Opracowanie redakcja e-automatyka.pl 2010-04-13

Katamaran solar na wodzie

Katamaran solar na wodzie

Ambitne plany międzynarodowej firmy Planet Solar konstruującej supernowoczesny katamaran przedostały się do większości mediów. Przypominający raczej statek kosmiczny niż łódź, prototyp łodzi napędzanej energią słoneczną działa na wyobraźnię. Żadnego łopotu żagli, buczenia silnika, syku dysz wydechowych... Zamiast tego górny pokład prawie w całości pokryty bateriami słonecznymi, które zmagazynują tyle energii, żeby płynąć nawet nocą.

31 marca 2010 to szczególny dzień w historii firmy Planet Solar. Tego dnia nastąpiło wodowanie jednostki na Morzu Bałtyckim w niemieckim porcie Kilonia, z którego łódź ma wypłynąć na pierwszy rejs testowy po wodach Bałtyku. W najbliższym czasie katamaran popłynie w rejs na Morze Śródziemne.

Projektanci twierdzą, że jeśli testy potwierdzą ich założenia, łódź już w przyszłym roku wyruszy w rejs dookoła świata zawijając pod drodze do największych portów świata: Hamburga, Paryża, Nowego Jorku, San Francisco, Singapuru i Abu Zabi.

To jednak nie pierwsza próba pokonania oceanu przy pomocy energii słonecznej. W grudniu 2006 roku z Hiszpanii wypłynął o wiele mniej futurystyczny dwukadłubowiec - Sun21, również napędzany energią słońca. Płynąc z prędkością ok. 5 węzłów na godzinę (10km/h) dotarł do nowojorskiej mariny na początku maja 2007r. Przepłynął ponad 13 tysięcy kilometrów. Przez całą trasę system napędzający łódź wyprodukował 2 tysiące kilowatogodzin.

Organizatorzy obu tych rejsów podkreślają, że ich podstawowym celem jest zwrócenie uwagi na konieczność stosowania energii słonecznej, jako energii w najczystszej postaci. Na podstawie: TVN24

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii