(tł. Sebastian Czarnecki) 2011-02-21

Sztuczki i triki przy obsłudze bardzo starych urządzeń

Sztuczki i triki przy obsłudze bardzo starych urządzeń

Znalezienie informacji o bardzo starych urządzeniach przemysłowych nie jest tak prosta jak pomoc techniczna do nowego komputera. Dla niektórych inżynierów jest całkiem normalna konieczność zajmowania się z przestarzałymi technologiami sprzed ponad 20 lat. Czasem może przyjść Klient, który potrzebuje aktualizację systemu, pomoc przy konfiguracji lub modernizację sprzętu z poprzedniej dekady. Jednak co zrobić, gdy inżynierowie w latach 90tych byli dopiero w szkole średniej i nigdy nie mieli styczności z takim sprzętem i konieczna jest wymiana sprzętu? Niezależnie od sytuacji, inżynierowie potrzebują narzędzi do łączenia się, zczytywania, zapisywania danych do urządzeń i czasem dodawania komponentów, które ktoś może mieć i nie używać.

Wyszukiwanie informacji o starych urządzeniach nie jest takie łatwe. Obecnie istnieją dziesiątki marek, które odziedziczyły pewne urządzenia, jednak są szanse, że jeśli firma posiada coś naprawdę starego, było to robione przez Allen-Bradley, GE, modicon, Omron lub Siemens. Wszyscy ci producenci ciagle istnieją na rynku i posiadają szeroki wachlarz produktów od podstawowych przekaźników do sterowników PLC i HMI i różnych innych kontrolerów. Należy jednak pamiętać o tym, że linie produktów mogły wielokrotnie zmieniać właścicieli poprzez akwizycję i przejęcia. Oznacza to, że nawet jeśli coś jest oznaczone jako Modicon, obecnie może być wspierany zupełnie przez inną firmę, a w macierzystej nie ma już wsparca dla tego produktu.

Modicon obecnie jest własnością Schneider Electric (jest również właścicielem marki Telemecanique, Suqare D, Sarel, APC i innych). Faktycznie HMI zostało wyprodukowane przez Cutler-Hammer i po prostu zostało oznakowane jako Modicon. Cutler-Hammer został przejęty przez Eaton w 1978 roku i zreorganizowany w 2003 roku.

Oto kilka porad dotyczących wyszukiwania danych o starych urządzeniach:
1. O ile jest to możliwe należy odnaleźć dokładny typ urządzenia. Często wyszukiwarka Google znajduje takie symbole, np. na forach dyskusyjnych gdzie inni już próbowali znaleźć dokumentację, instrukcje obsługi lub oprogramowanie, które może być wykorzystane również przez Ciebie.
2. Znaleźć osoby, które mogą być związane z pierwotnym projektrem. Możliwe, że istnieją dokumenty, oprogramowania lub przewody gdzieś w biurku lub w archiwum.
3. Kontakt z oryginalnym producentem. Jak wiadomo może się to wiązać z wykonaniem kilku telefonów, aby upewnić się że szuka się danych we właściwym miejscu. Zazwyczaj takie firmy płacą inżynierom za odpowiadanie na pytania nawet, jeśli pracują już dla innej firmy, a często są to ci sami ludzie, którzy budowali oryginalne urządzenia.
4. Kontakt z bieżącym producentem. Stosuje sie go gdy linia produktów została sprzedana lub gdy urządzenie zostało przejęte przez inną firmę. Wielokrotnie inżynierowie odpowiedzialni za produkt (a przynajmniej Ci, którzy z nim pracowali) pomogą i/lub nastąpi sprzedaż. Jeśli udaje się "zbliżyć" do właściwej osoby to często może ona skierować do kogoś, kto jest ekspertem w dziedzinie sprzętu.
5. Nie należy się bać prosić o oprogramowanie, kable połączeniowe itp. Licencja mogła kosztować 10.000 dolarów gdy została wydana w 1985 roku, ale często inżynierowie wsparcia mogą przynajmniej przesłać wersję demo lub wypożyczyć okablowanie i soft niezbędne do połączenia. Czasem zdarza się też, oprogramowanie tak stare jest już udostępniane bezpłatnie.
6. Kontakt z inżynierami w firmie, która sprzedaje najnowsze wersje produktów. Często Klienci mają podobne pytania, więc może inżynierowie mogą powiedzieć gdzie szukać i tu znów można dobrze trafić, że np. jest sprzedawany produkt oryginalny w wersji sprzed X lat i wiedzą jak z niego korzystać. Niektórzy z inżynierów sprzedaży w świecie automatyki przemysłowej chcą sprzedawać, na szczęści ewielu z nich jest bardzo, bardzo pomocna i chcą abyś był zadowolony.

Strategia ta została opracowana na podstawie doświadczeń osoby, która takim kłopotom stawiała czoło z powodzeniem. Taka skuteczność z dokopywania się do starych informacji jest mocnym atutem inżynierów techników.

Jednak gdy czasem zdarza się, że nasze poszukiwania spełzną na niczym pozostają tylko dwie rzeczy: zainwestować w nowy sprzęt i pomyśleć jak można wykorzystać stary sprzęt. Przedstawiamy również kilka pomysłów:

Lapwieża

Rzeźba

Motor

Szlifierka

Kolczyki

Mikromotocykl

Szatkownica

Studzik do kawy

Pojemnik na szczoteczkę

Domek dla zwierzaczka

Zabudowa wnęki

Ciągnik

Odstresowującą sesję terapeutyczną(tł. Sebastian Czarnecki)
Na podstawie: controldesign.com

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii