mimo 100% kontroli

Wysoka wydajność produkcyjna mimo 100% kontroli

Proces wytwarzania ogniw słonecznych składa się z licznych osobnych etapów. Kontrola masy między poszczególnymi etapami zapewnia, że tylko dobre plastry są dopuszczane do dalszej obróbki. Firma METTLER TOLEDO dysponuje właściwymi produktami oraz wiedzą fachową, które ułatwią konstruktorom maszyn pomyślne wykorzystanie kontroli jakości na podstawie masy w produkcji ogniw słonecznych.

Proces przekształcania bloku polikrystalicznego krzemowego odlewu w ogniwo słoneczne składa się z kilku osobnych etapów. Na początek odlewy tnie się, nadając im kształt plastrów. Następnie plastry muszą przejść kilka procesów trawienia, powlekania i drukowania, aż staną się ogniwami słonecznymi zdolnymi wytwarzać elektryczność. Rygorystyczna kontrola jakości na końcu każdej obróbki zapewnia, że tylko dobre plastry zostają dopuszczone do następnego etapu produkcyjnego.

Kontrola jakości

Pomiar masy przed każdym etapem produkcji i po nim stanowi szybką i wiarygodną metodę kontroli jakości. Umożliwia wykrywanie odchyłek w geometrii, kompletności i gęstości plastrów, zanim zostaną one poddane obróbce powierzchni. Następnie na podstawie różnicy mas sprawdzane są efekty trawienia, powlekania i drukowania. Wymaga to modułów wagowych o powtarzalnej precyzji w granicach od 10 mg do 0,1 mg.

Dokładny pomiar

Wymagania te spełniają precyzyjne moduły wagowe firmy METTLER TOLEDO. Modułem wagowym najczęściej używanym do kontroli jakości w produkcji krzemowych ogniw słonecznych jest WMS104C. Charakteryzuje się on precyzją odczytu wynoszącą 0,1 mg oraz powtarzalnością na poziomie 0,2 mg. Oprogramowanie, w którym zastosowano algorytmy filtracyjne, dostarcza poprawnych i powtarzalnych wyników pomiarów mimo drgań maszyn i prądu powietrza z systemu klimatyzacji. Wbudowany odważnik adiustacyjny umożliwia szybkie sprawdzenie wagi.

Sprawna komunikacja

Interfejs wysyła do systemu sterowania 92 przefiltrowane i skompensowane wartości masy na sekundę. Możliwa jest również komunikacja z wykorzystaniem magistrali przemysłowych.

Pomyślne wdrożenie

Warunkiem skutecznego wykorzystania technologii ważenia w procesie produkcji plastrów ogniw słonecznych jest prawidłowa integracja modułów wagowych, ponieważ należy uwzględnić szereg trudnych czynników środowiskowych. Optymalna sprawność zostaje osiągnięta dzięki ścisłej współpracy między konstruktorami maszyn a ekspertami firmy METTLER TOLEDO już na etapie projektowania.

Kontrola jakości

Kontrola jakości na podstawie masy znajduje zastosowanie nie tylko w produkcji ogniw słonecznych. Można ją stosować do wykrywania najmniejszych odchyłek w procesach montowania, odlewania, powlekania, trawienia i drukowania wielu produktów. Firma METTLER TOLEDO dysponuje własnym personelem serwisowym i handlowym. Eksperci firmy są dostępni globalnie dla klientów potrzebujących porad w zakresie prawidłowej integracji modułów wagowych z dowolnego rodzaju systemami kontroli jakości.Mettler Toledo
Na podstawie: mt.com

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii