Opracowanie redakcja e-automatyka.pl 2010-03-30

Emerson - automatyzacja elektrowni wodnej na Ukranie

Emerson - automatyzacja elektrowni wodnej na Ukranie

16 marca 2010 roku Emerson Process Management zainstalował cyfrowy system sterowania w bloku nr 1 w elektrowni wodniej w Dnestrovskaya na Ukrainie. Elektrownia znajduje się nad Dniestrem w pobliżu Novodnestrovsk'a.

Blok ta jest pierwszym z 7 zaplanowanych o mocy 421 MW każdy. Po uruchomieniu wszystkich siedmiu łączna moc wytwarzana w elektrowni ma mieć wartość prawie 3 tys. MW, co uczyni tą elektronię największą tego typu w Europie. Elektrownia ta jest bardzo przydatna w celu równoważenia obciążenia: umożliwia zbieranie wody w nocy i poza szczytem, gdy zapotrzebowanie na energię jest niższe lub zaspokajania zapotrzebowania w dzień. Elektrownia jest ważnym źródłem energii odnawialnej na Ukrainie.

System Emerson's Ovation jest integralnym elementem elektrowni. System ten zarządza urządzeniami I/O których jest w bloku około 2300. System nie tylko monitoruje i kontroluje wszystkie główne urządzenia i procesy, turbiny hydrauliczne i pompy Electrotyazhmash, układy smarowania, chłodzenia, odsączania, obsługi wycieków, temperatury, urządzeń pomocniczych ale także interfejsów do zarządzania turbinami, systemem kontroli wibracji i wzbudzania. System Ovation obsługuje również stacje 330kV. Dzięki ujednoliceniu kontroli wielu skoordynowanych systemów nastąpiła znaczna poprawa zgodności całej jednostki, poprawiła się stabilność, elastyczność oraz efektywność pracy. System Ovation jest tak skonfigurowany, aby wszystkie podsystemy mogły być sterowane lokalnie jak i zdalnie z centrum zarządzania.

Technologia Ovation jest fundamentem automatyki i kontroli dla wszystkich urządzeń i procesów w elektrowni. System Ovation został zbudowany specjalnie dla wszystkich typów urządzeń do wytwarzania enrgii - z wykorzystaniem paliw kopalnych a także źródeł odnawialnych. Emerson ma już duże doświadczenie w automatyzacji elektrowni wodnych w tym regionie, jako że wykonywał 70 projektów w elektrowniach wodnych w samej Rosji. Na podstawie: AutomationWorld

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii