(tł. Sebastian Czarnecki) 2012-03-15

Korzyści z wirtualizacji zakładów.

Korzyści z wirtualizacji zakładów.

Co by się stało, gdybyśmy zostali poproszeni o opisanie idealnego rozwiązania do odczytu informacji w czasie rzeczywistym o procesie fabrycznym? Najlepiej by było wykorzystać urządzenie dające możliwość korzystania z najlepszego interfejsu HMI (człowiek-maszyna), obsługującego osobisty wybór ekranu, klawiaturę i mysz. Dodatkowo takie urządzenie nie powinno wymagać konserwacji aż do momentu uszkodzenia, w przypadku którego następowała by jego wymiana. Takie rozwiązanie istnieje.

Wirtualne pulpity zostały przyjęte do użytku przemysłowego, ze względu na to, że mogą one dostarczać pełne środowisko Microsoft Windows użytkownikowi, który lokalnie nie ma nic innego niż monitor, klawiaturę i mysz, podłączone do kompaktowego modułu interfejsu łączącego do pulpitu serwera. Ten kompaktowy układ interfejsu jest powszechnie nazywany klientem "zerowym". Wszystkie zadania odbywają się na pulpicie serwera. Wszystkie pamięci, dyski i przetwarzanie danych odbywa się w centrum przetwarzania danych, a nie na hali produkcyjnej. Dzięki temu system operacyjny i oprogramowanie przebywa w centrum danych. Stacja "zerowa" łączy się jedynie z wirtualną sesją, więc na stacji wydaje się, że użytkownik korzysta ze standardowego systemu Windows.

W celu dodania stacji roboczej do systemu wystarczy dodać kolejnego "zerowego" klienta i zalgoować go. Jeśli stacja kliencka zostaje uszkodzona, wystarczy wymienić sprzęt i ponownie zalogować się do sesji, która wciąż działa w stanie pozostawionym. Jak tylko jest urządzenie klienckie i połączenie sieciowe, środowisko  graficzne użytkownika jest gotowe do pracy. Połączenie pulpitu zdalnego jest możliwe do podłączenia z dowolnego urządzenia, np. komputera, notebooka, laptopa, tabletu, iPoda, iPhona i innymi.

Konserwacja oprogramowania jest znacznie uproszczona. Całość odbywa się w jednym miejscu i utrzymywana jest jako jedność. Zmniejsza to konieczność zbędnego wsparcia i eliminuje konieczność integrowania stacji roboczych w zakładzie. Wszelkie dodatki, nowe wersje, aktualizacje mogą być testowane w wirtualnym środowisku nieprodukcyjnym a po weryfikacji umieścić wszystko w wersji produkcyjnej. Nawet w przypadku jakiegoś błędu, można przywrócić poprzednią wersję. Wszystkie zmiany są widoczne natychmiast dla wszystkich użytkowników.

Korzyści z wirtualizacji pulpitów:

  • minimalizacja konieczności utrzymania sprzętu,
  • brak ruchomych elementów i zbędnego oprogramoania,
  • maksymalizacja interfejsu HMI,
  • prosta administracja i uproszczone aktualizacje.

Prowadzenie wirtualnych pulpitów w fabryce, daje lepszą kontrolę nad całym systemem. Wszystko znajduje się w bezpiecznym certum danych. Inwestycja w drogi sprzęt serwerowy jest opłacalna, bowiem oszczędza się na stacjach roboczych, przestojach systemu i personelu wsparcia.(tł. Sebastian Czarnecki)
Na podstawie: automationworld

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii