CNN 2010-01-27

Nowy teleskop w akcji

Nowy teleskop w akcji

NASA wysłała nowy teleskop w przestrzeń przeznaczony do skanowania kosmosu pod kątem niewidzialnych obiektów, w tym planetoid i komet, które mogłyby zagrozić Ziemi. Teleskop ma wbudowaną kamerę na podczerwień do wykrywania niewidzialnego światła i ciepła emitowanych przez obiekty. Inne teleskopy (np. Hubbla) tego typu obiektów nie zauważą.

Ostatnia mapa nieba w podczerwieni została wykonana 26 lat temu,
mówi Edward "Ned" Wright z UCLA, główny badacz misji. Wówczas satelita astronomiczny odkrył 6 niebezpiecznych komet. Technologia podczerwieni drastycznie zmieniła się od tamtego czasu. Stare zdjęcia kosmosu w podczerwieniu wyglądają jak obrazy impresjonistów - mówi Edward. Po zakończeniu misji będziemy posiadać najlepsze możliwe na dzień dzisiejszy zdjęcia kosmosu.

WISE nie będzie pierwszym teleskopem pracującym w podczerwieni. Dwa inne również "katalogują" wszechświat, jednak koncentrują się one na konkretnych obiektach a nie skanują całego nieba.

Kierownicy misji oczekują od WISE odkryć setki planetoid i komet zbliżających się do orbity Ziemi. Badając podczerwień obiektów, teleskop powinien również pomóc w określeniu ich wielkości i składu. Zebrane dane mogą pomóc astronomom określić, jak często Ziemia można spodziewać się uderzeń kosmicznych obiektów.

CNN
Na podstawie: www.cnn.com

Komentarze do artykułu

Karol

Technologia kontroli ultradźwiękowych. Z tego jednego systemu, inspektorzy mogą przeprowadzać analizę stanu elementów, nagrywać dźwięki, przechowywać.


Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii