Opracowanie redakcja e-automatyka.pl 2012-01-26

Test wysokich napięć przy użyciu sieci PROFINET.

Test wysokich napięć przy użyciu sieci PROFINET.

Niemiecka firma KEMA jest specjalistą w dziedzinie badań funkcjonalności i testów bezpieczeństwa urządzeń przy wysokich napięciach. Niedawno otwarto nowe laboratorium testowe z systemem zaprojektowanym przez Alewijnse Industrie. Wcześniej instalacja i demontaż poszczególnych stacji pomiarowych były bardzo czasochłonną pracą.

Nowe rozwiązanie dało wysoki stopień elastyczności. System modułowy potrafi obsłużyć 16 różnych stacji testów, z których każda kontrolowana jest przez swoje sterowniki PLC. PROFINET służy do scentralizowanej kontroli i przechowywania danych, umożliwiając jednocześnie zdecentralizowane wykonywanie testów na poszczególnych stacjach pomiarowych oraz zapewnienie ogólnego bezpieczeństwa systemu.

Klatki ochronne, w tym drzwi i wyłączniki drzwi są zintegrowane z siecią bezpieczeństwa i podłączone do stacji I/O firmy Phoenix Contact. Dzięki systemowi SCADA możliwe jest centralne sterowanie wszystkimi stacjami pomiarowymi.

Jedną z zalet sieci PROFINET jest to, że kontroler PROFINET natychmiast rozpoznaje dowolne urządzenie, które jest podłączone. Każdemu elementowi sieci przypisywany jest unikatowy identyfikator, aby zapewnić, że tylko żądany element sieci uczestniczy w jednym programie. Pozwala to na elastyczne wdrożenie poszczególnych urządzeń w krótszym czasie. Ponadto wystarczy, że kontrole zostanie zaprogramowany tylko jeden raz; pozostałe stacje mogą być zaprogramowane poprzez skopiowanie konfiguracji.

Kolejnym udogodnieniem jest okablowanie. System w KEMA to sieć światłowodowa połączona w gwiazdę. Poszczególne stacje są ponumerowane przy użyciu standardowych technik, takich jak przypisanie adresu IP.

Na podstawie: profibus.com

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii