Opracowanie redakcja e-automatyka.pl 2010-04-28

Fontanna Czterech Kwartałów w Gdańsku

Fontanna Czterech Kwartałów w Gdańsku

Ma kształt kwadratu, złożonego z czterech szklanych pól - niebieskiego, żółtego, białego i czerwonego, które w nocy będą podświetlane. 24 dysze są sterowane komputerowo, a całości strzegą lwy z brązu.

Fontanna stanęła naprzeciwko Kaplicy Królewskiej - u zbiegu ulic Grobla I i św. Ducha w Gdańsku. Gotowa miała być jeszcze przed wakacjami, ale podczas prac ziemnych natrafiono na fragmenty budowli sprzed lat. Okazało się, że to fragmenty murów, ścian i fundamentów gotyckich kamienic.

- Ze względu na wartość znaleziska, zmieniliśmy projekt komory technicznej fontanny, znajdującej się pod poziomem terenu - mówi prezes firmy Anti, realizującej budowę, Arkadiusz Rzepa. - Komorę umieściliśmy pomiędzy zabytkowymi zabudowaniami.

Fontanna podzielona jest na cztery części, ma symbolizować historyczne kwartały - Szeroki, Wysoki, Rybacki i Kogi. Każdy z nich składa się ze szklanych pól w innym kolorze. Najpiękniej mają wyglądać po zmierzchu, gdy będą podświetlane. W świetle dziennym warto zwrócić uwagę na granitową posadzkę, w której odbija się efektowna fasada Kaplicy Królewskiej.

Fontanna jest sterowana komputerowo, woda tryska dzięki 24 dyszom, które zapewniają niestandardowe rozprowadzenie strumieni wody. Całości strzegłą cztery lwy z brązu - symbole Gdańska. Na razie w komputerze sterującym fontanną jest już 150 programów, a pamięć urządzenia pomieści drugie tyle. Pokazem można też sterować ręcznie z komory umieszczonej dwa metry pod ziemią

Firma MH Automatyka w 2010 roku zrealizowała projekt dotyczący budowy rozdzielnicy
zasilającej Fontannę Czterech Kwartałów na Starym Mieście w Gdańsku. Całe przedsięwzięcie
polegało na doborze odpowiedniej aparatury elektrycznej, jej instalacji w szafie rozdzielczej,
odpowiednie oprogramowanie, a następnie uruchomienie.

Zaprojektowany przez MH Automatyka Sp. z o.o. system automatyki miał sterować pracą pomp, załączaniem poszczególnych programów animacji obrazu wodnego oraz załączaniem i wyłączaniem świateł i całej fontanny w zależności od sygnałów z zegara czasu rzeczywistego i astronomicznego. Dodatkowo wykonany układ miał również współpracować z innymi czujnikami i urządzeniami oraz powiadamiać SMS’em wskazany numer telefonu o poszczególnych alarmach. Ze względu na bardzo dobrą znajomość oraz wymagania klienta układ automatyki został oparty na aparaturze firmy Schneider Electric.

Do sterowania fontanną MH Automatyka wykorzystała między innymi sterownik kompaktowy 24WE 14+2WY, moduł analogowy 4WE, moduł binarny 16WY, terminal MAGELIS MAGELIS OPTIMUM 4X20 ZN., zasilacz impulsowy (100-240)VAC.24VDC; 3A, przemiennik częstotliwości ALTIVAR 21 3X380/480VAC 2,2KW IP20, przekaxnik kontroli zasilania 200-500VAC.

Poza przedstawionymi powyżej aparatami użyto także - z oferty Schneider Electric - styczniki, przekaźniki, wyłączniki nadprądowe, rozłączniki oraz elementy sygnalizacji i sterowania z gamy XB4. Wszystkie urządzenia zainstalowano w szafie Sarel Special 6000 o wymiarach 1800x600x400. W układzie zamontowano dodatkowo moduł telemetryczny Inventia MT101 oraz zasilacz buforowy Polwat PWS 100RB.

Ze względu na mały stopień skomplikowania aplikacji firma MH Automatyka użyła sterownika PLC Twido. Po rozszerzeniu sterownika o moduł wyjść przekaźnikowych oraz wejść analogowych udało się zrealizować wszystkie funkcje systemy automatyki wymagane przez klienta. Do sterownika zostały podłączone: przemienniki częstotliwości pomp, panel operatorski, czujnik wiatru (anemometr), czujnik poziomu wody w niecce fontanny, filtry pomp, pompa odwadniająca, lampy, zegar czasu rzeczywistego i astronomicznego, czujnik ciśnienia. Na podstawie sygnału z czujnika poziomu - poprzez pompę - w niecce fontanny uzupełniana jest woda niezbędna do pracy pomp i dysz. Natomiast dla zapewnienia odpowiedniej jakości wody w obiegu zastosowano filtry i zmiękczacz, które są również sterowane przez układ automatyki.

Pompa odwadniająca zabezpiecza studzienkę z automatyką przed zalaniem, a uruchamiana jest przez sterownik na podstawie sygnału z czujnika pływakowego. Zegar czasu astronomicznego i rzeczywistego sterują załączeniem świateł po zmroku i wyłączeniem fontanny w godzinach nocnych.

W celu umożliwienia operatorowi sterownia pracą układu oraz odczytu błędu i alarmów zastosowano panel operatorski XBTN400. Ekran tekstowy 4x20 znaków okazał się wystarczający dla zrealizowania w czytelny i przejrzysty sposób sterownia pompami, filtrem, zmiękczaczem, lampami, uzupełnianiem ubytków wody oraz sygnalizacją stanów alarmowych.

Ze względu na zwiewanie wody z fontanny przy większej prędkości wiatru dodatkowo zastosowano przemienniki częstotliwości, aby zmniejszyć odpowiednio wysokość strumienia wody lub w przypadku zbyt dużego wiatru fontannę całkowicie wyłączyć. Ze względu na swoje parametry przemiennik ATV 21 okazał się odpowiedni do pracy z tymi pompami. Na podstawie: trojmiasto.pl, mh-automatyka.com.pl

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii