Opracowanie redakcja e-automatyka.pl 2011-10-10

Odkrywając możliwości wizyjne robotów

Odkrywając możliwości wizyjne robotów

Wizja zastosowań komputerów zdecydowanie wybiega poza stosunkowo prostą detekcją twarzy, rozpoznawanie obiektów czy generowanie grafik. Zamist rzeczywistości wirtualnej należy rozważyć zastosowania rzeczywistości rozszerzonej. Wystarczy wyobrazić sobie funkcje telefonu komórkowego przeznaczone do uzyskiwania ciekawych i przydatnych informacji na temat tego, czego się szuka: kim są ludzie, jaka jest specyfika budynku, jaki typ samochodu jest na zdjęciu. A może do zastosowania w robotach, gdzie komputer będzie sposobem na zwiększenie roli robotów domowych, umożliwiając im dostrzeganie ludzi poruszających się wokół nich i zrozumienia co robią?

Anthony Hoogs jest dyrektorem wizji komputerów w Kitware - firmie zajmującej się tworzenie oprogramowania typu open source, która otrzymuje finansowanie z wielu amerykańskich agencji rządowych takich jak DARPA, DOE, NIH czy NASA. Kitware stanowi grupa 25 naukowców i inżynierów pracujących nad wizją komputerów.

Hoogs twierdzi, że obecnie na ma specjalnie dużego postępu w tanich czujnikach 3D. Obecnie możliwe jest wykonanie laserowego skanowania mózgu człowieka w wysokiej rozdzielczości 5-10 razy na sekundę. Te informacje można przełożyć na robota. Jest to laser o niewielkiej mocy, więc nie można go zobaczyć i nie powoduje bólu w ludzkim oku. Jeżeli jest się w dynamicznym środowisku można przekonać się czym tak naprawdę jest 3D. Jest to znacznie lepsza technologia niż kamera stereoskopowa, której idea praktycznie upadła.

Istnieje cały nowy zakres zastosowań pochodzących od tego urządzenia w zakresie techniki 3D. Nie pobierają one zbyt dużej ilości energii dzięki czemu można je zaplikować robotom. Biorąc pod uwagę sukces systemu gier Microsoft Kinect, najprawdopodobniej będzie to miało wpływ na przyszłe opisy środowiska 3D. Powinno pojawić się więcej aplikacji tego typu. Dostrzegalne jest przyśpieszenie tempa interakcji robotów w środowisku człowieka. Są już roboty (np. Roomba), który może bezpiecznie pracować z ludźmi i będzie stawać się coraz bardziej niezawodny.

Jeden z projektów firmy zakłada zrozumienie przez robota co robią ludzie wokół niego. Robot musi zobaczyć i rozpoznać zachowania, a więc może i przewidzieć co zrobi. Jest to ambitny projekt, jako że do tej pory nie było przełomu w wykrywaniu osób, różnych odzieży, wysokości, odległości od kamery i pozycji ciała. Pierwszym etapem jest rozpoznawanie twarzy, następnym jest wykrywanie całego człowieka. Głównym problemem jest sam ruch robota, jako że analizy muszą kompensować jego ruch. Nie można zrobić wizji 3D z powodu jego ruchu. Wszystkie te badania mają na celu doprowadzenie nie tylko do lepszej produkcji, ale także poprawę stylu życia.

Niektórzy twierdzą, że wspieralenie tych wysiłków to krótkowzroczność rządu federelnego USA, a wszczególności Kongresu. Jednym z projektów była zaawansowana technologia ramienia robota, która została zaatakowana przez Senatora Toma Coburna jako bezsensowna strata pieniędzy. Jednak dzięki interwencji społeczności robotyki obecna administracja utrzymała przyznanie środków na ten cel. Hoogs uważa, że obecnie jest stanowczo za mało środków na tego typu badania i że w Japoni jest ich znacznie więcej niż w USA.

Na podstawie: automationworld.com

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii