(tł. Sebastian Czarnecki) 2011-02-24

Przepływomierze Coriolisa do gęstych gum i asfaltów

Przepływomierze Coriolisa do gęstych gum i asfaltów

Firma Bearcat Pompy Phoenix w Arizonie używa przepływomierzy Coriolisa typu Micro Motion ELITE, produkcji Emerson Process Management, które stanowią część systemu pomiarowych przy produkcji asfaltów i gum. Przepływomierze te są przystosowane do wysokich temperatur oraz wysokich lepkości cieczy. Przepływomierze Micro Motion umozliwiają dokładne i wiarygodne pomiary trudne do dokonania w tego typu substancjach.

"Pompowanie asfaltów i gum jest bardzo trudnym zadanie. W takim procesie występują łącznie aż 3 wysokie parametry: ciepło, ciśnienie i chropowatość" - mówi Kevin T. Hill, Prezes Bearcat Pompy. "Doświadczenia z innymi technologiami powteirdziły, że Micro Motion jest najlepszym wyborem, jako że konsekwentnie dostarcza dokładne odczyty."

W procesie produkcji asfaltów i gum, istnieją dwa etapy: pierwszy w którym obie substancje są mieszane oddzielnie, oraz drugi w którym obie substancje miesza się ze sobą. Dokładność pomiaru ma tu kluczowe znaczenie dla zachowania prawidłowych proporcji. Wcześniej firma używała mechanicznych pomp przekładniowych do pomiaru przepływu, jednak wysoka chropowatość powodowała szybkie zużywanie pomp, co miało wpływ na zmniejszoną dokładność pomiarów.

Firma rozwiązała ten problem poprzez wprowadzenie do procesu urządzeń Micro Motion przeznaczonych do pracy w wysokich temperaturach. W ich skład wchodzą również pompy i zawory przelewowe. Podczas rozruchu ustawiane są ciśnienia i temperatury niezbędne do wprowadzenia asfaltu w ruch. Sensor miernika Consolisa jest ogrzewany za pomocą zewnętrznego układu ogrzewania a następnie izolowany.

Opracowany do pracy w wysokich temperaturach czujnik może pracować w temperaturze do 350ºC. Jego nadajnik może być zamontowany zdalnie, aby chronić czujnik przed ciepłem, a czujnik może być instalowany w dowolnym miejscu. Brak ruchomych części przepływomierza Micro Motion powoduje, że nie wymaga on konserwacji ani napraw.

Aby sprawdzić, czy pomiary są wiarygodne, Micro Motion posiada mozliwość weryfikacji "in-line". Funkcja ta umożliwia sprawdzenie czy wszystkie ustawienia urządzeń są fabryczne podczas gdy proces technologiczny nie zostaje przerwany. Takie przepływomierze mają również zastosowanie przy procesach technologicznych pompowania monomerów, polimerów, wosków i olejów spożywczych, które są bardzo trudne do kontrolowania w tak wysokich temperaturach.(tł. Sebastian Czarnecki)
Na podstawie: automation world

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii