Opracowanie redakcja e-automatyka.pl 2010-12-08

Podniebny autobus w Chinach

Podniebny autobus w Chinach

Aby ograniczyć liczne korki na chińskich drogach, wymyślono nowy publiczny środek komunikacji, który będzie jeździł po drogach Pekinu już pod koniec tego roku: podniebny autobus.

Ten górujący nad drogą autobus przypomina trochę tramwaj, gdyż porusza się po szynach usytuowanych po obydwu stronach jezdni. Podczas jazdy i na postoju, autobus ten nie zajmuje miejsca na drodze, gdyż ją okala, umożliwiając w ten sposób przejazd pod sobą innym samochodom (o wysokości poniżej dwóch metrów). Poruszając się z prędkością około 60 km/h, może on przewozić jednym kursem od 1200 do 1400 pasażerów.

Według firmy Shenzhen Hashi Future Parking Equipment Co, która wymyśliła ten nowy środek komunikacji miejskiej, pierwsze szyny zamontowane zostaną pod koniec roku na eksperymentalnej linii o długości 6 km na zachodnich przedmieściach Pekinu. Pasażerowie będą mogli korzystać z tego podniebnego pojazdu już od wiosny 2011 roku.

Ten nowy ekologiczny pojazd zasilany jest energią elektryczną, częściowo pochodzenia słonecznego. Pozwoliłby on zredukować korki o około 30% w stolicy Chin, która figuruje wśród najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. Każdego dnia, korki, których średni czas szacowany jest na pięć godzin (czas ten wynosił 3,5 godziny w roku 2008), blokują miasto. Jeżeli wynik doświadczenia okaże się satysfakcjonujący, Pekin zbuduje do 180 km tras dla tego wyjątkowego środka komunikacji publicznej.

Wdrożenie takiego środka transportu miejskiego, mniej kosztowne niż budowa linii metra (56 milionów euro, tj. jedna dziesiąta ceny), wymaga jednak szczególnych rozwiązań, jak chociażby podwyższone przystanki autobusowe i specjalna sygnalizacja. Samochody posiadające zbyt duże gabaryty, aby zmieścić się w tunelu utworzonym przez autobus, będą natomiast powiadamiane przez WiFi o konieczności zmiany trasy.

Komentarze do artykułu

Czarek

Ci to nieźle kombinują :)


Czarek

Ci to nieźle kombinują :)


Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii