Opracowanie redakcja e-automatyka.pl 2022-01-25

Etykiety - rozwiązanie problemów w zakresie identyfikacji w laboratoriach medycznych

Etykiety - rozwiązanie problemów w zakresie identyfikacji w laboratoriach medycznych

 

We wszystkich procesach w laboratoriach, placówkach medycznych, centrach krwiodawstwa i innych tego typu miejscach, niezwykle ważna jest precyzja i minimalizowanie ryzyka wystąpienia błędu. Oczywiście w każdej branży będzie to istotne, jednak tam konsekwencje pomyłek i braku precyzji mogą być szczególnie dotkliwe. Oprócz tego często ważna jest szybkość działania - liczba próbek do analizy rośnie, a terminy są krótkie. Połączenie ze sobą sprawnego i szybkiego działania z precyzją nie jest łatwe, ale możliwe. Pomóc w tym może wprowadzenie do laboratoriów medycznych i wszystkich innych placówek, gdzie pracuje się z materiałem pobranym od pacjentów, elementów automatyzacji. Pozwoli to nie tylko pracować sprawniej i szybciej, ale także ograniczyć błędy, które w tej branży mogą wiązać się nie tylko z kosztami finansowymi.

Etykiety w laboratorium – istotny element każdego procesu

W automatyzacji mogą pomóc etykiety, które oczywiście muszą spełniać określone wymagania. Oznaczenia na różnego rodzaju zamkniętych szczelnie probówkach lub specjalnych pojemnikach, są niezwykle ważne. Mają one za zadanie przede wszystkim identyfikację materiału pobranego od pacjenta. Jest to możliwe tylko wtedy, jeśli będą one trwałe i czytelne, a także łatwe w wykonaniu. Próbki w laboratorium poddawane są często działaniu różnych czynników – np. niskiej temperaturze, dlatego zarówno materiał samej etykiety, jak i nadruk muszą być niezwykle trwałe. Nowoczesne rozwiązania umożliwiają znacznie więcej. - Zaawansowane systemy znakowania pozwalają w łatwy sposób śledzić wszystkie procesy, jakim poddawana jest dana próbka. Na samej etykiecie mogą być umieszczone nie tylko podstawowe informacje, jak np. data i numer próbki. Dzięki kodowi kreskowemu można w prosty i szybki sposób zidentyfikować zawartość próbki w systemie i prześledzić, jakim procesom został poddany materiał do chwili obecnej, a także uzyskać o nim wszystkie szczegółowe informacje. – wyjaśnia Aleksander Wolny, Kierownik Działu Rozwoju Produktu w firmie Etisoft.

Kompletny zestaw – drukarka, oprogramowanie i czytnik kodów

Aby szybkie tworzenie trwałych etykiet, a także późniejsze ich łatwe identyfikowanie było możliwe, w laboratorium potrzebny jest zestaw składający się z drukarki, oprogramowania i czytnika kodów. Dzięki niemu można samodzielnie, w każdej chwili drukować etykiety. - Liczy się także uniwersalność rozwiązania – zauważa ekspert z Etisoft. - Powinno ono pozwalać na projektowanie etykiet dostosowanych do realizowanych procesów. W końcu w każdej instytucji potrzebne będą inne informacje nadrukowane na etykiecie. Różne będą także same pojemniki. – dodaje. Dzięki drukarce można oznakować próbówki klasyczne i Eppendorfa, fiolki i wiele innych. Pozwala na to specjalne oprogramowanie połączone z drukarką. Można więc tworzyć unikatowe etykiety, które będą dopasowane do konkretnych potrzeb w danej placówce.

Trwałe etykiety dla laboratoriów, kriogeniki i nie tylko

Określone materiały organiczne czy substancje wymagają przechowywanie w specjalnych warunkach. Materiał organiczny jest przechowywany w niskich temperaturach, do -196°C. Trwałe etykiety cechują się doskonałą przyczepnością w przypadku aplikacji na różnych powierzchniach, takich jak szkło czy plastik. Są także odporne na różne chemikalia i rozpuszczalniki, w tym np. alkohol etylowy, izopropanol, metanol, formalina, toluen, aceton, a także środki utrwalające i barwniki. Próbki w laboratoriach medycznych poddawane są różnym procesom. Wielokrotne zamrażanie do bardzo niskiej temperatury czy też wirowanie, to często standardowe procedury. Jednak nawet po przeprowadzaniu takich działań, etykieta wciąż będzie na miejscu i dało się będzie z niej wszystko odczytać, a także zidentyfikować próbkę w systemie.

Wysokiej jakości etykiety – idealne rozwiązanie dla laboratoriów

Mając możliwość samodzielnego drukowania etykiet o wyżej wymienionych cechach, można skupić się na samym procesie. Nie trzeba się martwić o trwałość oznakowania ani ręcznie wyszukiwać konkretnych próbek w systemie, aby uzyskać o nich więcej informacji. Wszystko to pozwala na oszczędność czasu i zminimalizowanie ryzyka powstania błędu.

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii