Opracowanie redakcja e-automatyka.pl 2010-04-12

Zapobieganie gromadzeniu się ciepła powodującego problemy i upadki systemów.

Zapobieganie gromadzeniu się ciepła powodującego problemy i upadki systemów.

Jeżeli obciążenie cieplne w obrębie obudowy konsoli wykracza poza naturalne zdolności chłodzenia modułu, to gromadzące się ciepło będzie powodować narastające problemy a nawet całkowite upadki systemu. Na wykresie poniżej przedstawiono różnicę temperatury wnętrza i otoczenia urządzenia w funkcji oddawania ciepła dla różnych poziomów wydajności chłodniczych.

Nieizolowane NEMA 12 i większe szafy metalowe rozpraszają nagromadzone ciepło za pośrednictwem procesu konwekcji, która występuje wzdłuż pionowych ścian, a nie z góry jak nasza intuicja może nam podpowiadać. Dlatego prostym rozwiązaniem dla nisko obciążalnych cieplnie paneli jest uzyskanie ponad gabarytowej przewagi wysokości nad szerokością i jak największej głębokości.

Jak wskazuje wykres, w idealnych warunkach 72 x 36 x  24, wolnostojący nieizolowany panel metalowy bez źródeł wysokiej temperatury, takich jak transformatory, piecyki dołączone lub stojące w pobliżu może rozproszyć prawie 500 watów ciepła przy wzrostu temperatury o 15°C powyżej temperaturę otoczenia za pomocą samego chłodzenia konwekcyjnego. W idealnych warunkach wymaga się, żeby utrzymywać temperaturę panelu w granicach 40°C, gdy temperatura otoczenia wzrośnie powyżej 25°C, lub utrzymywać temperaturę 50°C przy temperaturze otoczenia wynoszącej 35°C. Ale również występują inne środowiska idealne w których obciążenia cieplne są dużo większe niż 500 watów.

Jeżeli wymagana temperatura wnętrza panelu jest niewiele większa od szczytowej temperatury otoczenia, to konieczne staje się zastosowanie rozwiązania chłodzącego takiego jak chłodzenie sprężonym powietrzem, chłodzenie wodą, zastosowanie klimatyzacji. Jeżeli istnieje wystarczająco duża różnica temperatur otoczenia i wnętrza panelu, to zastosowanie rurowego wymiennika cieplnego jest najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Na podstawie: www.plantservices.com

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii