Sandra Żochowska 2012-12-20

Święta w wersji „smart”

Święta w wersji „smart”

Dni tuż przed Wigilią większości z nas kojarzą się z dość nerwowymi przygotowaniami. Kupujemy ostatnie prezenty, dopracowujemy świąteczne menu, wysyłamy kartki i dekorujemy dom. By przetrwać tę świąteczną gorączkę coraz częściej wykorzystujemy inteligentne technologie.

Przyzwyczailiśmy się już do tego, że życzenia świąteczne wysyłamy mailem lub SMS-em. Dużą popularnością cieszą się specjalne aplikacje, które ułatwiają zapanowanie nad świątecznym budżetem, pozwalają na stworzenie spersonalizowanej elektronicznej kartki, a nawet krok po kroku pokazują, jak własnoręcznie stworzyć ozdoby w formie orgiami. Podczas przygotowań do Bożego Narodzenia przydatne są także możliwości, jakie daje nam automatyka budynkowa. Inteligentne systemy nie tylko je ułatwiają, ale też dodatkowo przyczyniają się do zmniejszenia świątecznych wydatków.

Inteligentne technologie pozwalają na przemianę każdego domu w inteligentne lokum. Dzięki dostępnym na rynku systemom bezprzewodowym wszystkimi urządzeniami i sprzętami możemy sterować zdalnie, bo aplikację do zarządzania nimi instaluje się bezpośrednio na laptopie, telefonie lub tablecie. Funkcjonalności inteligentnych systemów można wykorzystać także przy okazji Bożego Narodzenia. – Za pomocą systemu Fibaro możemy nie tylko włączać i wyłączać lampki na choince czy te, którymi udekorowaliśmy ogród, ale też tworzyć specjalne sceny i skoordynować pracę poszczególnych świątecznych iluminacji. Ich działanie możemy uzależnić od wydawanych komend, a także zautomatyzować je i skoordynować na przykład z czujnikami ruchu czy stacjami pogodowymi – mówi Maciej Fiedler, dyrektor ds. rozwoju Fibar Group, producenta bezprzewodowego systemu inteligencji budynków Fibaro. Dzięki temu lampki będą gaszone w pokojach, w których nikogo nie ma, a uruchomienie zewnętrznych iluminacji zostanie uzależnione na przykład od poziomu nasłonecznienia – będą włączać się dopiero wtedy, gdy zacznie się ściemniać. Gości zaskoczymy z kolei automatycznym uruchomieniem mrugających światełek po tym, gdy wkroczą na naszą posesję.

Także funkcjonalności, z których korzysta się na co dzień można skonfigurować na potrzeby Świąt. Dzięki temu na przykład śpiesząc się do domu, by przygotować Wigilię jeszcze zza biurka  będziemy mogli wydać domowi polecenie, by uruchomił piekarnik i zaczął piec przygotowane wcześniej ciasto czy karpia. Z kolei uruchamiając skonfigurowaną wcześniej scenę „Kolacja” jednym kliknięciem na ekranie smartfona przygotujemy salon czy jadalnię do wieczerzy, sprawiając na przykład, że system przygasi światła, włączy lampki choinkowe i kolędy.

Jeśli Boże Narodzenie planujemy spędzić poza domem, za pomocą naszego inteligentnego systemu możemy także zadbać o niego na odległość. Dzięki niemu na ekranie telefonu czy tabletu możemy na przykład upewnić się, czy zamknęliśmy wszystkie okna – nawet siedząc już w samochodzie czy za stołem u rodziny. To bardzo istotna funkcjonalność, bo jak wynika ze statystyk w czterech na pięć przypadków złodzieje dostają się do domów i mieszkań właśnie przez uchylone okna.

W przypadku dłuższej nieobecności możemy z kolei wykorzystać inteligentny system do symulowania naszej obecności i dzięki temu odstraszyć włamywaczy, którzy w okresie Bożego Narodzenia zwiększają swoją aktywność. – Będąc w dowolnym miejscu na świecie włączymy za jego pomocą oświetlenie, świąteczne lampki, muzykę czy telewizor albo opuścimy lub podniesiemy rolety. Jeśli natomiast nawet w ten sposób nie zniechęcimy złodzieja, to po wkroczeniu intruza do naszego lokum system nie tylko włączy alarm, ale też zamknie nieproszonego gościa w domu do momentu przyjazdu policji – mówi Maciej Fiedler z Fibaro.Sandra Żochowska
Na podstawie: agencja-ltm.pl

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii