Opracowanie redakcja e-automatyka.pl 2012-01-20

Komputery PC w kontroli

Komputery PC w kontroli

W technologii często okazuje się, że problemy w przeszłości nie były błędami. Były to po prostu wielkie idee wyprzedzające swój czas. W ten sposób komputer przemysłowy PC stanowi uderzenie jako platforma automatyzacji.

W ostatnich latach widzieliśmy kontrolery ruchu w połączeniu najpierw ze sterownikiem programowalnym PLC, a następnie interfejsem człowiek-maszyna (HMI). Ruchy robotów zostały włączone do ogólnej kontroli ruchu i sieci, jako ich część. Zintegrowane (i otwarte) systemy bezpieczeństwa można uruchomić w tej samej sieci i połączyć dej samej tablicy sprzętowej.

W tym samym czasie obserwujemy jedną platformę, która utrzymuje tempo integracji z oprogramowaniem. Maszyny nie są już niezwykle kosztowne, nie są samodzielnymi sterownikami PLC ze specjalnymi modułami. Oddzielne panele HMI są w stanie robić wiele innych rzeczy, a PC spełniają funkcje akwizycji danych, wizji, systemów serializacji, a nawet interaktywnych instrukcji pracy dla operatorów i rozwiązywania problemów.

W Ameryce Północnej unika się określenia "kontrola oparta na PC". Zbyt wielu menadżerów ds. inżynierii przeżyło Windows NT oraz CE, gdzie aplikacje pracowały twardo w czasie rzeczywistym, które nadal powołują się na licznik zegarowy i ustawienia przerwań Windows, często skutkujące "niebieskim ekranem". Do tego dostawcy sprzętów komputerowych twierdzą, że zwykłe komputery PC mogą zastąpić komputery przemysłowe. Oczywiście w tym czasie nie mieliśmy masowych pamięci Flash, SSD, czy wielu wielkopojemnościowych dysków twardych.

W Europie tego typu sterowania nie przyjęły się, tak więc nie było nigdy komputerów PC opartych na kontroli. W rzeczywistości, siłą rozpędu oraz zgodnie z prawem Moore'a, a także z podejściem, że aplikacje nie powinny byc zależne od konfiguracji sprzętowej komputery PC weszły na rynek przemysłowy. Obecnie programy raczej uruchamiają się na sprzętach wykrywając żądane urządzenia.

To samo odnosi się dzisiaj do sieci bezpieczeństwa, które są tak naprawdę rozszerzeniem protokołów pracy na różnych warstwach sieci Ethernet. Wraz z rozwojem cora mniejsze znaczenie mają takie klasyfikacje jak PLC czy PAC, ale większe maja kategorie oprogramowania.

Po uzyskaniu korzyści wynikających z prawa Moore'a obserwujemy niesamowity wzrost mocy przetwarzania przy jednoczesnym spadku kosztów procesora i dużej objętości. To wyjątkowo prawdziwe, zwłaszcza w komputerach przenośnych. Formuła zawiera sprawdzone w czasie rzeczywistym systemu operacyjnego, który jest zupełnie oddzielony i ma absolutne pierwszeństwo nad Windows. Wymóg ten został jasno oddzielony ponad 15 lat temu.

Zawsze najtrudniejsze do osiagnięcia w dziedzinie przetwarzania i zasilania pamięci była integracja funkcji w jednym środowisku rozwoju oprogramowania. Środowisko to obejmuje jeden program i jeden procesor niezależnie od przeznaczenia sprzętu i jest skalowalna przy użyciu międzynarodowych standardów oprogramowania dla automatyki. W przypadku platform sterowania, które nie używają procesorów klasy PC, będą one miały duży problem aby nadążyć za rozwojem.

Na podstawie: designnews.com

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii