Opracowanie redakcja e-automatyka.pl 2010-04-19

Roboty walczące w telewizji korzystają z zaworów Danfoss

Roboty walczące w telewizji korzystają z zaworów Danfoss

W lutym na antenę amerykańskiej sieci telewizyjnej CBS powróciła nowa seria programu BattleBots. W programie tym biorą udział roboty zbudowane przez zespoły zawodowych konstruktorów oraz uczniów szkół średnich i wyższych - maszyny walczą ze sobą o tytuł Mistrza BattleBot. Każda walka, zwana BotBout, trwa trzy minuty lub do chwili, gdy jeden z zawodników zostanie unieruchomiony lub zniszczony - a należy wiedzieć, że współzawodnictwo maszyn może być wielce wyczerpujące. W nadchodzącej serii programu wystąpi robot zgłoszony przez drużynę z wydziału robotyki Uniwersytety Stanu Iowa, który by sięgnąć po mistrzostwo, będzie używał zaworów elektromagnetycznych firmy Danfoss.

Roboty bojowe wyposażone w pneumatyczne ramię
Jesienią 2009 roku zespół z wydziału robotyki Uniwersytetu Stanu Iowa zgłosił się do firmy Danfoss z prośbą o pomoc w budowie BattleBota. Danfoss jest firmą, która nieustannie interesuje się nowymi zastosowaniami swoich produktów, dlatego też uznaliśmy, że pomoc młodej, pomysłowej drużynie będzie czymś ciekawym. Mierząc się z pomocą technologii z bardzo konkretnym wyzwaniem, poza chrztem bojowym zespół z uniwersytetu zyska cenne praktyczne doświadczenia z zakresu projektowania i robotyki, o które trudno podczas zajęć na uczelni.

Zespół z wydziału robotyki Uniwersytetu Stanu Iowa buduje 50-cio kilogramowego robota uzbrojonego w broń pneumatyczną, której zadaniem jest wsunąć się pod korpus przeciwnika i przewrócić go na grzbiet. Oręż ten musi mieć wielką moc i dużą szybkość działania, dlatego też zespół wykorzystał do jego zbudowania dwa zawory elektromagnetyczne do wysokich ciśnień firmy Danfoss.

Wynikiem prac jest ramię, które reaguje w zaledwie 50 milisekund, czyli ponad sześć razy szybciej niż ludzkie oko jest w stanie mrugnąć. Kolejnym podzespołem produkcji firmy Danfoss jest kompaktowy zawór elektromagnetyczny bezpośredniego działania, którego zadaniem jest wyrzut powietrza z obwodu pneumatycznego i cofnięcie ramienia robota.

Zawory elektromagnetyczne Danfoss słyną z niezawodności i wysokiej wydajności. Zawór z serwosterowaniem typu EV224B jest używany przeważnie w aplikacjach, w których występuje wysokie ciśnienie medium, np. turbosprężarkach silnikowych i sprężarkach powietrza. Kompaktowy zawór 3/2 typu EV310A to zawór upustowy, stosowany między innymi do sterowania przepływem sprężonego powietrza w instalacjach pneumatycznych.
Życzymy zespołowi powodzenia. Na podstawie: www.danfoss.com

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii