Opracowanie redakcja e-automatyka.pl 2023-04-24

Większa efektywność energetyczna centrum danych

Większa efektywność energetyczna centrum danych

Jeszcze do niedawna zużycie energii w centrach danych nie było kwestionowane. Jednak te czasy już bezpowrotnie minęły, ponieważ zapotrzebowanie na energię takiej infrastruktury stale rośnie. Nadal można znaleźć jednak potencjalne oszczędności - jedną z nich jest OT (Operational Technology), czyli technologia operacyjna centrum danych. Nowy pakiet RiZone OTM Suite firmy Rittal umożliwia optymalne zarządzanie warstwą OT i monitorowanie systemów fizycznych. Rozwiązanie to nastawione jest na dostępność, bezpieczeństwo i optymalizację zużycia energii w centrum danych.

Zapotrzebowanie na energię w centrum danych szybko rośnie i stanowi ogromny koszt dla operatorów – zwłaszcza w czasach wysokich cen energii. Czynnikiem, który ma na to wpływ jest m.in. cyfryzacja, a przez to rosnący przepływ danych oraz zwiększone potrzeby związane z wykorzystaniem chmury. Centra danych pobierają też coraz więcej mocy, aby umożliwić szybsze i bardziej wydajne przetwarzanie danych. Dlatego firma Rittal wprowadziła na rynek innowacyjne rozwiązanie - RiZone OTM Suite, którego celem jest m.in. zmniejszenie zapotrzebowania na energię przy jednoczesnym zapewnieniu wyższej dostępności i bezpieczeństwa warstwy OT w centrum danych. Nowy pakiet RiZone OTM Suite umożliwia optymalne zarządzanie warstwą OT i monitorowanie systemów fizycznych - takich jak szafy, zasilanie i chłodzenie. Rozwiązanie to umożliwia monitorowanie energii, a tym samym przyczynia się do zwiększenia efektywności energetycznej. „Tylko wtedy, kiedy posiadamy dokładną wiedza o zużyciu energii, można je zoptymalizować i zarządzać jej zużyciem. Dzięki RiZone OTM Suite skutecznie możemy zwiększyć transparentność poprzez rejestrację i pomiar danych energetycznych, które następnie można poddać szczegółowej ocenie i analizie. Na przykład widoczne są obciążenia szczytowe, więc można zainicjować odpowiednie środki w celu oszczędzania energii. Nie tylko wychodzi to na dobre operatorom centrów obliczeniowych, ale dzięki zastosowaniu RiZone OTM Suite zmniejszony zostaje ślad węglowy” – mówi Thorsten Weller, Business Owner Management Software w Rittal.

Przyszłościowa architektura mikrousług

RiZone OTM Suite obejmuje różne moduły dostosowane do specyficznych potrzeb centrów danych, jak np. OT Device Monitoring, Power Management i Dynamic Cooling Optimisation. W zakresie fizycznej ochrony danych bezpieczne działanie i możliwość kontroli zapewnia system zarządzania dostępem na poziomie szaf. Dodatkowo system RiZone OTM Suite korzysta z technologii ONCITE DPS firmy German Edge Cloud. Oznacza to, że łatwo integruje się z istniejącym środowiskiem dzięki elastycznej architekturze mikrousług i interfejsom API (Application Programming Interface) oraz umożliwia poziome skalowanie w zależności od potrzeb. Daje to dużą elastyczność i znacznie wyprzedza rozwiązania konkurencyjne, które opierają się na sztywnej monolitycznej architekturze oprogramowania.

Podczas targów Hannover Messe, które odbywają się w dniach 17-21 kwietnia w hali 11 na stoisku E06 firma firma Rittal prezentować będzie „na żywo” RiZone OTM Suite - rozwiązanie zaprojektowane do zarządzania techniką operacyjną centrów danych w zakładzie produkcyjnym Rittal w Haiger.

 

 

O firmie Rittal

 

Firma Rittal z siedzibą w Herborn w Hesji to czołowy światowy dostawca systemowy szaf sterowniczych, systemów rozdziału prądu, klimatyzacji, infrastruktury IT oraz oprogramowania i serwisu. Rozwiązania systemowe Rittal można znaleźć w ponad 90 procentach wszystkich branż na całym świecie, np. w budowie maszyn i urządzeń, w przemyśle spożywczym, a także w branżach IT i telekomunikacyjnej.

Do szerokiego spektrum zastosowań produktów lidera na rynku światowym należą konfigurowalne szafy sterownicze, których dane są dostępne w całym procesie produkcji. Inteligentne rozwiązania chłodzenia Rittal z niższym o nawet 75 procent zużyciem energii, a co za tym idzie – z obniżoną emisją CO₂ – mogą komunikować się z procesem produkcji, a także umożliwiają przewidywanie napraw i konserwacji. Do oferty należą także innowacyjne rozwiązania IT – od szaf IT, przez modułowe centrum danych, aż po rozwiązania Edge & Hyperscale Computing.

 

Czołowi dostawcy oprogramowania, firmy Eplan i Cideon, uzupełniają łańcuch wartości o interdyscyplinarne rozwiązania inżynieryjne, a Rittal dzięki swoim systemom automatyzacji (w skrócie RAS) – o rozwiązania automatyzacji budowy aparatury sterowniczej i rozdzielczej. Rittal realizuje w Niemczech pilne zamówienia w ciągu 24 godzin – precyzyjnie, elastycznie i efektywnie.

 

Rittal został założony w roku 1961 i jest największym przedsiębiorstwem prowadzonej przez właściciela Friedhelm Loh Group. Grupa jest obecna na całym świecie z ponad 12 fabrykami i ponad 95 międzynarodowymi spółkami córkami. Cała grupa zatrudnia ponad 12 000 pracowników, a jej obroty w 2022 roku wyniosły 3 miliardy euro. W 2022 r. to rodzinne przedsiębiorstwo zostało wyróżnione po raz 14. z rzędu tytułem najlepszego pracodawcy w Niemczech. W ogólnoniemieckim opracowaniu czasopismo Focus Money i fundacja Deutschland Test w roku 2021 uznały Friedhelm Loh Group już piąty raz z rzędu za jeden z najlepszych zakładów prowadzących naukę zawodu w Niemczech. W roku 2022 Rittal został wyróżniony znakiem Top 100 jako jedno z najbardziej innowacyjnych średnich przedsiębiorstw w Niemczech.

 

Pozostałe informacje są dostępne na stronie www.rittal.pl i www.friedhelm-loh-group.com.

 

 

O EPLAN

EPLAN oferuje oprogramowanie oraz usługi związane z inżynierią w dziedzinie elektrotechniki, automatyki i mechatroniki. Firma tworzy czołowe rozwiązania z zakresu oprogramowania dla budowy maszyn, urządzeń i szaf sterowniczych. EPLAN jest ponadto idealnym partnerem w zakresie upraszczania skomplikowanych procesów inżynieryjnych.

Standaryzowane i indywidualne interfejsy do systemów ERP oraz PLM/PDM gwarantują spójność danych wzdłuż całego łańcucha wartości. Praca z EPLAN oznacza nieograniczoną komunikację niezależnie od dziedziny inżynierii. Wielkość przedsiębiorstwa również nie ma znaczenia: nasi klienci mogą efektywniej wykorzystać swoje doświadczenie. EPLAN zamierza dalej rozwijać się wraz z klientami i partnerami, wspierając integrację oraz automatyzację w inżynierii. Na całym świecie obsługiwanych jest ponad 61 000 klientów. Dewizą firmy jest „Efficient Engineering”.

Firma EPLAN została założona w roku 1984 i wchodzi w skład Friedhelm Loh Group. To rodzinne przedsiębiorstwo jest obecne na całym świecie z ponad 12 fabrykami i ponad 95 międzynarodowymi spółkami córkami. Prowadzona przez właściciela Friedhelm Loh Group zatrudnia ponad 12 000 pracowników, a jej obroty w 2022 roku wyniosły 3 miliardy euro. Po raz 14. z rzędu ta grupa przedsiębiorstw została w 2022 r. wyróżniona tytułem najlepszego pracodawcy w Niemczech. W ogólnoniemieckim opracowaniu czasopismo Focus Money i fundacja Deutschland Test w roku 2021 uznały Friedhelm Loh Group już po raz piąty za jeden z najlepszych zakładów prowadzących naukę zawodu. W roku 2022 Rittal został wyróżniony znakiem Top 100 jako jedno z najbardziej innowacyjnych średnich przedsiębiorstw w Niemczech.

 

Pozostałe informacje są dostępne na stronach www.eplan.pl oraz www.friedhelm-loh-group.com.

 

 

CIDEON 

CIDEON doradza i wspiera przedsiębiorstwa przy optymalizacji procesów powstawania produktu – od koncepcji przez inżynierię aż do produkcji i serwisu. Jako integrator systemów i doradca w dziedzinie procesów, CIDEON zna i rozumie wyzwania firm w kontekście cyfrowej transformacji. Unikalne rozwiązania CIDEON zapewniają ciągły przepływ danych wzdłuż łańcuchów procesów, dzięki czemu dane są dostępne i ekonomicznie wykorzystywane w całym przedsiębiorstwie. W ten sposób klienci CIDEON mogą wykorzystać pełen potencjał cyfryzacji, dla siebie i swoich klientów.

CIDEON stosuje najnowocześniejsze rozwiązania oprogramowania z dziedziny CAD/CAM i PDM/PLM, jak również własne oprogramowanie. CIDEON jest platynowym partnerem Autodesk w krajach niemieckojęzycznych, platynowym partnerem SAP Platinum Build Partner oraz partnerem oprogramowania Dassault Systèmes i PROCAD. Zatrudniając ponad 300 pracowników w 12 lokalizacjach w Niemczech i Austrii, CIDEON jest częścią Friedhelm Loh Group. To rodzinne przedsiębiorstwo z ponad 12 fabrykami i ponad 95 międzynarodowymi spółkami córkami odnosi sukcesy na całym świecie. Do związku przedsiębiorstw należą m.in. Rittal, Eplan, Stahlo i LKH.

 

Pozostałe informacje są dostępne na stronach www.cideon.de oraz www.friedhelm-loh-group.com.

German Edge Cloud 

German Edge Cloud (GEC), przedsiębiorstwo należące do Friedhelm Loh Group, specjalizuje się w innowacyjnych rozwiązaniach Egde i Cloud. Rozwiązania GEC zapewniają szybki, łatwy i bezpieczny dostęp do danych w środowiskach sieciowych, pomagają w optymalizacji procesów – na przykład w przemyśle produkcyjnym – przez analizę danych, a także zapewniają klientowi pełną suwerenność danych w połączeniu z chmurą publiczną bądź prywatną.

GEC to projektant i integrator usług do gotowych rozwiązań, oferuje przy tym systemy własne oraz odpowiednie dla branży. Przedsiębiorstwo stosuje swoje rozwiązania m.in. w zakładzie Przemysłu 4.0 siostrzanej firmy Rittal w Haiger.

GEC integruje i obsługuje hybrydowe infrastruktury Edge-Cloud – od Infrastructure as a Service (IaaS) przez Platform as a Service (PaaS) aż po typowe dla przemysłu aplikacje w modelu Software as a Service (SaaS). GEC jest współzałożycielem Gaia-X Foundation i członkiem Catena-X.

GEC należy do prowadzonej przez właściciela Friedhelm Loh Group. Grupa jest obecna na całym świecie z ponad 12 fabrykami i ponad 95 międzynarodowymi spółkami córkami. Zatrudnia ponad 12 000 pracowników, a jej obroty w roku biznesowym 2022 wyniosły 3 miliardy euro.

Pozostałe informacje są dostępne na stronach www.gec.io oraz www.friedhelm-loh-group.com

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii