Opracowanie redakcja e-automatyka.pl 2010-04-22

Wodny cyrk w Szkocji

Wodny cyrk w Szkocji

Pomiędzy Grangemouth a Falkirk został wybudowany w roku 1777 kanał „Forth a Clyde”, który łączył Glasgow z zachodnim wybrzeżem Szkocji. Kanał „Union”, między Falkirk a Edynburgiem, został ukończony w roku 1822. Kiedyś wodna przeprawa pomiędzy Glasgow a Edynburgiem była możliwa dzięki 11 śluzom, ponieważ różnica luster wody wynosi 35 metrów.

W roku 1963, po 150 latach 11 śluz zamieniono na jedną: Wodne Koło Falkirk. Ten fantastyczny obiekt ukończony w roku 2002 stał się symbolem Szkocji, tak symbolem czasu, jak i ludzkiego uporu. Jest to jedyna na świecie obrotowa śluza, z ogromnym, dwuramiennym wahadłem. Każde ramię ma gondolę wypełnioną wodą. Do każdej z gondol wpływają statki – z dolnego i z górnego kanału. Zamknięcie śluz, regulacja poziomu wody oraz obrót wahadła trwa jedynie 15 minut! Do zamknięcia dolnej i górnej śluzy, oraz obrócenia koła o 180 stopni potrzebne są silniki o mocy 22,5 kW, Które zużywają na jeden cykl 1,5 kWh.

Rotacyjna śluza sprawiła, że rejs między Glasgow a Edynburgiem stała się prawdziwą turystyczną atrakcją. Na podstawie: http://www.thefalkirkwheel.co.uk

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii