Opracowanie redakcja e-automatyka.pl 2011-07-29

ABB uruchamia w Chile największą na świecie instalację SVC Light®

ABB uruchamia w Chile największą na świecie instalację SVC Light®

Bijące rekordy rozwiązanie STATCOM podnosi przepustowość i niezawodność istniejącej sieci energetycznej

ABB, wiodący na świecie dostawca technologii energetyki i automatyki, z sukcesem uruchomił w Santiago największą na świecie instalację SVC Light® (statyczny kompensator mocy biernej). Przy tej realizacji ABB współpracowała blisko z firmą Transelec, wiodącym chilijskim zakładem energetycznym.

SVC Light to statyczny, synchroniczny kompensator mocy biernej (STATCOM), wysokowydajne urządzenie regulujące moc, wykorzystujące IGBT (bipolarne tranzystory z izolowaną bramką) do stabilizacji napięcia, poprawy jakości energii elektrycznej i bieżącej reakcji na zakłócenia pojawiające się w sieci. IGBT to półprzewodnikowe urządzenia energetyczne zapewniające wysoką wydajność i szybkie przełączanie.

Zakres regulacji mocy biernej od -65 Mvar pojemnościowej do +140 Mvar indukcyjnej czyni rozwiązanie STATCOM największą instalacją tego typu na świecie.

Rozwiązanie jest częścią ABB-owksiej rodziny FACTS (elastycznych systemów przesyłu prądu przemiennego), technologii podnoszących wydajność, bezpieczeństwo i elastyczność systemów przesyłowych, technologii stanowiących istotny wkład w rozwój inteligentnych sieci.

„To najlepszej klasy rozwiązanie, które pomoże zoptymalizować istniejącą energetyczną sieć przesyłową i podnieść niezawodność jej pracy dzięki stabilizacji poziomów napięcia i redukcji ryzyka wystąpienia przerw w dostawie energii elektrycznej,” powiedział Martin Gross, szef biznesu Systemów Sieciowych w Grupie ABB, stanowiącego część dywizji Systemów Energetyki.

Technologie FACTS pozwalają na dostarczenie większej ilości energii elektrycznej do odbiorców przy minimalnym negatywnym wpływie na środowisko naturalne, obniżając koszty inwestycji i skracając czas implementacji. Zwiększanie przepustowości istniejących sieci energetycznych, pozwala unikać budowania nowych elektrowni i linii przesyłowych. Te technologie rozwiązują również kwestię stabilności napięcia i umożliwiają efektywniejszy przesył energii elektrycznej. ABB jest globalnym liderem w rozwijającym się obszarze technologii FACTS i może się pochwalić około 800 działającymi i znajdującymi się w budowie instalacjami tego typu na świecie.

Na podstawie: abb.pl

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii