(tł. Sebastian Czarnecki) 2011-05-30

Twizzle, w pełni zautomatyzowany jacht żaglowy

Twizzle, w pełni zautomatyzowany jacht żaglowy

Budowa prestiżowego jachtu żaglowego Twizzle została zapoczątkowana przez stocznię Royal Huisman Butch latem 2010 roku. Zbudowany przez stocznię specjalizującą się w niestandardowych konstrukcjach jachtów wyznacza nowe standardy jakości w zakresie zrównoważonego rozwoju, bezpieczeństwa i komfortu. Mimo tradycyjnego charakteru przedsiębiorstwa Royal Huisman wyposaża jachty w najnowsze technologie kontroli i sieci. Stocznia zdecydowała sie na platforme sterowania PC firmy Beckhoff.

Stocznia Royal Huisman może pochwalić się wieloma sukcesami w zakresie stosowania sieci i automatyki na pokładach super jachtów. W 1998 roku stocznia zbudowała luksusowy jacht Hyperion dla Jima Clarka, właściciela Netscape Communications Corporation. Jacht ten był wyposażony wyłącznie w najbardziej zaawansowane technologie informatyczne. Od tego czasu wszystkie jachty jachty opuszczające stocznię w Vellenhove wyposażone są w nowoczesną sięc, w której wszystkie funkcje są zintegrowane, w tym automatyzacja kabiny i mediów. Wraz z jachtem Twizzle, najnowszym ukończonym dziele, stocznia poczyniła kolejny krok do technicznej perfekcji: komponentów kontroli od Beckhoff. Na długości 57m długości jachtu zainstalowano 3500 sensorów.

Wszystkie wymagania dotyczące niezawodnośc, elastyczności i przejrzystości zostały spełnione dzięki kierownikowi działu Systems Integration Department w stoczni Royal Huisman, Sjoerd Schrichte. To on podjął decyzję o wykorzystaniu do projektu sprzętu Beckhoff. Powiedział on, że "projekt Twizzle jest pierwszym projektem, w którym wykorzystano wyłącznie komponenty Beckhoff. Jednym z powodów tej decyzji była elastyczność tych elementów. Przykładowo w modułowej konstrukcji istniejących terminali PKS istnieje możliwość ich rozszerzenia, gdyby nastąpiła taka konieczność. Kolejną zaletą jest to, że inżynierowie mieli możliwość wykorzystywania niezwykle prostego w obsłudze programu TwinCAT do programowania urządzeń. Wszelkie połączenia z każdym ze sterowników można uzyskać za pośrednictwem sieci ethernetowej. Przejrzystość platformy Beckhoff pozwala na pracę kilku modułów EBI, przykładowo ma nawet interfejs do systemów automatyki dla jachtów Creston, który obejmuje sterowanie oświetleniem, klimatyzacją i multimedialnego systemu kontroli."

Najbardziej rozbudowana sieć wewnętrzna, jaka kiedykolwiek została zainstalowana na statku.
Na jachcie zostały zainstalowane w sumie 24 komputery CX9000 Embedded podłączone w strukturę pierścienia Ethernet w celu zapewnienia, że wszystkie funkcje mogą być monitorowane i kontrolowane niezawodnie. Terminale Bus to 3500 wejść/wyjść, z czego 2900 to terminale cyfrowe a 600 to terminale analogowe.

Połączenia na wyższy poziom sieci są obsługiwane przez przełączniki. "Jest to najbardziej rozbudowana sieć jaka kiedykolwiek została zainstalowana na statku" oświadcza, Sjoerd Schrichte. Sieć jachtu Twizzle jest stworzona poprzez standard Ethernet, przez którą połączone są wszystkie elementy automatyki. Komputery komunikują się w czasie rzeczywistym za pomocą protokołu Ethernet.(tł. Sebastian Czarnecki)
Na podstawie: www.twizzle.org

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii