GutPR 2011-02-01

Kolejna biogazownia rolnicza na mapie Polski ze zbiornikami od Wolf System

Kolejna biogazownia rolnicza na mapie Polski ze zbiornikami od Wolf System

Trwająca siedem miesięcy budowa biogazowni rolniczej w Grzmiącej (woj. zachodniopomorskie) z udziałem firmy Wolf System dobiegła końca. 26 stycznia 2011 roku dokonano rozruchu urządzeń zakładu. Oznacza to, że z początkiem lutego do sieci energetycznej wtłaczana jest energia pochodząca z ekologicznego źródła. W czasie dwóch miesięcy zakład osiągnie pełną moc produkcyjną na poziomie 1,6 MW.

Rewolucja energetyczna na Pomorzu

Biogazownie rolnicze w Polsce powstają w bardzo wolnym tempie, a Pomorze jest liderem w tym bądź co bądź „żółwim wyścigu”. Do już istniejących 6 instalacji dołączył kolejny zakład, tym razem zbudowany w Grzmiącej. Z pomocą środków unijnych wybudowano obiekt, który w bliskiej perspektywie pozwoli obniżyć rachunki za energię cieplną nawet o 25 proc.  Ciepło wyprodukowane w biogazowni zostanie wykorzystane do ogrzania obiektów użyteczności publicznej – szkoły, hali sportowej, ośrodka zdrowia oraz osiedli mieszkaniowych. „Zakład w Grzmiącej to kolejna inwestycja, do której przygotowaliśmy zbiorniki fermentacyjne i pofermentacyjne. Cieszę się, że z naszą pomocą powstała następna  biogazownia dostarczająca czystą energię elektryczną i cieplną, tym razem dla mieszkańców województwa zachodniopomorskiego” – mówi Rajmund Reichel, Dyrektor Działu Zbiorników w firmie Wolf System Sp. z o.o. Dodaje przy okazji, że energia elektryczna pochodząca z OZE (odnawialne źródła energii) nie jest droższa od konwencjonalnej, jak twierdzą niektórzy przedstawiciele branży energetycznej, gdyż cena energii w Polsce jest regulowana ustawowo i jest stała dla wszystkich wytwórców. Kolejny zakład produkujący energię odnawialną cieszy wszystkich użytkowników energii elektrycznej oraz cieplnej, a także rolników, dla których biogazownia rolnicza w Grzmiącej jest szansą na utylizację odpadów pochodzących z produkcji rolniczej, a także stanowi dodatkowe źródło dochodów.

Biogazownie rolnicze w całej Europie cieszą się niezmienną popularnością zarówno wśród inwestorów, jak i rolników z powodu wielu zalet, którymi się charakteryzują. „Najważniejszymi atutami biogazowni rolniczych jest możliwość przerabiania surowców, w tym odpadów z produkcji roślinnej i zwierzęcej dostępnych w każdej gminie, będących niemalże „pod ręką” – mówi Arkadiusz Witowski, Prezes Zarządu Spółki Eko-Energia Projekt (www.bio-energetyka.pl) - zajmującej się budową biogazowni.  Dobrze zaprojektowana instalacja, odpowiednio dobrane parametry pracy dają pełną gwarancję, ze obiekt nie będzie uciążliwy dla środowiska, a przede wszystkim dla okolicznych mieszkańców. Biogazownia w Grzmiącej powstała przy pełnej aprobacie mieszkańców i władz Gminy, które dostrzegły korzyści w postaci dostępu do taniego ciepła użytkowego.  W Polsce do tego typu przedsięwzięć podchodzi się wciąż z rezerwą, jednak każdy kolejny zakład pokazuje walory instalacji produkującej biogaz. Nowo otwarta biogazownia w Grzmiącej to następny krok ku budowie ogólnopolskiej sieci odnawialnych źródeł czystej energii.  Kolejne biogazownie budowane przy udziale firmy Wolf System powstają natomiast w Żórawinie na Dolnym Śląsku, a także w województwach wielkopolskim, śląskim oraz świętokrzyskim.GutPR

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii