Opracowanie redakcja e-automatyka.pl 2010-12-14

Jakie obciążenie środowiskowe generuje Twoje centrum danych?

Jakie obciążenie środowiskowe generuje Twoje centrum danych?

Przewodnik objaśniający zasady alokacji zużycia energii i emisji dwutlenku węgla.

W 2007 roku firma Schneider Electric przeprowadziła analizę obciążenia emisją dwutlenku węgla, aby oszacować, w jakim stopniu jej działalność uzależniona jest od paliw kopalnych. Schneider Electric zachęca inne przedsiębiorstwa do przeprowadzania podobnych analiz, które pomogą im w efektywniejszym wykorzystaniu energii i pozwolą aktywnie przyczynić się do pokonania globalnego kryzysu energetycznego.

 

Gdzie tu miejsce na centra danych?

Centra danych zużywają znacznie więcej energii niż faktycznie potrzebują — po to, by zagwarantować nieprzerwaną dostępność usług. W niektórych przypadkach moc chłodzenia jest celowo zawyżana, aby wyeliminować gorące punkty w środowiskach o wysokiej gęstości mocy. W innych przypadkach zasilacze UPS są nieprawidłowo dobrane do obciążeń. Przyczyny są różne, ale skutek ten sam: zużycie energii przez systemy IT rośnie w zastraszającym tempie, a instytucje nadzoru w różnych krajach wkraczają do akcji. Przyszedł czas, by dokładniej przyjrzeć się efektywności energetycznej starszych, od dawna eksploatowanych centrów danych.

 

Od czego zacząć?

Mamy optymistyczne wieści! Jak dowodzi wydane niedawno opracowanie APC by Schneider Electric zatytułowane „Alokacja kosztów energii i obciążenia środowiskowego do użytkowników IT”, proces alokacji kosztów energii i obciążenia środowiskowego w centrum danych nie musi być ani kosztowny, ani skomplikowany. „Tak, proces jest niezwykle prosty; tak — wystarczy bardzo niewielka liczba prostych pomiarów, które każdy może wdrożyć praktycznie od razu, by uzyskać informacje o wystarczającej dokładności i zrealizować skuteczny program zarządzania energią” — zauważa Neil Rasmussen, Dyrektor APC ds. Innowacji. Rasmussen zaleca, aby w pierwszej kolejności zdefiniować cele zarządzania energią w centrum danych. Czy potrzebne są jednorazowe, czy regularne oceny efektywności energetycznej? Czy istotna jest alokacja energii lub emisji dwutlenku węgla do innych podmiotów (np. klientów korzystających z usług kolokacji)? Czy uzyskane informacje mają posłużyć do ograniczenia zużycia energii i obciążenia środowiskowego generowanego przez infrastrukturę centrum danych? Często najlepszą strategią jest przyjęcie kombinacji powyższych celów.

 

Co prowadzi do realnych zmian?

Kolejnym krokiem, po wyznaczeniu celów, jest opracowanie modelu działania centrum danych. Taki model może dostarczyć praktycznie użytecznych informacji o efektywności centrum. Rasmussen przestrzega: „Pomiary, bez modelu i procesu, mają niewielką wartość”. Dodaje, że „można stworzyć zaskakująco dobry model, korzystając tylko z prostego wykazu elementów infrastruktury, wdrożonych urządzeń IT, danych o ich konfiguracji (N+1, 2N itd.) oraz podstawowej wiedzy o charakterystyce elektrycznej urządzeń IT i infrastrukturalnych”. Krótko mówiąc, niezwykle prosty model, oparty na bardzo małej liczbie pomiarów, „zapewnia dokładność możliwą do przyjęcia w programie zarządzania energią”. Wychodząc od takiego modelu, centra danych mogą stopniowo wprowadzać udoskonalenia przyczyniające się do redukcji zużycia energii. Ponadto zużycie energii można przeliczyć na alokację emisji dwutlenku węgla na podstawie informacji uzyskanych od dostawcy energii.

Na podstawie: apc.com

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii