siemens.pl 2011-10-07

18 turbin Siemensa w Kobylnicy

18 turbin Siemensa w Kobylnicy

Siemens realizuje kolejny kontrakt w energetyce na dostawę 18 turbin SWT-2.3-101 dla farmy wiatrowej w Kobylnicy koło Słupska. Łączna moc elektrowni wyniesie 41,4 MW.

Firma rozpoczęła już dostawy turbin do budowanej farmy wiatrowej – zainstalowano pierwszych 9 turbin wraz z wieżami. Kolejne prace toczą się wartko. Każda z turbin generuje moc 2.3 MW. Cała farma zostanie oddana do eksploatacji na przełomie roku 2011 i 2012.

Nie lada wyzwaniem logistycznym jest transport elementów turbin na plac budowy. Elementy wiatraka, w tym skrzydła o długości 50 m, muszą być transportowane w całości. Sama zaś waga gondoli wynosi ponad 80 ton.

Po uruchomieniu i oddaniu farmy do użytku Siemens rozpocznie działania w ramach kontraktu serwisowego, który potrwa kolejne 10 lat.

Po zakończeniu projektu w Kobylnicy moc turbin Siemensa zainstalowanych w Polsce osiągnie poziom blisko 150 MW, co przekłada się na 10%-owy udział w rynku. Polski rynek energetyki wiatrowej stanowi istotną część wytwarzania energii i rośnie w dynamicznym tempie. Rodzaj pozyskiwanej w ten sposób energii jest przyjazny środowisku naturalnemu. Projekt w Kobylnicy jest kolejnym krokiem Siemensa w ugruntowaniu pozycji jednego z głównych dostawców w tym segmencie na terenie Polski.siemens.pl
Na podstawie: siemens.pl

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii