Tekniska 2011-06-16

Radiomodemy Westermo w monitoringu pompowni terenowych KWK Pniówek

Radiomodemy Westermo w monitoringu pompowni terenowych KWK Pniówek

Kopalnia Węgla Kamiennego Pniówek zarządza kilkoma pompowniami terenowymi przeznaczonymi do regulacji poziomu wody oraz zapobieganiu lokalnym podtopieniom. Pompownie zlokalizowany są w promieniu 6 km od kopalni. Od 2010 roku stopniowo realizowany jest program modernizacji pompowni oraz monitorowania ich w systemie wizualizacji a realizowany m.in. przez firmę RNT z Cieszyna.

Na początku roku 2011 firma RNT Sp. z o. o. włączyła do systemu monitoringu SAURON działającym w KWK Pniówek monitoring dwóch pompowni terenowych, z którymi komunikacja realizowana jest za pomocą pary modemów RM-80 Westermo oferowanymi przez Tekniska Polska. Do radiomodemów podłączone zostały anteny firmy Completech również oferowane przez Tekniska Polska. Pompownie te mają za zadanie regulację poziomu wody na terenach sąsiadujących z kopalnią.

W skład każdej pompowni wchodzą cztery zestawy pompowe. Budowa pompowni umożliwia monitorowanie parametrów pracy takich jak: praca pomp, stany awaryjne, stan sterowania automatyczny/ręczny oraz poziom wody w studniach. Odczyt stanów pracy realizowany jest przez moduł kontrolnopomiarowy, do którego bezpośrednio wprowadzone zostały sygnały z obwodów wyjściowych sterownika odpowiadającego za kontrolę pracy pompowni. Poziom wody w studni odczytywany jest bezpośrednio z sondy wody za pomocą wbudowanego w modem portu RS-485. Wszystkie dane odczytywane są przez serwer systemu SAURON przy użyciu protokołu Modbus TCP/IP.” - Jan Dubiel Główny Automatyk z firmy RNT Sp. z o.o.

„Użyte radiomodemy pracują stabilnie i bezawaryjnie. Od momentu instalacji pracowały w skrajnych warunkach atmosferycznych, cały czas funkcjonowały bez zastrzeżeń. Komunikacja jest stabilna, a urządzenia są praktycznie bezobsługowe. „ - kontynuuje Jan Dubiel

RM-80 zapewnia niezawodne i bezpieczne, szybkie, bezprzewodowe połączenie w standardzie Ethernet i przeznaczony jest do zastosowań w instalacjach automatyki przemysłowej. Jest bardzo dobrze dostosowany do połączeń z PLC, HMI, DCS, przemysłowymi PC, urządzeniami gromadzącymi dane i urządzeniami video.
RM-80 jest wyposażony w port Ethernet (10/100 BaseT), dwa porty szeregowe (RS-232/RS-485) i zintegrowane, monitorowane I/O (WE/WY) binarne, które można ustawiać zdalnie, lokalnie lub alternatywnie wysterować jako wyjście alarmowe. Prędkość może być ustalona w zakresie od 7.2 kbit/s do 76.8 kbit/s lub jest możliwy wybór automatycznego ustalenia prędkości transmisji. RM-80 został zaprojektowany i skonstruowany tak aby sprostać wymaganiom zastosowań przemysłowych. Wyjście radiowe wysokiej częstotliwości (High RF) i podwyższona czułość odbiornika daje w warunkach przemysłowych, powodujących dodatkowe utrudnienia w propagacji fal, znakomite rezultaty jeśli chodzi o przenikanie poprzez budynki, ściany fabryk oraz konstrukcje stalowe. RM-80 jest wyposażony w złącze antenowe współosiowe SMA i może być stosowany z wieloma, różnymi antenami. Czułość odbiornika pozwala na łączność typu LOS (line of sight) (bez przeszkód na drodze połączenia) w zasięgu do 5 km. Możliwe jest dalsze poszerzenie zasięgu dzięki pracy w trybie wzmacniaczy (regeneratorów).Tekniska
Na podstawie: tekniska.pl

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii