(tł. Sebastian Czarnecki) 2011-05-11

Nowe kontrolery dla centrów przetwarzania CNC

Nowe kontrolery dla centrów przetwarzania CNC

Francuski producent maszyn Thibaut produkuje maszyny do obróbki kamienia i ciężkich mineralnych materiałów budowlanych. Aby dotrzymać kroku zmieniającym się wymaganiom rynku, firma podjęła decyzję o nowej koncepcji kontroli swoich maszyn na podstawie kontroli opartych na komputerach PC z Beckhoff.

Firma Thibaut, założona w 1952 roku w Vire w Normandi, specjalizuje się w maszynach do obróbki kamieni. Maszyny są szczególnie przeznaczone do przetwarzania twardych kamieni, takich jak marmur, granit, jak również dla łupków, betonu, szkła i szamotu. Kompetencje firmy obejmuje technologia szlifowania i polerowania, jak również kształtowania poprzez frezowanie. Thibaut produkuje ok. 200 maszyn rocznie. "Przemysł zmienił Wiele z biegiem lat", wyjaśnia Vincent Ernoult, kupujący w Thibaut.

Zważywszy, że głównym rynkiem zbytu jest produkcja nagrobków, tendencja nieco się zmieniła i pojawiają się użytkownicy produkujący elementy dekoracyjne dla domu, np blaty kuchenne, pokrycia ścienne i podłogowe w łazience, schody i spa, jak również rzeźby oraz elementy kamiennej elewacji. Thibaut ma na względzie ten trend w maszynach serii T818 i T812, opracowanych do wszechstronnych centrów przetwarzania CNC przeznaczonych do produkcji konturów wewnętrznych i zewnętrznych, do profilowania i fazowania krawędzi prostych lub zakrzywionych, do szlifowania płaszczyzn, wiercenia, przecinania oraz frezowania rowków.

Sterowanie oparte na komputerach PC zapewnia większą elastyczność w produkcji. W celu zaspokojenia popytu na produkty małych partii lub pojedynczych sztuk, Thibaut potrzebował elastycznego systemu kontroli swoich urządzeń. "Elementy wyposażenia wnętrz wykonywane na konkretne zamówienia wymagają dużej precyzji, często w limitowanych seriach lub nawet niepowtarzalnych kawałków, jak w przypadku blatów kuchennych.", wyjaśnia Vincent Ernoult. "Ten wymóg firma była w stanie spełnić tylko dzięki nowej koncepcji maszyny lub bardziej elastycznego, opartego na komputerze PC systemie kontroli", mówi Guillaume Pasquier, kierownik automatyzacji w biurze projektowym Thibaut. "Tradycyjne sterowniki wykorzystane do tego celu nie mogły spełnić nowych wymogów dla produkcji części o skomplikowanej geometrii, szczególnie w przypadku częstych zmian w produkcji. Obecnie prawie wszystkie maszyny Thibaut są dostarczane z komputerami PC z kontrolerami z Beckhoff. Decyzja o zastosowaniu tych sterowników zapadła na korzyść Beckhoff głównie ze względu na imponujący stosunek ceny do wydajności i otwartości platformy sterowania, co pozwala również na integrację komponentów innych producentów.

"Decydującym jest dla nas, że platformy Beckhoff to rozwiązanie długoterminowe. W przeszłości projekt nowej maszyny był często powodem do
ponownego rozważania koncepcji automatyzacji i szukania optymalnych rozwiązań. To
często prowadzi do zmiany dostawcy sterownika. Nasze rozważania są
teraz inaczej ukierunkowane. Rozwiązanie firmy Beckhoff oferuje nam możliwość
dostosowania się do odpowiednich wymogów. Nie ważne, czy maszyna posiada jeden
czy pięć linii, czy obejmuje jeden lub dwa komputery i czy ma 20 czy
200 wejść / wyjść. Nie ma znaczenia i nie ma żadnego wpływu na oprogramowanie" - twierdzi Guillaume Pasquier.

Platforma sterowania Beckhoff oparta jest na wbudowanym komputerze panelowym z 15 calowym wyświetlaczem zgodnym z CP6202 oraz ekranem dotykowym, EtherCAT / wyjścia i - w zależności od typu maszyny - od trzech do czterech serwonapędów AX5000. Od
czasu gdy centra przetwarzania Thibaut są stosunkowo niewielkich wymiarów (długość poniżej
10 m), usługi I/O są połączone przez EtherCAT do centralnej szafy sterowniczej.(tł. Sebastian Czarnecki)
Na podstawie: beckhoff.com

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii