Opracowanie redakcja e-automatyka.pl 2012-01-12

Modernizacja instalacji w oczyszczalni ścieków Flerzheim w Niemczech

Modernizacja instalacji w oczyszczalni ścieków Flerzheim w Niemczech

Oczyszczalnia ścieków Flerzheim w Niemczech szukała lepszego sposobu obsługi surowych osadów oraz jednoczesnej optymalizacji swojej działalności, aby ograniczyć koszty energii i utrzymania. Przeprowadzono więc szczegółowe analizy w zakresie pompowania medium, w wyniku których stwierdzono m.in., że należy wymienić napędy pasowe jak również zmodernizować reduntacje zadań pomp. Firma Colfax była w stanie szybko przeanalizować instalacje i zaoferować nowe lepsze procedury postępowania.

Oczyszczalnia ścieków Flerzheim pracuje od 1969 roku. Od tego czasu wielokrotnie była modernizowana. Od 1993 roku zakład został częścią większego stowarzyszenia znanego jako Erftverband. Oczyszczalnia jest przeznaczona do obsługi około 50 tysięcy mieszkańców, oczyszczając wodę w zbiorniku opadowym oraz dwóch zbiornikach biologicznych.

W 2008 roku przeprowadzono audyt w celu przedstawienia propozycji mających poprawić wydajność pompowania. Dopiero po jego całkowitym zakończeniu Zarząd wyraził zgodę na podjęcie niezbędnych kroków modernizacyjnych. Firma konsultingowa Colfax pomagała ten audyt przeprowadzić. Sprawdzono wydajność pomp i zespołów silników i wskazali punty do optymalizacji. Celem jest obniżenie zapotrzebowania na energię, poprawa wydajności i obniżenie kosztó utrzymania. Zaproponowano 3 kroki postępowania.

Pierwszy z nich to zastąpienie napędów pasowych na napędy śrubowe z przełożeniami bezpośrednimi. Wybrano najlepsze prędkości, tak więc pompy stale będą pracować z optymalną wydajnością. Pojemność nie jest już kontrolowana przez zmiany prędkości, ale przez ilość cykli pracy. Ponadto, przy pomocy silników Energy Efficient klasy 1 (EFF1), możliwe było zmniejszenie mocy silników z 5,5 do 4 kilowatów. Dodatkowy koszt 140 silników zwrócił się niemal natychmiast. Koszty utrzymania stały się znacznie niższe. W tej fazie odstawiono równiez dwie pompy odśrodkowe, które wstępnie pompowały osad pierwotny. Nowa instalacja posiada krótsze rury, stąd używanie tych pomp okazało się zbędne.

Ogólnie rzecz biorąc ten krok optymalizacji już znacznie zmniejszył ilość zużywanej energii.

Druga faza optymalizacji polegała na nastąpienie napędu pasowego konwerterem częstotliwości. Pompa pracuje 24 godziny na dobę. Medium jest kierowane do oczyszczalni biolgicznej w zalezności od zawartości osadów. Ta zmiana zwiększyła sprawność o około 15%, a przy okazji poprawiła niezawodność, jako że zawiera mniej elementów mechanicznych narażonych na zużycie i zmniejszyła poziom hałasu.

Trzecia faza optymalizacji obejmuje prace pompy filtra. Wcześniej jedna pompa wykonywała wszystkie prace. Zamiast niej wykorzystywane będą dwie pompy, aby zapewnić reduntancję. Nie ma jednak konieczności zakupu nowej pompy, bo zamiast tego zostanie wyremontowana i przeznczaona do innego celu z zapewnieniem spełnienia nowych wymogów. Jako że obie pompy mają konstrukcje modułową, nie ma potrzeby magazynowania znacznej ilości części zamiennych. Idąc tym tropem podjęto decyzję o stosowaniu wyłącznie oryginalnych części, jako że zamienniki okazały się nietrwałe.

Oczyszczalnia nadal wykonuje niezbędne modernizacje i szkoli swój personel.

Na podstawie: colfaxcorp.com

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii