(tł. Sebastian Czarnecki) 2011-06-30

Napęd Emerson wytrzymuje 20 lat pracy na morzu.

Napęd Emerson wytrzymuje 20 lat pracy na morzu.

Od 1989 roku wszystkie instalacje morskie znajdujące się w angielskim sektorze Morza Północnego są obciążone prawem nakładającym obowiązek instalowania zawórów awaryjnych (ESD) instalacji ropociągowych i gazowych. Siłownik zaworu Bettis, który został specjalnie zaprojektowany przez firmę Emerson Process Management, został po 20 latach wycofany z nienagannej służby. Używany w ekstremalnie trudnych warunkach siłownik jest w likwidacji, ponieważ jego właściciel podjął decyzję o zastąpieniu go mniejszym, w związku ze zmniejszeniem natężenia przepływu w tej części instalacji.

Zainstalowany awaryjnych wyłącznik pionu z siłownikiem Bettis został zaprojektowany specjalnie dla tej aplikacji. Z momentem 67800Nm siłownik ten był najmocniejszym siłownikiem w tamtych czasach. Wyjątkowa konstrukcja wymagała czterech cylindrów oraz dwóch sprężyn powrotnych aby przezwyciężyć ogromne siły w zaworze o przekroju 20 cali oraz spełnić surowe wymogi bezpieczeństwa. Dwa cylindry mają 50cm tłoki, a dwa 40cm. Siłownik waży ponad 5.6 ton i ma ponad sześć metrów długości.

Przepisy wprowadzone w 1989 roku obejmują również kontrole i testy zaworów ESD, w tym wymogu wykonania testu skoku częściowego na zaworze nie rzadziej niż co 6 miesięcy. Zainstalowany siłownik był jednym z pierwszych spełniających wymogi prawne. Badanie skoków częściowych jest w stanie udowodnić prawidłową pracę bez potrzeby usuwania napędu z linii do konserwacji.

Od czasu zainstalowania tego siłownika Emerson dopracowywał technologię przez dwie dekady. Największym siłownikiem jest siłownik o momencie 226.000 Nm i ma możliwość zasilania urządzenia zapewniając moment 565.000 Nm.(tł. Sebastian Czarnecki)
Na podstawie: automation.com

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii