Jarosław Kapturski 2011-07-20

WeOS ułatwia zadanie firmie ABB Force Measurement

WeOS ułatwia zadanie firmie ABB Force Measurement

Przełącznik Westermo z serii Redfox, wyposażony w system operacyjny WeOS (Westermo Operating
System) pozwolił firmie ABB FM (Force Measurement) na uzyskanie dużych oszczędności dzięki
znacznemu uproszczeniu systemu pomiarowego. Starsze rozwiązanie wymagało zastosowania aż sześciu
urządzeń sieciowych. W nowym systemie wystarczy tylko jedno – Redfox. ABB FM jest wiodącym,
globalnym dostawcą systemów sterowania dla walcowni. Systemy te składają się z wielu urządzeń
pomiarowych i kontrolnych, które optymalizują proces produkcji najwyższej jakości wyrobów
walcowanych. ABB FM w pewnym sensie ma taki sam cel jak Westermo – realizować skomplikowane
zadania w jak najprostszy sposób, zapewniając jednocześnie jak największą wydajność. W opisywanej
aplikacji obie firmy znakomicie się w tej wizji uzupełniają, czego efektem jest rozwiązanie w pełni
zasługujące na miano ”Made Easy”.

W poprzednich rozwiązaniach sieć systemu sterowania walcownią mogła się składać nawet z 6 urządzeń sieciowych (przełączniki, routery, konwertery, zapory sieciowe) pochodzących od różnych producentów. Powodowało to kłopoty z kompatybilnością urządzeń i braki w obsłudze krytycznych dla działania sieci funkcji. Oprócz tego złożona topologia znacznie komplikowała instalację i obsługę sieci. Dodatkowo większa liczba urządzeń montowanych w jednej szafce powodowała konieczność zastosowania układu chłodzenia, który w środowisku przemysłowym często wymaga dodatkowej obsługi z uwagi na zużywanie się wentylatorów. Nowe rozwiązanie sieciowe dla system pomiaru naprężeń dostarczane jest w stanie gotowym do pracy, a jego instalacja jest wyjątkowo prosta - sprowadza się do podłączenia kilku przewodów. Po zamontowaniu jest praktycznie bezobsługowe. Jeśli zajdzie konieczność wprowadzenia jakichś zmian bądź serwisu, ABB FM może dokonać ich zdalnie. Dostęp do chronionej części sieci, poprzez Internet, zapewnia szyfrowany tunel VPN – funkcjonalność systemu WeOS. ”Dostarczamy takie rozwiązania od 2010 roku, od tego czasu praktycznie nie mieliśmy żadnych problemów z transmisją danych w naszym systemie.” - mówi Christer Gustafsson, Data Communications Manager, ABB FM.

Sieć zbudowana jest na jednym urządzeniu RedFox Industrial (RFI-18-F4G-T4G), 18 portowym przełączniku warstwy 3 pracującym pod kontrolą systemu operacyjnego WeOS firmy Westermo. W system WeOS wyposażona jest cała rodzina produktów Westermo, co znaczy że wszystkie funkcje przełącznika RedFox dostępne są również w innych urządzeniach Westermo, takich jak Lynx, Wolverine, Falcon czy Viper. W rozwiązaniu ABB FM sieć została logicznie podzielona na trzy części (VLAN): część chroniona, niedostępna dla personelu instalującego aparaturę kontrolno-pomiarową, część druga z komputerem sterującym walcarką i część trzecia połączona z siecią biurową Klienta. Mimo że dostarczany system jest wcześniej skonfigurowany, gotowy do instalacji, w dalszym ciągu jest elastyczny. W przypadku gdy sprzęt jest przenoszony lub podłączane są nowe elementy nie trzeba zmieniać pierwotnej konfiguracji, wystarczy stworzyć dodatkowe reguły translacji adresów (NAT). „Było wiele powodów, dla których zdecydowaliśmy się na zmianę rozwiązania, ale głównym była chęć posiadania bardziej jednolitego systemu.

Nowe rozwiązanie to zapewnia, pozwala na uniknięcie problemów z kompatybilnością urządzeń różnych producentów, system jest znacznie prostszy w instalacji i obsłudze, oprócz tego jest tańszy.” kontynuuje Christer Gustafsson. Systemy te pracują w bardzo trudnych, przemysłowych środowiskach. Przełącznik RedFox Industrial jest zaprojektowany właśnie dla takich środowisk, jest odporny na zakłócenia elektromagnetyczne i może pracować w szerokim zakresie temperatury, od -40 do 70°C. ”Wypróbowaliśmy wiele innych urządzeń różnych producentów, które niestety nie okazały się wystarczająco dobre. Rozwiązanie Westermo sprawdza się bardzo dobrze, praktycznie nie wymaga obsługi.” konkluduje Christer Gustafsson.

RedFox Industrial – rutujący przełącznik Ethernet dla najbardziej wymagających aplikacji
Do najbardziej wymagających aplikacji proponujemy przełączniki serii RedFox Industrial – urządzenia wykorzystujące najnowsze, najbardziej zaawansowane technologie. Wydajny sprzęt, bardzo duża moc obliczeniowa, do ośmiu gigabitowych portów z szerokim wachlarzem transceiver’ów, wszystko to razem powoduje, że RedFox jest rozwiązaniem nie do pobicia, zapewniającym zarówno wysoką prędkość jak i elastyczność sieci Ethernet. Dostępny jest w sześciu różnych konfiguracjach. Każda z nich dostarczana jest z najnowszą wersją systemu WeOS, który zawsze spełnia aktualne wymagania sieci przemysłowych i jest przygotowany na te, które mogą się pojawić w przyszłości.
Jarosław Kapturski
Na podstawie: tekniska.pl

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii