Opracowanie redakcja e-automatyka.pl 2011-09-20

25 lat rewolucji sterowania PC - konwergencja technologii

25 lat rewolucji sterowania PC - konwergencja technologii

Firma Beckhoff Automation powstała w 1980 roku. Zaledwie 6 lat później dostarczyła ona maszynę z pierwszym kontrolerem PC. Do tej pory fundament sterowania PC się nie zmienił.

Był to prosty sterownik do pozycjonowania osi pracy w kilku sekwencjach piły. Była to standardowa maszyna, która stała się bezpośrednim sukcesem sprzedaży producenta maszyny ze względu na innowacyjną technologię sterowania komputerem. Połączenie funkcji IT oraz automatyki w kontrolerze był i nadal jest rewolucją. Korzyści z niej uznano nawet na początku i entuzjastycznie przyjęto przez producentów maszyn i samych użytkowników. Przykładowo dane mogą być wczytywane bezpośrednio do sterownika urządzenia za pomocą standardowych nośników danych. W 1986 roku stanowiło to znaczący postęp w wydajności.

Beckhoff umożliwił poszerzenie koncepcji sterowania PC konsekwentnie i szybko w następnych latach: wieloosiowe funkcje NC oraz kompletne, zintegrowane oprogramowanie PLC pozwoliło na budowanie wysoce złożonych maszyn i urządzeń.

Do tej pory nie ma żadnych fundamentalnych zmian w tej skutecznej koncepcji. Abstrakcja funkcji sterowania od sprzętu urządzenia i konsekwentne stosowanie "głównego nurtu" technologii pozwala na ciągłe poprawianie wydajności i funkcjonalności oraz obniżania kosztów. Zasada sterowania komputerem jest bardzo prosta: potężne przemysłowe PC, równie wysoka wydajność magistrali do urządzeń peryferyjnych, czujników i elementów wykonawczych są połączone ze sobą a oprogramowanie kontroluje wszystko w czasie rzeczywistym, powodując zdolność do logicznego zachowania.

Technologia sterowania komputerami PC znalazła najszersze zastosowanie na całym świecie: w budowie maszyn, w technologii pomiarów i badań, w turbinach wiatrowych i produkcji ogniw fotowoltaicznych w budynkach biurowych i domach prywatnych, w technologii luksusowych jachtów, w technice medycznej i w akceleratorach cząstek...

Rewolucja trwa. Rozwijaja się sprzęt i oprogramowanie zarówno w IT jak i w automatyce. Wielordzeniowa technologia pozwala na świadczenie niemal nieograniczonej mocy obliczeniowej i nowych narzędzi do poprawy inżynierii. Wszystkie aspekty automatyki są kierowane do korzystania z tego wzrostu wydajności przy mniejszym zużyciu zasobów, a w szczególności aby dać upust swojej wyobraźni i przyczynić się do przyszłości najbliższych 25 lat.

Na podstawie: beckhoff.com

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii