LTM Communications 2012-12-28

Całe biuro w smartfonie

Całe biuro w smartfonie

Jak wyglądają biura XXI wieku? To nie tylko przeszklone biurowce, modny design i nowoczesne sprzęty elektroniczne, ale także technologie, które ułatwiają pracę, choć ich nie widać. Dlaczego warto zmienić siedzibę firmy w przestrzeń bardziej inteligentną?

Inteligencję budynkową można wykorzystywać nie tylko w obiektach mieszkalnych. To rozwiązanie ma wiele funkcji, które sprawdzają się także w obiektach biurowych, hotelach i różnego rodzaju budynkach użyteczności publicznej. Jego wykorzystanie nie tylko podwyższa standard samego obiektu, ale też zwiększa wygodę oraz bezpieczeństwo pracowników, a także umożliwia znaczne zmniejszenie kosztów eksploatacji biura.

Za pośrednictwem inteligentnego systemu możemy przede wszystkim zarządzać pracą poszczególnych sprzętów i instalacji. Nowoczesne rozwiązania pozwalają także na sterowanie nimi na odległość. – W ramach systemu Fibaro udostępniamy specjalną aplikację do zainstalowania na komputerze, tablecie czy smartfonie. Dzięki temu jednym przyciskiem możemy zdalnie sterować urządzeniami elektronicznymi, oświetleniem, ogrzewaniem, klimatyzacją czy roletami, i to z dowolnego miejsca na świecie – mówi Maciej Fiedler, dyrektor ds. rozwoju Fibar Group, producenta bezprzewodowego systemu inteligencji budynków Fibaro. Ta opcja przydaje się także w przypadku dużych powierzchni – dzięki niej możemy na przykład wyłączyć całe oświetlenie ogromnej hali magazynowej jednym kliknięciem lub sprawdzić, czy wszystkie okna zostały zamknięte bez konieczności obchodzenia całego budynku.

System można także skonfigurować tak, by urządzenia i instalacje wykonywały określone działania automatycznie. Jak to wygląda w praktyce? – Na przykład dzięki sterowaniu ogrzewaniem możemy nie tylko na bieżąco zmieniać temperaturę w biurze, ale też sprawić, by pomieszczenia nagrzały się do odpowiedniego poziomu przed przyjściem pracowników, a później, by ogrzewanie automatycznie wyłączyło się, gdy wszyscy opuszczą biuro. Dodatkowo, przy wykorzystaniu specjalnych pilotów obecności, pracodawca może otrzymać maila lub SMS-a z informacją, że wszyscy opuścili już firmę lub wręcz przeciwnie – że ktoś został po godzinach – wyjaśnia Maciej Fiedler z Fibaro.

Inteligencja budynkowa umożliwia też połączenie poszczególnych sprzętów i instalacji w jeden „organizm” składający się z współpracujących ze sobą elementów. Dzięki temu można sprawić, że będą one wykonywać całe sekwencje czynności. W tym celu tworzy się tak zwane sceny, dzięki którym po wydaniu jednej komendy lub na podstawie informacji z czujników system wykona wiele zaprogramowanych wcześniej działań. Dla przykładu specjalna scena może zostać uruchomiona po wyjściu wszystkich osób z biura – system automatycznie wyłączy oświetlenie, komputery i inne urządzenia. W podobny sposób można stworzyć na przykład scenę, w ramach której po uruchomieniu sprzętu audiowizualnego w sali konferencyjnej system automatycznie zasunie rolety i przygasi światło, przygotowując pomieszczenie do prezentacji.

Te funkcjonalności zwiększają przede wszystkim komfort pracy. Jednak inteligentny system przyczynia się także do zwiększenia bezpieczeństwa zatrudnionych w firmie osób. Istnieje bowiem możliwość podłączenia do niego systemu alarmowego, a także skonfigurowania scen, które będą uruchamiane w sytuacjach awaryjnych. – Dzięki temu na przykład jeśli sensory przekażą do centralki systemu informację o pojawieniu się w powietrzu dymu, system włączy alarm, zamknie okna, aby nie wpuszczać tlenu, podniesie rolety i otworzy zamki. Dodatkowo uruchomione zostaną hydranty sufitowe, a światła wskażą pracownikom drogę do najbliższego wyjścia ewakuacyjnego – mówi Maciej Fiedler z Fibaro.

Inteligentne technologie wpisują się w trend ekologicznego podejścia do biznesu, bo dzięki ich wykorzystaniu możemy w biurze poczynić znaczne oszczędności zmniejszając straty energii. System ostrzega i reaguje bowiem na sytuacje takie, jak oświetlenie włączone w pomieszczeniach, w których nikogo nie ma, urządzenia pozostawione w trybie czuwania czy praca klimatyzacji przy otwartych oknach. Eliminując podobne sytuacje dzięki inteligentnemu systemowi można zaoszczędzić nawet 30 proc. energii elektrycznej i ponad 20 proc. energii cieplnej, co w perspektywie kolejnych miesięcy działalności firmy daje już konkretne sumy.LTM Communications

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii