112it.pl 2011-01-25

Jak dobrać serwer?

Jak dobrać serwer?

W dobie powszechnej informatyzacji trudno wyobrazić sobie firmę czy instytucję, która nie korzysta z dobrodziejstw nowoczesnej technologii, takich jak choćby własna strona www czy poczta elektroniczna. Za wszystkie te kwestie, tak oczywiste i niezbędne z punktu widzenia firmy, odpowiada główny komputer w firmie, zwany potocznie serwerem. Specjaliści z portalu 112it.pl wyjaśniają, jak dobrać serwer do potrzeb przedsiębiorstwa, by infrastruktura serwerowa działała sprawnie i bez przestojów.

Serwer odpowiada przede wszystkim za utrzymanie i zarządzanie najważniejszymi danymi i informacjami w firmie m.in. za funkcjonowanie poczty e-mail, przepływ informacji czy też działanie programów finansowo-księgowych. Jak wyjaśnia Michał Wojda z portalu 112it.pl: „Precyzyjnie dobrany serwer jest niezbędny w każdej firmie i instytucji, w której tzw. główny komputer działa dłużej niż 6 godzin dziennie. Serwer przede wszystkim zapewnia ciągłość pracy przedsiębiorstwa i bezpiecznie przechowuje najważniejsze dane, co w konsekwencji przekłada się na oszczędności finansowe poprzez ograniczenie strat spowodowanych przestojem w funkcjonowaniu zakładu. Aby właściwie wybrać serwer, warto wcześniej zastanowić się nad kwestiami związanymi z jego późniejszym działaniem”.

1. Do czego ma służyć serwer?

Pierwszym z pytań, na które trzeba sobie odpowiedzieć dobierając serwer jest kwestia potrzeb i wymagań firmy. Mówiąc krótko: Do czego sprzęt serwerowy ma nam służyć? Jarema Ostańkowicz z portalu 112it.pl mówi: „Serwer może pełnić w przedsiębiorstwie rozmaite funkcje, np. mocnego komputera obliczającego zlecane operacje, zarządzającego czy magazynu danych. Może być po prostu potrzebny do pracy z dedykowanymi aplikacjami. Kwestie te warto omówić ze specjalistą i dokładnie sprecyzować i uszczegółowić jeszcze przed zakupem sprzętu, gdyż tego typu inwestycja jest kosztowna, a jej zmiana odbywa się raz na kilka lat. Precyzyjna analiza pozwoli dobrać serwer idealnie dostosowany do potrzeb i potrafi przewidzieć rozwój przedsiębiorstwa oraz zabezpieczyć go przed nieprzewidzianymi awariami”. Warto wiedzieć, że dobierając architekturę sprzętową trzeba również ustalić, jakie wymagania systemowe powinny być spełnione.

2. Serwer a przestoje w pracy

Wybierając serwer należy zastanowić się także, na jak długie przestoje w pracy może pozwolić sobie firma bez narażania się na straty finansowe. Michał Wojda z serwisu 112it.pl wyjaśnia: „W zależności od prowadzonej działalności, „bezpieczne” przestoje w funkcjonowaniu firmy związane z awarią infrastruktury IT, mogą być różne i trwać od 1 godziny nawet do 7 dni. Do pierwszej grupy zaliczyć można m.in. banki, przedsiębiorstwa produkcyjne, szpitale, apteki czy firmy spedycyjne, do drugiej – przedsiębiorstwa, które na przykład wystawiają niewiele dokumentów tygodniowo”. Odpowiednio dobrany i zabezpieczony serwer pozwoli zredukować przestoje do minimum lub też pozwoli całkowicie je wyeliminować, dzięki czemu firma nie będzie narażona na niepotrzebne przerwy w działalności i tym samym – straty finansowe.

3. Budżet

Kolejnym krokiem jest zaplanowanie budżetu, który chcemy poświęcić na zakup serwera. W zależności od nakładów finansowych, które jesteśmy w stanie przeznaczyć na infrastrukturę sprzętową, specjalista może zaproponować odpowiedniej klasy sprzęt. „Faktem jest, że im bardziej rozbudowana i zaawansowana architektura, im większe bezpieczeństwo pracy, tym większy powinien być budżet. Nie znaczy to jednak, że nie można takiego projektu zrealizować stosunkowo niskim kosztem. Wykwalifikowani specjaliści z serwisu 112it.pl, posiadający wieloletnie doświadczenie w branży IT, z pewnością będą w stanie zaproponować takie rozwiązanie, które z jednej strony spełni wymagania firmy, z drugiej – cenowo nie nadwyręży zbytnio budżetu”, mówi Michał Wojda z portalu 112it.pl.

4. Wydajność i możliwości rozwoju

Projektując architekturę serwerową należy wziąć pod uwagę jeszcze jeden aspekt – możliwości rozwoju firmy i związaną z tym niezbędną wydajność sprzętu, który w przyszłości może być rozbudowany niskim kosztem. „Kiedy do portalu 112it.pl zgłasza się przedstawiciel firmy czy instytucji z prośbą o pomoc w doborze serwera, nie sposób pominąć pytania o plany rozwojowe podmiotu. Oszacowanie przyszłego rozrostu firmy – zwiększenia zasięgu i katalogu działań, a także informacja o docelowej liczbie użytkowników sprzętu jest niezbędne, by jak najlepiej dobrać serwer do potrzeb klienta”, mówi Jarema Ostańkowicz z serwisu 112it.pl. Tego typu szacunki pozwolą określić konieczną wydajność sprzętu i w konsekwencji uniknąć takich sytuacji, jak przeciążenia serwera czy też przestoje w pracy spowodowane poważną awarią. Dzięki prognozom rozwojowym ominie nas również konieczność częstej wymiany czy rozbudowy sprzętu.

Właściwie dobrany serwer to fundament funkcjonowania nowoczesnej firmy czy instytucji. Warto zatem poświęcić mu trochę więcej uwagi i przez zakupem poważnie zastanowić się, jaki sprzęt będzie potrzeby na każdym etapie rozwoju naszego przedsiębiorstwa.112it.pl

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii