Magdalena Imielska 2010-06-25

Zaawansowane sterowanie procesami w wozach strażackich

Zaawansowane sterowanie procesami w wozach strażackich

Każdy z nas będąc dzieckiem choć przez chwilę marzył o tym, aby zostać dzielnym strażakiem i śpieszyć na ratunek w czerwonym wozie pożarniczym. W dawnych czasach strażacy mieli do dyspozycji najpierw tylko konie i sikawki, potem beczkowozy oraz wozy gaśnicze z pompą ręczną. Obecnie, w dobie zaawansowanych technologii, nasi wybawcy mają dużo łatwiejsze zadanie  – wozy strażackie są bardzo rozbudowane, a ich obsługa jest szybka, przejrzysta i nie wymaga wiele wysiłku.

Firma Digital Systems z Kielc, działająca na terenie Polski już ponad 5 lat, jest jednym z niekwestionowanych  liderów na rynku projektantów instalacji sterowania oraz systemów automatyki dla pojazdów pożarniczych. Dzięki cyfrowemu systemowi sterowania obsługa bardzo rozbudowanych elementów wyposażenia samochodów pożarniczych staje się łatwa i przejrzysta. Użytkownik nie musi zastanawiać się, jakie czynności należy wykonać, większość funkcji realizowana jest poprzez naciśnięcie jednego przycisku. Ekrany dotykowe w czytelny sposób informują o stanie poszczególnych podzespołów, poziomie środków gaśniczych czy ciśnieniu pracy pomp.

Również stany alarmowe są wyświetlane wraz z opisem ułatwiającym jednoznaczną interpretację.

Aby sprostać wymaganiom klientów firma Digital Systems zdecydowała się na wykorzystanie w swoich instalacjach i systemach sprzętu firmy Mitsubishi Electric: paneli HMI GT15 oraz GT10, a także sterowników kompaktowych serii FX. Dzięki temu możliwe jest między innymi monitorowanie procesów, kontrola poziomu środków gaśniczych w pojeździe oraz parametrów ich ciśnienia czy też monitorowanie zaworów. Dodatkowo dotykowe- intuicyjne sterowane paneli Mitsubishi Electric serii GOT1000, znacznie ułatwia kontrolę procesów, nawet przez początkującego strażaka.

Magdalena Imielska

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii