(tł. Pawłowski Jan) 2010-08-25

ABB obsługuje automatykę wydobywczą w Shell'u

ABB obsługuje automatykę wydobywczą w Shell'u

ABB jest operatorem, kontrolerem i zdalnym zarządcą systemów automatyki w dwóch zakładach wydobywczych ropy naftowej i gazu firmy Shell na Morzu Norweskim. W ich skład wchodzą największa na świecie studnia głębinowa i najdłuższy gazociąg podmorski.

Rozwiązanie spełnia dwa największe wyzwania w przemyśle naftowym i gazowym:
a) odporność na szybkie zmiany w automatyzacji i technologii informacyjnej, które to wymagają obecności wyspecjalizowanych osób na miejscu,
b) zdolność do wykonywania prac modernizacyjnych przy zachowaniu niewysokich ich kosztów a zwłaszcza przy zachowaniu pełnej wydajności i bezpieczeństwa zakładu.

Rozwiązanie firmy ABB znane jako Service Environment™ stworzyło skuteczną odpowiedź na te wyzwania, na dwóch największych i najbardziej złożonych produkcjach Shell na norweskim szelfie kontynentalnym ropy Draugen i na gigantycznych złożach gazu Ormen Lange. Rozwiązanie to umożliwia ekspertom ABB działać, monitorować i zarządzać witryną automatyki i systemami bezpieczeństwa z trzech dedykowanych pomieszczeń zdalnego sterowania znajdujących się na lądzie w Norwegii - system (ARMOR™).

Dzięki systemowi ARMOR i całodobowemu serwisowi, ABB jest w stanie szybko reagować na sygnały w zakresie optymalizacji, modernizacji i rozwoju systemu a także współpracy nad projektami z korporacją Shell, dopuszczając osoby trzecie, niezależnie od tego, gdzie znajdują się pracownicy.

Rozwiązanie to zapewnia wysokie bezpieczeństwo systemów automatyki w zakładzie firmy Shell, szybkie czasy reakcji, jeden punkt kontaktu dla wszystkich zagadnień automatyki i dostęp do około 60 grup produktów ABB i 400 inżynierów, którzy są przypisani do tego projektu.

Istotnym aspektem tej koncepcji jest bliska i stała współpraca pomiędzy ABB i Shell w celu zapewnienia przejrzystości, jasnych komunikatów i prawidłowego podejmowania decyzji w każdym momencie, z których wszystkie są niezbędne do realizacji celów zakładów produkcyjnych oraz kontroli kosztów.

W rezultacie, Service Environment™ zapewniło firmie Shell automatykę i systemy bezpieczeństwa, działające w doskonałej kondycji i przy maksymalnej wydajności od 2007r. oraz znacząco przyczyniła się do poprawienia stanu technicznego witryn, o imponujące 70%. Działania w dwóch obszarach uległy poprawie, zmniejszając potrzeby firmie Shell na automatyzację zasobów.

ABB ma ogromną bazę zintegrowanych układów energetyki i automatyki, zarówno w Ormen Lange jak i w Draugen oraz dostarczyła systemy automatyki dla większości urządzeń wiertniczych wydobywających ropę i gaz w tym regionie.

ABB Service Environment jest szeroko oparty na całym norweskim szelfie kontynentalnym, z firmami, takimi jak ExxonMobil, Maersk Oil, Bideford Dolphin i KCA Deutag wszystkie korzystające z tej koncepcji.

Na zdjęciu: Ormen Lange Europy jest drugim co do wielkości złożem gazu, znajduje się 3000m pod powierzchnią Morza Norweskiego. Pole znajduje się 120km od brzegu na głębokości do 1100m. Gaz transportowany jest rurociągami do zakładu na lądzie Nyhamna (na zdj.) do przetworzenia, a następnie pompowany wzdłuż najdłuższego na świecie podwodnego gazociągu do Anglii, długości ok. 1200km, do sieci dystrybucji w Wielkiej Brytanii zdj. Shell.

(tł. Pawłowski Jan)
Na podstawie: abb.com

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii