Opracowanie redakcja e-automatyka.pl 2010-05-03

Serwonapędy a filmy

Serwonapędy a filmy

W 2008 roku firma Horus zaprojektowała, wykonała oraz objęła serwisem urządzenie do wypalania laserem wysokiej jakości napisów na kopiach filmowych.

Urządzenie przeznaczone jest do wykonywania napisów na taśmie filmowej 35 mm. Zostało wyposażone w programowalny sterownik obsługiwany przez autorskie oprogramowanie, silnik krokowy i dwa silniki synchroniczne prądu przemiennego sterowane przy użyciu szyny typu CANopen, zielony laser pracy ciągłej o mocy 5W oraz skaner, który w połączeniu z modulatorem akustooptycznym zapewnia wysoką precyzję pracy i czystość wypalania. Wszystkie elementy zostały zintegrowane w jednej obudowie.

Autorskie oprogramowanie sterujące, uruchamiane w środowisku Windows na komputerze PC, obsługiwane jest przez operatora za pomocą panelu dotykowego.

Wykorzystanie urządzenia laserowego, w porównaniu do tradycyjnych technik, wypada zdecydowanie korzystniej przy wykonywaniu relatywnie niewielkich ilości kopii bądź wypalaniu fragmentów dialogów w filmach (np. przy tłumaczeniu dialogów w polskim filmie prowadzonych w obcym języku). Podstawowe zalety wykorzystania wypalania laserowego to łatwa zmiana fontów, brak procesu przygotowania matryc (naświetlenia i trawienia chemicznego) i brak mechanicznego tłoczenia płyt miedzianych. Niejednokrotnie czas przygotowania do procesu naniesienia napisów jest o wiele krótszy niż w przypadku techniki wytłaczania.

Oprogramowanie firmy Horus, na podstawie plików napisów i fontów, automatycznie generuje sekwencje instrukcji dla ruchu lasera. Sterownik zapewnia synchronizację pracy lasera i skanera oraz mechanizmu transportu taśmy w urządzeniu, który wykorzystuje trzy silniki - jeden silnik krokowy oraz dwa silniki synchroniczne prądu przemiennego zapewniające optymalny naciąg taśmy w urządzeniu. Oprócz tego system informatyczny zintegrowany z drukarką oraz czytnikami kodów kreskowych, który został wdrożony u Klienta, umożliwia sprawowanie pełnej kontroli nad procesem przygotowania napisów.

Najważniejszymi elementami urządzenia są:

  • laser firmy Coherent,
  • silniki firmy Berger Lahr,
  • skaner pozycjonujący firmy SCANLAB,
  • karta z procesorem DSP podłączana do komputera klasy PC.
Wykorzystywane zostały także enkodery firmy Fritz Kubler GmbH, jak również rozwiązania firmy Telemecanique należącej do grupy Schneider Electric.

Karta sterująca pracą skanera wyposażona jest w procesor oraz procesor sygnałowy DSP. Niezależne układy zapewniają stabilne działanie nawet w przypadku awarii systemu operacyjnego. Instrukcje pochodzące z karty sterują również modulatorem akustooptycznym, dzięki któremu uzyskiwane są czyste i precyzyjne odstępy między literami oraz przejścia pomiędzy klatkami filmu.

Komunikacja pomiędzy enkoderami, silnikami oraz sterownikiem PLC odbywa się po szynie CANopen z interfejsem firmy Softing A.G. Po szynie CAN odbywa się również diagnostyka całego urządzenia tj. kontrola przepływu prądu, napięć oraz temperatury.

Konstrukcja urządzenia pozwala stosunkowo łatwo zaadoptować je do przenoszenia materiałów z taśmy filmowej do postaci cyfrowej. Przy zgrywaniu możliwy jest odczyt dźwięku ze ścieżki analogowej bądź cyfrowej (Dolby Surround). Przewidywane jest również zgrywanie taśm w jakość High Definition.

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii