Opracowanie redakcja e-automatyka.pl 2011-12-13

ABB zrealizuje projekt „pod klucz” stacji elektroenergetycznej w Białymstoku

ABB zrealizuje projekt „pod klucz” stacji elektroenergetycznej w Białymstoku

ABB zbuduje stację elektroenergetyczną 110/15kV dla PGE Dystrybucja S.A. Oddział Białystok. Będzie to pierwsza instalacja rozdzielni 110 kV w technologii GIS (stacja w izolacji gazowej) w tym regionie. Nowa stacja ma zarówno odciążyć istniejące stacje WN/SN, jak i umożliwić przyłączenie nowych odbiorców zlokalizowanych w północno-zachodniej części Białegostoku oraz szybko rozwijającej się sąsiedniej gminie Choroszcz.

Umowę podpisano w lipcu 2011 roku. Wielomilionowy kontrakt przewiduje budowę oraz rozruch całkowicie wnętrzowej stacji 110/15 kV wraz z jej zasileniem. Projekt „pod klucz” zakłada m.in. dostarczenie i montaż rozdzielni 110 kV w układzie H5, 60-polowej dwusekcyjnej rozdzielni 15 kV oraz dwóch transformatorów mocy. Zgodnie z umową ABB ma 30 miesięcy na realizację projektu.

Na zupełnie pustej obecnie działce ABB wybuduje dwupoziomowy budynek stacji wraz z drogą dojazdową, drogami wewnętrznymi oraz pozostałą infrastrukturą zagospodarowania terenu. Ponadto ABB stworzy powiązanie kablowe (dwie linie) 110 kV do istniejącej linii 110 kV oraz odcinek traktu światłowodowego. Firma dostarczy również nowoczesne systemy łączności, telemechaniki, centralnej sygnalizacji, łączności głosowej i pomiarów energii, wyszkoli też pracowników klienta w zakresie obsługi stacji.

Ponieważ jest to kompleksowy projekt „pod klucz”, ABB będzie odpowiadać także za prawne aspekty inwestycji, w tym uzyskanie „prawa drogi” dla linii kablowych wysokiego napięcia oraz pozwolenia na budowę – na czym obecnie skupia się zespół prowadzący projekt.

Realizacją projektów „pod klucz” stacji elektroenergetycznych na polskim rynku zajmuje się Oddział ABB w Krakowie. Ma już w tym duże doświadczenie. Tamtejszy zespół z sukcesami zrealizował ponad trzydzieści takich zadań dla energetyki zawodowej jak i dla przemysłu - między innymi stacja w Biskupicach w okolicach Wrocławia, która zasila lokalny park technologiczny oraz modernizacja zasilania rafinerii Lotos w Gdańsku w ramach projektu Programme 10+ U&O.

Szczególnie pomocne w przygotowaniu oferty dla PGE Dystrybucja S.A. było wykonanie bardzo podobnego projektu w przeszłości: GPZ Bydgoszcz-Północ na zlecenie Koncernu Energetycznego ENEA. Wtedy jednym z zadań ABB było zapewnienie dopasowania architektury nowej stacji do obowiązującego planu zagospodarowania przestrzennego okolicy. Plan przewidywał m.in. powstanie w pobliżu miasteczka uniwersyteckiego.

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii