Opracowanie redakcja e-automatyka.pl 2011-05-06

Najstarszy reaktor: Chicago Pile-1 („Stos chicagowski nr 1”)Ten pierwszy na świecie reaktor jądrowy (czyli serce elektrowni) został zbudowany w podziemiach stadionu piłkarskiego w Chicago. W 1942 r. przeprowadzono tam pierwszą kontrolowaną reakcję łańcuchową, choć dopiero dziesięć lat później zaczęto się posługiwać terminem „reaktor jądrowy”.   Reaktor osiągnął moc 200 W.

Najstarszy reaktor: Chicago Pile-1 („Stos chicagowski nr 1”)

Ten pierwszy na świecie reaktor jądrowy (czyli serce elektrowni) został zbudowany w podziemiach stadionu piłkarskiego w Chicago. W 1942 r. przeprowadzono tam pierwszą kontrolowaną reakcję łańcuchową, choć dopiero dziesięć lat później zaczęto się posługiwać terminem „reaktor jądrowy”.   Reaktor osiągnął moc 200 W.

„Stos chicagowski”  nie miał odpowiednich zabezpieczeń (nie osłaniał przed promieniowaniem w wystarczającym stopniu i nie posiadał dostosowanego systemu chłodzenia), więc  dzięki dużemu szczęściu nie doszło do katastrofy w jednym z najbardziej zaludnionych regionów kraju. Nic nie stało się także żadnemu z 50 pracowników obsługujących reaktor.

Reaktor był wybudowany podczas wojny i jego istnienie było pilnie strzeżoną tajemnicą, dlatego nie powstało żadne zdjęcie pracującego CP-1, jedynie rysunki.

Praca reaktora została zakończona w 1943 r.  (z jego części złożono kolejny reaktor CP-2).

żródło: onet.pl

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii