Strona Główna > Baza wiedzy > Lista Materiałów

Baza wiedzy - lista materiałów

AirLive SNMP-24MGB Plus

AirLive SNMP-24MGB Plus

Dawid Łabno

Zarządzalny switch z 20-portami światłowodowymi i 4 portami combo

Inteligencja budynkowa sposobem na oszczędzanie

Inteligencja budynkowa sposobem na oszczędzanie

LTM Communications

Dbać o środowisko można nawet w domowym zaciszu. Wyłączenie po sobie światła, zakręcanie wody podczas mycia zębów, segregowanie śmieci – czasami proste czynności przynoszą wymierne korzyści. Jednak nie wszystko trzeba robić samemu. Inteligentny dom, to wygodne rozwiązanie, które umożliwia życie w zgodzie z naturą, pozwala oszczędzić cenny czas i pieniądze. 

Budownictwo energooszczędne i przyjazne środowisku, jest przyszłością rynku nieruchomości, przede wszystkim dlatego, że od końca 2020 roku zmienią się w tej kwestii wymogi Unii Europejskiej. Zgodnie z nimi, będą mogły powstawać jedynie domy pasywne, których głównym atutem jest minimalne zużywanie energii i w efekcie ochrona środowiska. 

Efektywne systemy automatyki i sterowania Schneider Electric w Miasteczku Orange

Efektywne systemy automatyki i sterowania Schneider Electric w Miasteczku Orange

informacja prasowa

Miasteczko Orange będzie jednym z najnowocześniejszych, a przy tym najbardziej ekologicznych kompleksów biurowych w stolicy. Budynki zostały zaprojektowane w taki sposób, by zminimalizować straty energii i jednocześnie generować jak najniższe jej zużycie. Zastosowanie efektywnie energetycznych technologii, w tym m.in. systemów BMS Schneider Electric, międzynarodowej firmy specjalizującej się w zarządzaniu energią elektryczną, roczne zużycie energii w Miasteczku Orange zostanie ograniczone do 150 kWh/mkw., czyli będzie o 30 proc. niższe niż w standardowym budynku klasy A w stolicy.

STAR Award dla EMC

Anna Szymańska

EMC otrzymuje od stowarzyszenia TSIA nagrody STAR Award za zaangażowanie w doskonałą obsługę i dbałość o sukces klientów

Dyrektorzy ds. bezpieczeństwa przedstawiają strategie działania na 2013 rok

Joanna Dunin-Kęplicz

Z najnowszego raportu rady SBIC wynika, że rosnąca popularność wielkich zbiorów danych, technologii mobilnych, mediów społecznościowych i przetwarzania w chmurze powoduje pojawianie się znacznych luk w programach zabezpieczania informacji

Inteligentny system z Polski rusza na podbój USA

Inteligentny system z Polski rusza na podbój USA

Sandra Żochowska

Największe targi elektroniki na świecie – CES – rozpoczną się już 8 stycznia w Las Vegas. Wśród wystawców pojawi się także polska firma Fibar Group – producent bezprzewodowego systemu inteligencji budynkowej Fibaro. To wydarzenie zainauguruje wprowadzenie produktu na rynek amerykański.

Badanie EMC pokazuje, że firmy w Polsce koncentrują strategię rozwoju wokół IT

Joanna Dunin-Kęplicz

Firma EMC opublikowała wyniki badania dotyczącego transformacji informatyki, które pokazują, że prawie 2/3 firm w Polsce wprowadza u siebie zmiany w funkcjach działu informatyki lub planuje wprowadzenie takich zmian w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Z badania wynika, że firmy oczekują od informatyki pomocy w realizacji celów biznesowych. 74 procent firm bezpośrednio koordynuje swoją strategię w dziedzinie informatyki z szerszymi celami biznesowymi, co świadczy o tym, że informatyka jest obecnie postrzegana bardziej jako stymulator wzrostu niż centrum kosztów.

Nowe badanie RSA na temat rosnącego ryzyka stwarzanego przez urządzenia mobilne w przedsiębiorstwie

Anna Szymańska

RSA, dział zabezpieczeń firmy EMC, opublikował nowy raport rady Security for Business Innovation Council (SBIC) dotyczący szybkiego wzrostu liczby osobistych urządzeń mobilnych w przedsiębiorstwach. Raport zawiera także uwagi specjalistów w dziedzinie zabezpieczeń wskazujące najlepsze sposoby zarządzania zmieniającymi się zagrożeniami bezpieczeństwa i maksymalizacji korzyści dla firm.

Strategia zarządzania fizyczną infrastrukturą sieciową o znaczeniu krytycznym (cz. 1)

Strategia zarządzania fizyczną infrastrukturą sieciową o znaczeniu krytycznym (cz. 1)

APC

Wybierając rozwiązanie do zarządzania fizyczną infrastrukturą sieci informatycznych, należy uwzględnić zarządzanie pojedynczymi urządzeniami w celu zapewnienia widoczności wielu punktów danych wymaganych do niezawodnego działania kluczowej dla sieci infrastruktury fizycznej. Optymalny sposób to rozwiązania do zarządzania elementami, ponieważ pozwalają one zarządzać poszczególnymi typami urządzeń i dają możliwość asymilacji oraz, co ważniejsze, ułatwiają zarządzanie dużą ilością danych wymaganych do zapewnienia dostępności sieci.

Ludzkie oblicze wielkich zbiorów danych

Ludzkie oblicze wielkich zbiorów danych

EMC

Słonie morskie z antenkami zamocowanymi na głowach badają oceany. Satelity są wykorzystywane do lokalizowania dużych skupisk komarów. System SMS pomaga w walce ze sprzedażą podrabianych leków w Ghanie. Smartfony mogą przewidzieć, kiedy ich właściciel wpadnie w depresję. Karty kredytowe „dostrzegają” już dwa lata wcześniej sygnały, że małżeństwo zmierza ku rozwodowi. Pigułki przekazują informacje bezpośrednio z ciała pacjenta do lekarza.

Somfy dla biznesu

Somfy dla biznesu

Magdalena Bryksa - Szymańczak

We wrześniu firma Somfy ruszyła ze stroną somfybiznes.pl dedykowaną branżowym specjalistom – Somfy Ekspertom, instalatorom oraz wszystkim firmom, które chcą zostać autoryzowanym partnerem handlowym Somfy. Dzięki nowemu serwisowi specjaliści nie tylko będą mieli dostęp do zgromadzonej w jednym miejscu szczegółowej bazy produktów, ale także czeka na nich wiele korzyści partnerskich, oferowanych przez Somfy.

Bezproblemowa integracja oprogramowania Intelligent Power Manager EATON z serverem XenCenter Citrix.

Bezproblemowa integracja oprogramowania Intelligent Power Manager EATON z serverem XenCenter Citrix.


Intelligent Power Manager - oprogramowanie EATON bezproblemowo integruje się z serwerem XenCenter Server produkcji Citrix.

Firma EMC i jej dział zabezpieczeń RSA uhonorowane czterema tytułami Firmy Roku w rankingu ARC magazynu CRN

Joanna Dunin-Kęplicz

Magazyn CRN nagrodził EMC już po raz szósty. W kategoriach sieciowych systemów pamięci masowej dla przedsiębiorstw, oprogramowania do tworzenia kopii zapasowych i odtwarzania danych oraz sieciowych systemów pamięci masowej dla małych i średnich firm EMC otrzymał najwyższe oceny w swojej klasie pod względem innowacyjności produktów, wsparcia i współpracy z partnerami. Dział RSA został laureatem w kategorii sieciowego oprogramowania zabezpieczającego.

Nowy uniwersalny system pamięci masowej EMC VNXe3150 jest już dostępny na całym świecie

Nowy uniwersalny system pamięci masowej EMC VNXe3150  jest już dostępny na całym świecie

Anna Szymańska

Najnowsze rozwiązanie z serii VNXe rozszerza obsługę chmur prywatnych oraz oferuje o 50% większą wydajność i pojemność na jednostkę stelaża.

EMC umacnia swoją wiodącą pozycję na rynku specjalistycznych urządzeń do tworzenia kopii zapasowych, osiągając czterokrotnie większy udział w rynku niż najlepszy konkurent

Anna Szymańska

Firma EMC Corporation poinformowała, że – jak wynika z nowego raportu opublikowanego przez IDC – utrzymała pozycję lidera rynku specjalistycznych urządzeń do tworzenia kopii zapasowych (Purpose-Built Backup Appliance – PBBA). Udział EMC w tym rynku wyniósł 65,5%, czyli ponad czterokrotnie więcej niż udział najlepszego konkurenta. W 2011 r. przychody ze sprzedaży urządzeń PBBA na całym świecie wykazały bardzo duży wzrost, aż o 43,4% w porównaniu z rokiem poprzednim. Produkty EMC należące do kategorii PBBA to Avamar, Data Domain i Disk Library do systemów mainframe.

Polska ważnym rynkiem dla Siemensa – wizyta rozszerzonego zarządu koncernu w Warszawie

Polska ważnym rynkiem dla Siemensa – wizyta rozszerzonego zarządu koncernu w Warszawie

Siemens

Bardzo dobre wyniki, jakie osiągnęła polska spółka Siemensa w 2011, skłoniły zarząd Siemens AG do organizacji swojego kwartalnego posiedzenia w Warszawie. W dniach 10 i 11 lipca 2012 roku odbyło się spotkanie rozszerzonego zarządu Siemens AG pod przewodnictwem prezesa Petera Loeschera, w którym wezmą ponadto udział wszyscy szefowie branż koncernu, a także szefowie polskiej spółki – Peter Baudrexl i Dominika Bettman wraz z całym zarządem.

Referencyjna płyta nośna dla komputerów modułowych COM Express® z rozkładem wyprowadzeń

Referencyjna płyta nośna dla komputerów modułowych COM Express® z rozkładem wyprowadzeń

Norbert Hauser

Firma Kontron ogłosiła wprowadzenie nowej, referencyjnej płyty nośnej dla komputerów COM Express® z rozkładem wyprowadzeń "type 6". Referencyjna płyta nośna Kontron COM Express® Reference Carrier Type 6 została zaprojektowana specjalnie pod kątem opracowywania innowacyjnych rozwiązań w zakresie małych urządzeń i zapewnia obsługę wszystkich interfejsów, których dostępność jest wymagana w małych i przenośnych rozwiązaniach.

Dlaczego niewłaściwe planowanie jest przyczyną opóźnienia projektu i wysokich kosztów?

Wendy Torell

Brak klarownej struktury i definicji centrum danych sprzyja popełnianiu błędów, które kumulują się i są powielane skutkując opóźnieniami oraz przekroczeniami budżetu, a w konsekwencji niewydajnym systemem.

Nowe komputery modułowe COM Express® w 14 wariantach

Nowe komputery modułowe COM Express® w 14 wariantach

KONTRON

Firma Kontron wprowadza komputery modułowe COM Express® w 14 wariantach z procesorami Intel® Core™ trzeciej generacji. Najwyższa skalowalność dla najnowocześniejszych zastosowań wbudowanych z obsługą trzech niezależnych cyfrowych urządzeń wyświetlających.

Najbardziej wydajne na świecie centrum danych on-line w technologii prądu stałego

ABB

Firmy ABB i Green uruchamiają nowoczesne centrum danych wykorzystujące serwery HP do osiągnięcia nowego poziomu sprawności i niezawodności.

Monitorowanie zagrożeń fizycznych w centrum danych (cz. 4)

Christian Cowan i Chris Gaskins

Tradycyjne metodologie monitorowania środowiska centrum danych nie są już wystarczające. Biorąc pod uwagę pojawianie się nowych technologii, takich jak serwery kasetowe, które zwiększają zapotrzebowanie na chłodzenie, a także nowych przepisów prawnych, takich jak ustawa Sarbanes-Oxley, nakładających wyższe wymagania w zakresie bezpieczeństwa danych, środowisko fizyczne w centrum danych musi być dokładniej obserwowane. Choć istnieją dobrze znane protokoły monitorowania urządzeń fizycznych, takich jak systemy UPS, klimatyzatory pomieszczeń komputerowych i systemy przeciwpożarowe, istnieje pewna klasa rozproszonych punktów monitorowania, które są często pomijane. W tym artykule opisano tę klasę zagrożeń, zaproponowano kilka podejść dotyczących wdrażania urządzeń monitorujących, a także przedstawiono najlepsze sposoby wykorzystania zebranych danych w celu ograniczenia czasu przestoju.

Monitorowanie zagrożeń fizycznych w centrum danych (cz. 3)

Christian Cowan i Chris Gaskins

Tradycyjne metodologie monitorowania środowiska centrum danych nie są już wystarczające. Biorąc pod uwagę pojawianie się nowych technologii, takich jak serwery kasetowe, które zwiększają zapotrzebowanie na chłodzenie, a także nowych przepisów prawnych, takich jak ustawa Sarbanes-Oxley, nakładających wyższe wymagania w zakresie bezpieczeństwa danych, środowisko fizyczne w centrum danych musi być dokładniej obserwowane. Choć istnieją dobrze znane protokoły monitorowania urządzeń fizycznych, takich jak systemy UPS, klimatyzatory pomieszczeń komputerowych i systemy przeciwpożarowe, istnieje pewna klasa rozproszonych punktów monitorowania, które są często pomijane. W tym artykule opisano tę klasę zagrożeń, zaproponowano kilka podejść dotyczących wdrażania urządzeń monitorujących, a także przedstawiono najlepsze sposoby wykorzystania zebranych danych w celu ograniczenia czasu przestoju.Tradycyjne metodologie monitorowania środowiska centrum danych nie są już wystarczające. Biorąc pod uwagę pojawianie się nowych technologii, takich jak serwery kasetowe, które zwiększają zapotrzebowanie na chłodzenie, a także nowych przepisów prawnych, takich jak ustawa Sarbanes-Oxley, nakładających wyższe wymagania w zakresie bezpieczeństwa danych, środowisko fizyczne w centrum danych musi być dokładniej obserwowane. Choć istnieją dobrze znane protokoły monitorowania urządzeń fizycznych, takich jak systemy UPS, klimatyzatory pomieszczeń komputerowych i systemy przeciwpożarowe, istnieje pewna klasa rozproszonych punktów monitorowania, które są często pomijane. W tym artykule opisano tę klasę zagrożeń, zaproponowano kilka podejść dotyczących wdrażania urządzeń monitorujących, a także przedstawiono najlepsze sposoby wykorzystania zebranych danych w celu ograniczenia czasu przestoju.

Monitorowanie zagrożeń fizycznych w centrum danych (cz. 2)

Christian Cowan i Chris Gaskins

Tradycyjne metodologie monitorowania środowiska centrum danych nie są już wystarczające. Biorąc pod uwagę pojawianie się nowych technologii, takich jak serwery kasetowe, które zwiększają zapotrzebowanie na chłodzenie, a także nowych przepisów prawnych, takich jak ustawa Sarbanes-Oxley, nakładających wyższe wymagania w zakresie bezpieczeństwa danych, środowisko fizyczne w centrum danych musi być dokładniej obserwowane. Choć istnieją dobrze znane protokoły monitorowania urządzeń fizycznych, takich jak systemy UPS, klimatyzatory pomieszczeń komputerowych i systemy przeciwpożarowe, istnieje pewna klasa rozproszonych punktów monitorowania, które są często pomijane. W tym artykule opisano tę klasę zagrożeń, zaproponowano kilka podejść dotyczących wdrażania urządzeń monitorujących, a także przedstawiono najlepsze sposoby wykorzystania zebranych danych w celu ograniczenia czasu przestoju.

Monitorowanie zagrożeń fizycznych w centrum danych (cz. 1)

Christian Cowan i Chris Gaskins

Tradycyjne metodologie monitorowania środowiska centrum danych nie są już wystarczające. Biorąc pod uwagę pojawianie się nowych technologii, takich jak serwery kasetowe, które zwiększają zapotrzebowanie na chłodzenie, a także nowych przepisów prawnych, takich jak ustawa Sarbanes-Oxley, nakładających wyższe wymagania w zakresie bezpieczeństwa danych, środowisko fizyczne w centrum danych musi być dokładniej obserwowane. Choć istnieją dobrze znane protokoły monitorowania urządzeń fizycznych, takich jak systemy UPS, klimatyzatory pomieszczeń komputerowych i systemy przeciwpożarowe, istnieje pewna klasa rozproszonych punktów monitorowania, które są często pomijane. W tym artykule opisano tę klasę zagrożeń, zaproponowano kilka podejść dotyczących wdrażania urządzeń monitorujących, a także przedstawiono najlepsze sposoby wykorzystania zebranych danych w celu ograniczenia czasu przestoju.

CX5010, CX5020 - wbudowany komputer PC w kompaktowej obudowie

CX5010, CX5020 - wbudowany komputer PC w kompaktowej obudowie


CX5000 to wbudowany komputer PC posiadający solidną obudowę magnezową, który przeznaczony jest do pracy bez wentylatorów.

Korzyści z wirtualizacji zakładów.

Korzyści z wirtualizacji zakładów.

(tł. Sebastian Czarnecki)

Co by się stało, gdybyśmy zostali poproszeni o opisanie idealnego rozwiązania do odczytu informacji w czasie rzeczywistym o procesie fabrycznym? Najlepiej by było wykorzystać urządzenie dające możliwość korzystania z najlepszego interfejsu HMI (człowiek-maszyna), obsługującego osobisty wybór ekranu, klawiaturę i mysz. Dodatkowo takie urządzenie nie powinno wymagać konserwacji aż do momentu uszkodzenia, w przypadku którego następowała by jego wymiana. Takie rozwiązanie istnieje.

Dziewięc kluczowych wymagań niezbędnych dla systemów rozproszonych

Dziewięc kluczowych wymagań niezbędnych dla systemów rozproszonych

(tł. Sebastian Czarnecki)

Jeżeli planuje się wdrożenie systemu chmury w celu przetwarzania danych koniecznie zalecamy zaznajomienie się z niniejszym artykułem. Może on być źródłem do sukcesu.

Strategie programowania kontroli oprogramowania dla systemów przemysłowych

Strategie programowania kontroli oprogramowania dla systemów przemysłowych

Krzysztof Pietrusewicz, Łukasz Urbański

Strategie programowania sterowania dla systemów przemysłowych ulegają zmianie z powodu chęci ponownego użycia i dostosowania programowania dla różnych regulatorów: PLC, PACS i IPCS, i osadzone elementy sterujące.

Nowa firma ArtHauss Poland wybuduje domy marzeń

Nowa firma ArtHauss Poland wybuduje domy marzeń

GutPR

Niemiecka firma ArtHauss, lider w branży domów energooszczędnych, zadebiutowała na polskim rynku. Ta ciesząca się od wielu lat uznaniem budowniczych i architektów firma we współpracy z polskim inwestorem utworzyła spółkę joint venture – ArtHauss Poland. Nowy oddział potentata oferować będzie unikatową ofertę, dając klientowi szereg najwyższej jakości kompatybilnie ze sobą działających urządzeń energooszczędnych typu wentylacja z rekuperacją, panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, pompę ciepła, turbinę wiatrową w cenie standardowej 2160,00zl/m2 brutto domu- czyli PREMIUM W STANDARDZIE! Zrewolucjonizuje to dotychczasowe oblicze branży budowlanej by, zgodnie z mottem firmy, urzeczywistnić marzenia o domu idealnym - na którego utrzymanie będzie stać każdego.

Finansowy cyberterroryzm

Finansowy cyberterroryzm


W ciągu ostatnich kilku czterech lat wiele korporacji finansowych przykładało dużą wagę do osiagania celów finansowych. Z tym podejściem łatwo jest przeoczyć zagrożenia, przed którymi są narażeni z zewnątrz. Wiele z nich to elektroniczne ataki. Według szacunków SYMANTEC trzy czwarte wszystkich ataków typu "phishing" polegało na podstępie w celu wydobycia prywatnych danych takich jak numery kont właśnie w sektorze finansowym.

Szybki rejestrator obrazu cyfrowego

Szybki rejestrator obrazu cyfrowego


Pierwsza z nowej rodziny cyfrowa szybka nagrywarka Talon RTS 2715, która jest w stanie nagrać do dwóch strumieni danych z prędkością 10Gigabitów z zerową utratą danych.

Wszystkie firmy mają dane, które muszą chronić

Wszystkie firmy mają dane, które muszą chronić

Robert Kamiński

Co łączy wszystkie przedsiębiorstwa oprócz konieczności płacenia podatków? Każda, nawet najmniejsza firma posiada dane, które wymagają specjalnej ochrony, np. dane osobowe pracowników, ich zeznania podatkowe, informacje wrażliwe – choćby informacje o zwolnieniach lekarskich. Niestety firmy wciąż niewystarczająco dbają o bezpieczeństwo informacji.

Automatyka przemysłowa - standardy zamknięte czy otwarte?

Automatyka przemysłowa - standardy zamknięte czy otwarte?

John Bera (tł. S. Czarnecki)

Wciąż toczy się debata nad najlepszym podejściem do automatyzacji w cyfrowym świecie. Jedni twierdzą, że powinno się umieszczać wszystko "w czterech ścianach", inni zaś chcą wyburzenia wszystkich ścian. Jest to główna bitwa strategiczna w biznesie komputerowym. Co ciekawe, ta bitwa ma też miejsce w kategorii telefonów komórkowych. Apple nie licencjonuje swoim systemów operacyjnych i zachowuje bardzo ścisłą kontrolę nad swoim sprzętem i oprogramowaniem. Microsoft przeciwnie - licencjonuje swój system dla wielu producentów sprzętu. Google robi to dzisiaj ze swoim systemem operacyjnym Android.

SYNERGY Polska stała się laureatem nagrody „Installation of the Year 2011”

SYNERGY Polska stała się laureatem nagrody „Installation of the Year 2011”

Krzysztof Sutkowski

SYNERGY Polska stała się laureatem nagrody „Installation of the Year 2011” dla wykonawcy najlepszej instalacji domu inteligentnego w regionie Europy, Środkowego Wschodu oraz Afryki.

Era nowych tranzystorów

Era nowych tranzystorów


Naukowcy z uniwersytetów Purdeu i Harvarda stworzyli nowy typ tranzystora wykonany z materiałów, które mogłyby zastąpić krzem. W przeciwieństwie do tradycyjnych płaskich chipów posiada budowę przestrzenną.

Komputery PC w kontroli

Komputery PC w kontroli


W technologii często okazuje się, że problemy w przeszłości nie były błędami. Były to po prostu wielkie idee wyprzedzające swój czas. W ten sposób komputer przemysłowy PC stanowi uderzenie jako platforma automatyzacji.

Główne trendy na rok 2012 mające wpływ na zespoły automatyków

Główne trendy na rok 2012 mające wpływ na zespoły automatyków


Badania LNS Research mają na celu ustalenie kryteriów w kluczowych obszarach zainteresowania automatyki przemysłowej, produkcji linii biznesowych i korporacyjnych menadżerów IT. Analityk Matt Littlefield wypowiada się na temat trendów na 2012 rok.

ABB dostarcza najnowocześniejsze systemy automatyki dla PGE GIEK S.A.

ABB dostarcza najnowocześniejsze systemy automatyki dla PGE GIEK S.A.

abb.pl

Zwiększyć wydajność i możliwości operatorskie, zminimalizować ryzyko awarii – to najważniejsze cele niestandardowej modernizacji systemu sterowania i wizualizacji na jednym z bloków energetycznych Elektrowni Turów, jaką przeprowadzili specjaliści ABB. Nowoczesna Elektrownia Turów spełnia wszystkie wymogi w zakresie parametrów ekologicznych Unii Europejskiej. Dzięki modernizacji zyskała również najwyższej jakości system automatyki.

Diagnostyka sieci: Najlepsze praktyki i pułapki, których nalezy unikać

Diagnostyka sieci: Najlepsze praktyki i pułapki, których nalezy unikać


Znajdywanie punktów, w których sieć jest w pełni nasycona, szybka identyfikacja i wymiana złych portów minimalizują przestoje to główne korzyści wynikające ze stosowania narzędzi diagnostycznych w sieciach przemysłowych. Wdrożenie sieci Ethernet znaczne zwiększyło rozmiary sieci przemysłowych, a także jej prędkości.  W fabrykach, w których przestój sieci może powodować duże problemy, takie jak straty w produkcji, utrzymanie tych sieci działających non-stop jest wiele ważniejsza niż w środowiskach biurowych, w których krótkie przerwy są prawie niezauważalne. Przedstawiamy korzyści ze stosowania narzędzi diagnostycznych, kiedy urzywać przełączników zarządzalnych, kiedy zwykłych oraz wyjasniamy korzyści i ograniczenia SNMP.

Zapobieganie uszkodzeniu danych w przypadku dłuższej przerwy w zasilaniu

Zapobieganie uszkodzeniu danych w przypadku dłuższej przerwy w zasilaniu


Pomimo postępu technologii komputerowych, przerwy w zasilaniu są nadal głównym po-wodem przestojów komputerów osobistych i serwerów. Ochrona systemów komputerowych za pomocą sprzętu do zasilania awaryjnego (UPS) jest częścią kompletnego rozwiązania, ale odpowiednie oprogramowanie do zarządzania zasilaniem jest niezbędne, aby zapobiec uszkodzeniu lub utracie danych przy dłuższej przerwie w zasilaniu. W tym dokumencie omówione są różne konfiguracje i najlepsze rozwiązania mające na celu zapewnienie wydłu-żenia czasu pracy.

Pierwsza w pełni bezobsługowa linia paryskiego metra

Pierwsza w pełni bezobsługowa linia paryskiego metra

siemens.com

Siemens oddał do użytku pierwszą w pełni zautomatyzowaną linię metra w Paryżu. System obsługuje 25 stacji linii nr 1, pozwala na przejazd pociągu bez obsługi maszynisty.

Czytnik kodów 2D odczytujący z okrągłych butelek

Czytnik kodów 2D odczytujący z okrągłych butelek


Seidenader, wiodący producent układów optycznych przeznaczonych do kontroli dla przemysłu farmaceutycznego, opracował moduł wizyjnej kontroli SV360 do ciągłej identyfikacji kodów kreskowych 2D z etykiet butelek leków. Z komputera PC Kontron'a wyposażonego w procesory drugiej generacji Intel Core i3/i5/i7, SV360 odczytuje kody 2D poprzez robienie zdjęć w zasięgu 360' z butelek przechodzących przez moduł.

Pierwszy polski procecor

Pierwszy polski procecor


Polska firma Gryftechnologia stworzyła pierwszy polski procesor. Prace nad procesorem trwały od kwietnia do grudnia 2011.

Zabezpieczenia fizyczne w obiektach o znaczeniu krytycznym (cz. 3)

Zabezpieczenia fizyczne w obiektach o znaczeniu krytycznym (cz. 3)

Suzanne Niles

Projektowanie systemu zabezpieczeń koncentruje się wokół urządzeń do identyfikacji i sprawdzania pojedynczych osób w punktach dostępowych, czyli tzw. „kontroli dostępu”, która byłaby wszystkim, czego potrzeba, gdybyśmy mieli do czynienia z niezawodną w 100% identyfikacją, całkowitą wiarygodnością intencji wpuszczanych ludzi i fizyczną doskonałością niezniszczalnych ścian, drzwi, okien, zamków i sufitów. Aby zabezpieczyć się na wypadek nieuchronnych wpadek spowodowanych usterkami lub sabotażem, systemy zabezpieczeń zawierają zazwyczaj dodatkowe metody ochrony, monitorowania i przywracania normalnego stanu.

Zabezpieczenia fizyczne w obiektach o znaczeniu krytycznym (cz. 2)

Zabezpieczenia fizyczne w obiektach o znaczeniu krytycznym (cz. 2)

Suzanne Niles

Gdy mowa jest o bezpieczeństwie centrum danych, pierwszą rzeczą, która przychodzi do głowy, jest ochrona przed sabotażem, szpiegostwem lub kradzieżą danych. Chociaż konieczność ochrony przed intruzami i zamierzonymi szkodami, które mogą oni wyrządzić, jest oczywista, w przypadku większości obiektów większe zagrożenia na co dzień stanowią zwyczajne czynności personelu pracującego w centrum danych.

Nowy standard COM zainicjowany przez Kontron'a

Nowy standard COM zainicjowany przez Kontron'a


Kontron ogłosił nowy standard Computer-on-Module (COM) dla nadchodzącej nowej architektury platform, która ma charakteryzować się ultra niskim poborem mocy. Wydanie nowego standardu to milowy krok po tym jak Kontron ogłosił wejście na rynek ARM.

Zabezpieczenia fizyczne w obiektach o znaczeniu krytycznym (cz. 1)

Zabezpieczenia fizyczne w obiektach o znaczeniu krytycznym (cz. 1)

Suzanne Niles

Gdy mowa jest o bezpieczeństwie centrum danych, pierwszą rzeczą, która przychodzi do głowy, jest ochrona przed sabotażem, szpiegostwem lub kradzieżą danych. Chociaż konieczność ochrony przed intruzami i zamierzonymi szkodami, które mogą oni wyrządzić, jest oczywista, w przypadku większości obiektów większe zagrożenia na co dzień stanowią zwyczajne czynności personelu pracującego w centrum danych.

Przemysłowy przełącznik Ethernet zapewniający łączność z prędkością 10GbE

Przemysłowy przełącznik Ethernet zapewniający łączność z prędkością 10GbE


Nowe przemysłowe przełączniki ethernetowe dołaczają do rodziny produktów serii ICS-G7000. Zapewniają większą niezawodność, obszerne moce przetwarzania danych i reduntancję do pracy w trybie ciągłym. Ich chłodzenie odbywa się bez wykorzystania wentylatorów.

Odkrywając możliwości wizyjne robotów

Odkrywając możliwości wizyjne robotów


Wizja zastosowań komputerów zdecydowanie wybiega poza stosunkowo prostą detekcją twarzy, rozpoznawanie obiektów czy generowanie grafik. Zamist rzeczywistości wirtualnej należy rozważyć zastosowania rzeczywistości rozszerzonej. Wystarczy wyobrazić sobie funkcje telefonu komórkowego przeznaczone do uzyskiwania ciekawych i przydatnych informacji na temat tego, czego się szuka: kim są ludzie, jaka jest specyfika budynku, jaki typ samochodu jest na zdjęciu. A może do zastosowania w robotach, gdzie komputer będzie sposobem na zwiększenie roli robotów domowych, umożliwiając im dostrzeganie ludzi poruszających się wokół nich i zrozumienia co robią?

Autobus na torach, czyli optyczny system kierowania autobusami.

Autobus na torach, czyli optyczny system kierowania autobusami.


Dzięki optycznemu systemowi rozpoznawania pasa ruchu produkcji Siemens o nazwie Optiguide, autobusy mogą jeździć tak dokładnie jak by były na torach. Wsiadanie i wysiadanie z autobusu może być jeszcze bardziej komfortowe i bezpieczne. System potrafi pokierować autobusem tak, żeby do przystanku dojeżdżał z dokłądnością do 5cm.

Kontron zapewnia wyposażenie pokładowe dla Bezprzewodowego systemu Lufthans'y

Kontron zapewnia wyposażenie pokładowe dla Bezprzewodowego systemu Lufthans'y


Kontron (dawniej AP Avionx) ogłosił, że będzie dostawcą sieci bezprzewodowej w systemie BoardConnect Lufthansy, która będzie miała zapewnić rozrywkę pasażerom lotów. Sprzęt zawiera serwer wideo ACE Flight™ 600 oraz Cab-n-Connect™ czyli kabina z bezprzewodowy punkt dostępu (CWAP) z wbudowaną anteną WiFi. Ponadto Kontron zapewni bezprzewodowy system wyświetleń (Inseat Display).

Producenci zainwestują w cloud computing

Producenci zainwestują w cloud computing


Inwestycje na cloud computing znacząco wzrosną w ciągu najbliższych dwóch lat. Wiąże się to z wysiłkami na rzecz zwiekszenia możliwości i zmniejszenia dotacji budżetowych dla sprzętu IT i oprogramowania.

25 lat rewolucji sterowania PC - konwergencja technologii

25 lat rewolucji sterowania PC - konwergencja technologii


Firma Beckhoff Automation powstała w 1980 roku. Zaledwie 6 lat później dostarczyła ona maszynę z pierwszym kontrolerem PC. Do tej pory fundament sterowania PC się nie zmienił.

Nowa seria komputerów przemysłowych - eBOX 4300

Nowa seria komputerów przemysłowych - eBOX 4300


eBOX to seria komputerów kompaktowych pracujących w szerokim zakresie temperatur. które świetnie nadają się do miejsc o ograniczonej ilości miejsca. Dzięki mocowaniu VESA mogą zostać w prosty sposób zamontowane na tylnym panelu monitora LCD. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami.

Ulepszona metodologia rozprowadzania instalacji rurowej wody schłodzonej w centrach danych

Ulepszona metodologia rozprowadzania instalacji rurowej wody schłodzonej w centrach danych

Isabel Rochow

Tradycyjne podejście do rozprowadzania instalacji rurowej w centrach danych polega na zastosowaniu rur z twardej miedzi lub ze stali węglowej oraz spawanych, lutowanych lub gwintowanych łączników służących do kierowania i rozgałęziania rur prowadzących do klimatyzatorów. Ponieważ każdy użyty w połączeniu rurowym łącznik zwiększa prawdopodobieństwo powstania uszkodzenia powodującego nieszczelność, instalację rurową umieszcza się zazwyczaj pod podłogą podniesioną, gdzie pod rurami buduje się niekiedy kanały lub rowy do odprowadzania wody w razie wystąpienia nieszczelności lub pęknięć. Takie podejście sprawdzało się w statycznych centrach danych, w których nie występowała potrzeba przemieszczania lub dodawania klimatyzatorów.

Kontron CG2100 - wiodąca wydajność i energooszczędność w solidnej oprawie

Kontron CG2100 - wiodąca wydajność i energooszczędność w solidnej oprawie


CG2100 Server Carrier Grade łączy w sobie wydajność, wytrzymałość, niezawodność i trwałość w 2U obudowie o wielkości 2U. Zapewnia obsługę dwóch gniazd na procesory Intel ® Xeon ® z serii 5600. Ścisła współpraca pozwala na wysoką wydajność i energooszczędność, w porównaniu do poprzednich generacji serwerów stelażowych.

Za trzy lata nikt nie będzie kupował serwerów

Za trzy lata nikt nie będzie kupował serwerów

Adriana Tronina, Michał Grzybkowski

Pisaliśmy już na łamach naszego serwisu o chmurach komputerów, które są znacznie ekonomiczniejsze i elastyczniejsze niż zwykłe stacje serwerowe. Kupowanie dedykowanych serwerów przez klientów indywidualnych oraz małe i średnie firmy nie opłaca się i nie pozwala elastycznie skalować mocy obliczeniowej przedsiębiorstwa. Przyszłość to cloud computing, czyli coraz większe chmury obliczeniowe - uważa prezes jednej z największych w Polsce firm serwerowych, Michał Grzybkowski.

Wszechstronne komputery panelowe Puritron.

Wszechstronne komputery panelowe Puritron.


Kolejne panele dotykowe firmy Puritron. Cechuje je mnogość konfiguracji. Dostępne są panele oparte na energooszczędnych procesorach Intel ULV 1GHz, nowoczesnych procesorach Intel Atom, oraz bardzo wydajnych Intel Core 2 Duo.

Kontron M2M Smart Services Developer Kit

Kontron M2M Smart Services Developer Kit


Analitycy przewidują, że w ciągu najbliższych dziesięciu lat wdrażane będą miliardy urządzeń do gromadzenia i przesyłania danych pomiędzy czujnikami i chmurami komputerów. Komunikacja M2M ma potencjał, jednak aby sprostać wymaganiom potrzebne są platformy oparte na inteligentnych usługach i rozwiązaniach.

Komputer przemysłowy MICROSPACE® MPCX28R dla kolei

Komputer przemysłowy MICROSPACE® MPCX28R dla kolei


Komputer klasy przemysłowej MPCX28R to sprzęt spełniający kolejową normę EN50155. Zawiera wszystkie standardowe interfejsy takie jak COM, video, dźwięk, USB, LAN, jak również zewnętrzne porty SATA 2.0.

Bezpieczeństwo sieciowe w świecie automatyki.

Bezpieczeństwo sieciowe w świecie automatyki.

Dan Schaffer, tł. Sebastian Czarnecki

W dzisiejszych czasach poszczególne urządzenia są ze sobą połączone w sieci w większej skali niż kiedykolwiek. Dotyczy to zarówno sieci biurowych jak i przemysłowych. W przeszłości nie tak odległej, działy IT nosiły na swoich barkach wyłączną odpowiedzialność za ochronę sieci i zapewnienie bezpiecznej i niezawodnej komunikacji. Podczas gdy bezpieczeństwo sieci było wysokim priorytetem działów IT, menadżerowie i inżynierowie często zaniedbywali tą kwestię.

Twizzle, w pełni zautomatyzowany jacht żaglowy

Twizzle, w pełni zautomatyzowany jacht żaglowy

(tł. Sebastian Czarnecki)

Budowa prestiżowego jachtu żaglowego Twizzle została zapoczątkowana przez stocznię Royal Huisman Butch latem 2010 roku. Zbudowany przez stocznię specjalizującą się w niestandardowych konstrukcjach jachtów wyznacza nowe standardy jakości w zakresie zrównoważonego rozwoju, bezpieczeństwa i komfortu. Mimo tradycyjnego charakteru przedsiębiorstwa Royal Huisman wyposaża jachty w najnowsze technologie kontroli i sieci. Stocznia zdecydowała sie na platforme sterowania PC firmy Beckhoff.

Kontron KISS 4U KTC-Transport 5520 - wydajny serwer informacyjny dla pasażerów

Kontron KISS 4U KTC-Transport 5520 - wydajny serwer informacyjny dla pasażerów

(tł. Sebastian Czarnecki)

Kontron opracował nowy rakowy serwer KISS 4U KTC-5520, przeznaczony specjalnie do obsługi aplikacji audio-osobowych używanych w pociągach. Sprzęt ten oparty jest standardowej platformie, który pozwala wmontować do dwóch procesorów Intel ® Xeon ® 5600, wyposażonych w wygodne funkcje zdalnego zarządzania. Serwer KISS 4U KTC-5520 Transport jest również zgodny z normami kolejowymi: EN 50155, EN 50121 oraz EN 60068.

Nowe kontrolery dla centrów przetwarzania CNC

Nowe kontrolery dla centrów przetwarzania CNC

(tł. Sebastian Czarnecki)

Francuski producent maszyn Thibaut produkuje maszyny do obróbki kamienia i ciężkich mineralnych materiałów budowlanych. Aby dotrzymać kroku zmieniającym się wymaganiom rynku, firma podjęła decyzję o nowej koncepcji kontroli swoich maszyn na podstawie kontroli opartych na komputerach PC z Beckhoff.

Wykorzystywanie chmur komputerów

Wykorzystywanie chmur komputerów

Lucas Mearian, tł. Sebastian Czarnecki

57% Administratorów centrów danych planuje wykorzystanie chmur komputerowych. W pierwszej kolejności zamierza wykorzystać je do e-maili,  następnie dla aplikacji biurowych i finalnie również do archiwizacji i tworzenia kopii zapasowych. Tak wynika z sondażu opublikowanym na początku kwietnia w Santa Clara w Kaliforni.

Wymagania przy obsłudze infrastruktury NCPI dla centrów danych nowej generacji (cz. 2)

Wymagania przy obsłudze infrastruktury NCPI dla centrów danych nowej generacji (cz. 2)

Richard Sawyer

Centra danych stanowią znaczną inwestycję dla korporacji i działów IT. To, czy faktycznie osiągają one założoną konstrukcyjnie dostępność, jest uzależnione od kompetencji pracowników obsługi technicznej i ich zdolności. W tym artykule przedstawiono zestawienie według kategorii i ważności wymagań z zakresu obsługi technicznej. Zostało on przygotowany w oparciu o informacje uzyskiwane podczas systematycznych rozmów z klientami i użytkownikami centrów danych.

Wymagania przy obsłudze infrastruktury NCPI dla centrów danych nowej generacji (cz. 1)

Wymagania przy obsłudze infrastruktury NCPI dla centrów danych nowej generacji (cz. 1)

Richard Sawyer

Centra danych stanowią znaczną inwestycję dla korporacji i działów IT. To, czy faktycznie osiągają one założoną konstrukcyjnie dostępność, jest uzależnione od kompetencji pracowników obsługi technicznej i ich zdolności. W tym artykule przedstawiono zestawienie według kategorii i ważności wymagań z zakresu obsługi technicznej. Zostało on przygotowany w oparciu o informacje uzyskiwane podczas systematycznych rozmów z klientami i użytkownikami centrów danych.

Określanie całkowitego kosztu posiadania infrastruktury centrum obliczeniowego i serwerowni

Określanie całkowitego kosztu posiadania infrastruktury centrum obliczeniowego i serwerowni


Oszacowanie całkowitego kosztu posiadania (TCO, ang. Total Cost of Ownership) infrastruktury fizycznej serwerowni i centrów obliczeniowych jest niezbędne podczas analizy zwrotu z inwestycji oraz w innych procesach decyzyjnych. Ponadto ustalenie głównych czynników kosztotwórczych wpływających na TCO pozwala określić obszary, w których możliwe jest lepsze kontrolowanie kosztów. Dla wielu użytkowników zaskakujący jest fakt, że całkowity koszt posiadania infrastruktury fizycznej może być porównywalny lub większy niż całkowity koszt posiadania obsługiwanego przez tę infrastrukturę sprzętu informatycznego.

Nowość firmy Westermo seria i-line - zarządzalne przełączniki Gigabitowe

Nowość firmy Westermo seria i-line - zarządzalne przełączniki Gigabitowe


MDI-xxx-xx to rodzina  zarządzalnych przełączników Ethernet wyposażonych  w zależności od modelu, od 10 do 18 portów (10/100-TX), z czego cześć  to Gigabitowe porty combo RJ-45/SFP (10/100/1000 Base-TX, 1000Base-X)

Chińskie miasto - serwerowania

Chińskie miasto - serwerowania


Chiny nie powstrzymują się ostatnio przed wcielaniem w życie nawet najbardziej szalonych pomysłów. Tak jest i tym razem – planują oni bowiem stworzenie gigantycznego data center rozmiarów niewielkiego miasta.

Kontron: Druga generacja procesorów Intel® Core™

Kontron: Druga generacja procesorów Intel® Core™

(tł. Sebastian Czarnecki)

Kontron poinformował o wprowadzeniu przez siebie drugiej generacji procesorów z rodziny Intel Core. Ze względu na ogromną poprawę w mocy przetwarzania, wydajności grafiki i zmniejszenia zużycia energii, druga generacja tych procesorów będzie zastępstwem dla wcześniejszych już w tym roku. Kontron ogłosił, że nowa generacja procesorów wyprze starsze z ponad 10 platform przed końcem 2011 roku, w tym ETXexpress -SC. Jeżeli aplikacja wymaga większej mocy obliczeniowej, większe możliwości graficzne, większą elastyczność I/O, nowy procesor jest w sam raz.

Jak się ratuje projekty IT?

Jak się ratuje projekty IT?

Michał Wojda

Podstawą sukcesu i skutecznego działania każdej nowoczesnej firmy czy instytucji jest sprawnie funkcjonująca infrastruktura sieciowo-serwerowa. Co jednak zrobić, gdy ulegnie ona awarii lub też przestanie spełniać nasze potrzeby?

Nowy, wysokowydajny Box PC do zastosowań w maszynach.

Nowy, wysokowydajny Box PC do zastosowań w maszynach.


Siemens wzbogacił swoją ofertę komputerów przemysłowych o nowy, przeznaczony do pracy w ciężkich warunkach przemysłowych, model Simatic IPC Box PC 827C, który wykorzystuje w pełni możliwości najnowszych procesorów Intel Core i3, i5 oraz i7. Nowe urządzenie posiada prawie dwukrotnie większą wydajność niż jego poprzednik, a dzięki pięciu złączom kart rozszerzających PCI/PCIe, oferuje najwyższy stopień elastyczności w rozbudowie. Simatic IPC BoxPC 827C jest przystosowany do realizacji zadań szybkich pomiarów, sterowań i wizualizacji, szczególnie w maszynach produkcyjnych.

Jak dobrać serwer?

Jak dobrać serwer?

112it.pl

W dobie powszechnej informatyzacji trudno wyobrazić sobie firmę czy instytucję, która nie korzysta z dobrodziejstw nowoczesnej technologii, takich jak choćby własna strona www czy poczta elektroniczna. Za wszystkie te kwestie, tak oczywiste i niezbędne z punktu widzenia firmy, odpowiada główny komputer w firmie, zwany potocznie serwerem. Specjaliści z portalu 112it.pl wyjaśniają, jak dobrać serwer do potrzeb przedsiębiorstwa, by infrastruktura serwerowa działała sprawnie i bez przestojów.

Ulepszona architektura centrów danych o wysokiej sprawności i gęstości (Część 4 - ostatnia)

Ulepszona architektura centrów danych o wysokiej sprawności i gęstości (Część 4 - ostatnia)

Neil Rasmussen

Większość centrów danych nie wykorzystuje całej mocy, chłodzenia i objętości szaf. Podstawowym objawem w takiej sytuacji jest niska średnia gęstość mocy roboczej centrów danych. Gęstość mocy nowoczesnych urządzeń komputerowych wynosi od 5 do 20 kW na szafę, natomiast w przypadku tradycyjnych centrów danych średnia gęstość mocy wynosi 3 kW na szafę lub nawet mniej.

Ulepszona architektura centrów danych o wysokiej sprawności i gęstości (Część 3)

Ulepszona architektura centrów danych o wysokiej sprawności i gęstości (Część 3)

Neil Rasmussen

Sprawność centrum danych zależy od obciążenia generowanego przez urządzenia komputerowe. Przy mniejszych obciążeniach sprawność zawsze ulega obniżeniu i równa się zero przy braku obciążenia. Kształt tej krzywej jest podobny dla wszystkich centrów danych. Zapraszamy do 3 części artykułu

Axiomtek - zakaz eksportu produktów jako kara za nielegalny eksport

Axiomtek - zakaz eksportu produktów jako kara za nielegalny eksport

DIGITIMES

Tajwańska Izba Handlu Zagranicznego postanowiła zakazać firmie Axiomtek eksportu swoich produktów na okres 6 miesięcy. Kara wynika z naruszenia przez firmę przepisów dot. kontroli exportu towarów o znacznej wartości technicznej do Iranu w latach 2007-2008. Axiomtek postanowił odwołać sie od wymierzonej kary.

Ulepszona architektura centrów danych o wysokiej sprawności i gęstości (Część 2)

Ulepszona architektura centrów danych o wysokiej sprawności i gęstości (Część 2)

Neil Rasmussen

Zapraszamy do drugiej części artykułu.

Ulepszona architektura centrów danych o wysokiej sprawności i gęstości (Część 1)

Ulepszona architektura centrów danych o wysokiej sprawności i gęstości (Część 1)

Neil Rasmussen

Infrastruktura zasilania i chłodzenia centrów danych na całym świecie generuje straty energii elektrycznej rzędu 60 000 000 megawatogodzin rocznie. Jest porcja energii, która nie wykonuje użytecznej pracy związanej z zasilaniem sprzętu. Stanowi to olbrzymie obciążenie finansowe dla branży oraz poważny problem z zakresu publicznej polityki ochrony środowiska. W tym dokumencie opisano podstawy nowej, dostępnej na rynku architektury, której wdrożenie zapewnia zwiększenie sprawności energetycznej centrów danych.

Komputer, który zapoczątkował erę Internetu

Komputer, który zapoczątkował erę Internetu


Niedawno obchodziliśmy 40 rocznicę powstania Internetu. Warto przyjrzeć się jakie były początki, zobaczyć jak wyglądał pierwszy ‘Interface Message Processor’, który umożliwił połączenie się dwóch odległych placówek badawczych, przesłanie pierwszej informacji.

Intel Core Sandy Bridge

Intel Core Sandy Bridge


Druga generacja procesorów Intel Core nadchodzi. Jest szybciej, a najwięcej na wydajności zyskał wbudowany układ graficzny. Ale to nie jedyna nowość.

Nowy, wysokowydajny Box PC do zastosowań w maszynach.

Nowy, wysokowydajny Box PC do zastosowań w maszynach.


Siemens wzbogacił swoją ofertę komputerów przemysłowych o nowy, przeznaczony do pracy w ciężkich warunkach przemysłowych, model Simatic IPC Box PC 827C, który wykorzystuje w pełni możliwości najnowszych procesorów Intel Core i3, i5 oraz i7. Nowe urządzenie posiada prawie dwukrotnie większą wydajność niż jego poprzednik, a dzięki pięciu złączom kart rozszerzających PCI/PCIe, oferuje najwyższy stopień elastyczności w rozbudowie. Simatic IPC BoxPC 827C jest przystosowany do realizacji zadań szybkich pomiarów, sterowań i wizualizacji, szczególnie w maszynach produkcyjnych.

Jakie obciążenie środowiskowe generuje Twoje centrum danych?

Jakie obciążenie środowiskowe generuje Twoje centrum danych?


Przewodnik objaśniający zasady alokacji zużycia energii i emisji dwutlenku węgla.

Czy 7 setnych sekundy to dużo czasu?

Czy 7 setnych sekundy to dużo czasu?


Przerwa w dostawie prądu, która trwała 0,07 sekundy spowodowała zatrzymanie produkcji chipów w fabryce Toshiby. Spodziewa się spadku dostaw o 20%. Jak to możliwe?

Kontron: płyta PCIe/104 SBC z procesorem Intel Atom E6x5C.

Kontron: płyta PCIe/104 SBC z procesorem Intel Atom E6x5C.

(tł. Sebastian Czarnecki)

Płyta Microspace MSMST jest oparta na najnowszym procesorze Intel Atom E665CT, który składa się z procesora Intel Atom i Arria GX 2 FPGA. Jest ona dostępna z prędkością taktowania do 1.3GHz i 2GB pamięci RAM. Płyta zawiera dwa złącza SATA i dwa porty USB 2.0. Dodatkowo płyta posiada rozszerzenie GbE, VGA lub DVI a także analogowe i cyfrowe wyjście audio.

Cicha generacja serwerów KONTRON z procesorami Intel i3/i5/i7 w lepszych obudowach.

Cicha generacja serwerów KONTRON z procesorami Intel i3/i5/i7 w lepszych obudowach.

(tł. Sebastian Czarnecki)

Wczoraj KONTRON ogłosił następną generację serwerów KISS (Kontron Industrial Silent Servers). Jest ona gruntownie przeprojektowana, aby uzyskać lepsze utrzymywanie temperatury i większą odporność na trudne środwiska. Nowy serwer wyposażony jest w 64-bitowe procesory Intel Core i3/i5/i7 i chipset Q57 Express.

Studencki projekt PIWO

Studencki projekt PIWO

Sebastian Czarnecki, projekt-piwo.pl

Studenci należący do Studenckiego Koła Naukowego MOS, działającego przy Katedrze Metrologii Elektronicznej i Fotonicznej na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej co roku realizują projekt o nazwie PIWO.

Kontron: bezwentylatorowy serwer video: MICROSPACE MPCR50R

Kontron: bezwentylatorowy serwer video: MICROSPACE MPCR50R

(tł. Sebastian Czarnecki)

MICROSPACE MPCR50R to bezwentylatorowy serwer wideo, oparty na procesorze Core™2 Duo, w 19 calowej obudowie. Planowane jest, że komputer będzie zgodny z normą EN50155.

Europejski system zarządzania ruchem kolejowym ERTMS Level 2

Europejski system zarządzania ruchem kolejowym ERTMS Level 2

na podstawie tekniska.pl

Firmy Banverket i Bombardier wykorzystały modemy Westermo DDW-225 przy tworzeniu systemu ERTMS poziom 2 na jednej ze szwedzkich linii kolejowych. Jest to pierwsza instalacja systemu ERTMS poziom 2 obejmującego zapory na przejazdach kolejowych. Wykorzystanie DDW-225 przyczyniło się do znacznych oszczędności, ponieważ nie były konieczne nowe instalacje światłowodowe.

Formuła 1 nieprzerwanych dostaw energii dla superkomputera Albert 3

Formuła 1 nieprzerwanych dostaw energii dla superkomputera Albert 3

(tł. Pawłowski Jan)

"Znaczenie charakterystyki aerodynamicznej stale wzrasta w ostatnich latach i obecnie stanowi trzy czwarte wydajności samochodu wyścigowego", powiedział kilka lat temu Peter Sauber, założyciel i szef zespołu Sauber Petronas, szwajcarskiego zespołu Formuły 1. Zespół nazywa się teraz BMW Sauber. W wyścigach Formuły 1 charakterystyki aerodynamiczne są kluczowym czynnikiem i często różnicą między zwycięstwem a porażką jest ułamek sekundy. W celu realizacji swoich wymagających obliczeń aerodynamicznych, BMW Sauber korzysta z superkomputera Albert 3, który waży 38ton.

Fontanna w Dubaju - zachwycająca wydajność światła, muzyki i wody.

Fontanna w Dubaju - zachwycająca wydajność światła, muzyki i wody.

Sebastian Czarnecki

Położona na 30 hektarowej powierzchni Burj Lake fontanna, strzela strumieniami wody na wysokość 150 metrów, co odpowiada wysokości 50-piętrowego budynku. Fontanna ma 275 metrów długości, pięć kół o różnych rozmiarach i dwa łuki. Fontanna została zaprojektowana przez Kalifornia WET, twórców fontanny Bellagio w Las Vegas. Specyfikacja techniczna jest ściśle strzeżona przez Wykonawce, jednak efekty jego pracy są imponujące.

Komputery z ARM9 przeznaczone do pracy ciągłej

Komputery z ARM9 przeznaczone do pracy ciągłej

na podstawie a2s.pl
Matrix-604 jest małą ale potężną platformą dla wbudowanych aplikacji opartą na wydajnym procesorze ARM9 przygotowanym do obsługi systemu Windows CE.

NEMATRON - Super Cienkie Komputery Panelowe do Zabudowy - ePC Fan-less Series

NEMATRON - Super Cienkie Komputery Panelowe do Zabudowy - ePC Fan-less Series

Jarosław Kapturski (Tekniska Polska)
Seria bardzo wydajnych, super cienkich komputerów do zabudowy, bez wentylatorów i innych części ruchomych, z panelami TFT od 12.1" do 19".

Rozwiązania ABB pomagają firmie Kuwait Oil Company w zwiększeniu wydajności

Rozwiązania ABB pomagają firmie Kuwait Oil Company w zwiększeniu wydajności

Na podstawie www.abb.pl
System nadzoru i rejestracji danych ABB umożliwia firmie Kuwait Oil Company monitorowanie, nadzorowanie i śledzenie procesu produkcji, a także przesyłanie oraz wyrównywanie gazu i kondensatu w obrębie całego majątku produkcyjnego, w tym 2000 km rurociągów, 21 zakładów obróbki gazu ziemnego oraz drugiego pod względem wielkości pola naftowego na świecie – Burgan.

Koncern Energa otworzył w Gdańsku nowoczesne centrum dyspozycyjne.

Koncern Energa otworzył w Gdańsku nowoczesne centrum dyspozycyjne.

Na podstawie www.trojmiasto.pl
Dzięki temu praca sieci energetycznej śledzona jest w trybie on-line, przez całą dobę. Do końca 2010 roku z Gdańska będzie można w pełni sterować ruchem na terenie jednej czwartej kraju.
Centralna Dyspozycja Mocy Energi-Operator. To pierwszy taki system działający w dużych polskich grupach energetycznych. CDM nie tylko radykalnie usprawnia zarządzanie siecią, poszerza przekazywane dyspozytorom informacje, a także skraca czas reakcji w razie ewentualnej awarii.

DDW-226 - przemysłowy modem ethernetowy

DDW-226 - przemysłowy modem ethernetowy

Na podstawie www.tekniska.pl
DDW-226 to przemysłowy modem ethernetowy wykorzystujący technologię G.SHDSL.bis, mogący pracować w redundantnym ringu

Czy internetowi terroryści mogą zaatakować naszą firmę?

Czy internetowi terroryści mogą zaatakować naszą firmę?

(tł. Pawłowski Jan)
Mniej niż 25% zdarzeń odnotowanych w bazie RISI to umyślne ataki na systemy sterowania.

Być może, ale być może to nie jest najlepsze pytanie jakie trzeba zadać. Podczas incydentów związanych z siecią, mogą zostać spowodowane przerwy w dostawach i zamknięcia zakładów przemysłowych. Czy zostały one spowodowane przez wypadek, pracowników, hacker’a lub terrorystów nie jest tak istotne. Pierwsze pytanie, które musimy sobie zadać to: "Co sprawiło, że nasz system stał się niestabilny i podatny oraz co możemy zrobić, aby zapobiec powtórzeniu takiej sytuacji?".

Fizyczna separacja sieci przemysłowych

Fizyczna separacja sieci przemysłowych

Steve Perry (tł. Sebastian Czarnecki)
Wspólna sieć kontroli urządzeń i publicznych komunikacji biznesowych może być przyczyną niechcianych problemów. Wyobraźmy sobie sytuację: Na rozległym terenie znajduje się wysoko zautomatyzowany zakład produkcyjny. Produkcja przebiega płynnie, nie ma żadnych nieoczekiwanych przestojów maszyn, punkty pomiarowe znajdują się w niedużej odległości od czujników a wszystkie procesy są pod kontrolą. Wygląda niegroźnie, ale...

Cichy serwer KONTRON KISS 4U KTC5520

Cichy serwer KONTRON KISS 4U KTC5520

(tł. Sebastian Czarnecki)
Przemysłowy serwer KISS KTC5520 produkcji KONTRON posiada wbudowany najnowszy procesor Inter Xeon o podwójnej wydajności, a także posiada wysoką odporność na pracę w trudnych warunkach środowiskowych.

Otwarte rozwiązania sterowania firmy Beckhoff uwzględnione w oszczędnym projektowaniu turbin wiatrowych

Otwarte rozwiązania sterowania firmy Beckhoff uwzględnione w oszczędnym projektowaniu turbin wiatrowych

beckhoff.pl
PC Control: PLC, funkcje bezpieczeństwa i monitorowanie stanu na jednym komputerze PC.  Firma Beckhoff weźmie udział w największych światowych targach energetyki wiatrowej Husum WindEnergy (21-21 września 2010). Zaprezentuje tam swoje rozwiązania automatyki przeznaczone dla turbin wiatrowych, oparte o zastosowanie komputerów PC i protokołu EtherCAT.

Laserowa transmisja danych

Laserowa transmisja danych

Jan Petersen/Intel
Intel opracował prototyp badawczy, który reprezentuje pierwsze na świecie krzemowe połączenie optyczne ze zintegrowanymi laserami. Łącze przenosi dane na większą odległość i wielokrotnie szybciej niż dzisiejsze technologie miedziane; co sekundę może przesyłać 50 gigabitów danych — odpowiednik całego filmu HD.

Automat z winem serwuje drinki tylko tym, którzy na to zasługują

Automat z winem serwuje drinki tylko tym, którzy na to zasługują


Dwa automaty z winem trafiły do wybranych sklepów w Pensylwanii. Prawo dotyczące napoi wyskokowych jest tam wyjątkowo rygorystyczne. Z tego powodu, postanowiono nieco ułatwić dostęp do alkoholu osobom pełnoletnim. Co z tego wyszło? Maszyna do inwigilacji i alkomat w jednym.

Kompaktowe i energooszczędne komputery MPCX28 do pojazdów

Kompaktowe i energooszczędne komputery MPCX28 do pojazdów

kontron
Kompaktowe i energooszczędne komputery MPCX28 do zastosowania w pojazdach. Niski pobór prądu i jeden z najnowszych procesorów.

Przemysłowe PC z najnowszymi procesorami zapewniającymi najwyższą wydajność

Przemysłowe PC z najnowszymi procesorami zapewniającymi najwyższą wydajność


Siemens wyposażył cztery nowe przemysłowe PC w najnowsze, wydajne procesory Intel Core i7.

Telepraca - zagrożenia dla systemów informatycznych i środki zaradcze.

John Girard, John Pescatore (tł. Sebastian Czarnecki)
Telepraca cieszy się coraz większym zainteresowaniem pracodawców. Głównie spowodowne jest to nowymi możliwościami jakie daje Internet, w tym oprogramowanie bazujące na aplikacjach serwerowych. Jednak oprócz cech pozytywnych, występują również cechy negatywne, zwłaszcza jeśli chodzi o bezpieczeństwo połączeń i przesyłanych danych oraz niebezpieczeństwo utraty danych zwłaszcza, gdy firmy korzystają z zewnętrznych serwerów. Aby się przed tym ustrzec można użyć planu bezpieczeństwa Gartnera.

Sieci przemysłowe

John Rinaldi (tłum. Sebastian Czarnecki)
Przemysłowy Ethernet przeznaczony jest do transmisji danych w trudnych warunkach. Służy do przekazywania wielu informacji takich jak alarmy kolizyjne, poziom hałasu w hali produkcyjnej, potrzeby procesów produkcji.

Trzy złote myśli:
- przemysłowy Ethernet wymaga odporności na kolizje komend,
- podczas projektowania przemysłowych sieci Ethernet należy brać pod uwagę niezawodność sieci,
- topologie sieci przemysłowych to: gwiazda, drzewo, linia i pierścień.

NPE - Komputer Przemysłowy z modemem GSM/GPRS

NPE - Komputer Przemysłowy z modemem GSM/GPRS


Urządzenia serii NPE to innowacyjna i wydajna platforma dla nowoczesnych systemów automatyki, telemetrii oraz zdalnego nadzoru.
• Dzięki systemowi Linux cechuje je stabilność, funkcjonalność i bezpieczeństwo na najwyższym poziomie.
• Sterowniki NPE pracują już w instalacjach automatyki w wielu krajach świata.

Przykład wdrożenia systemu LCSi (Linux Control System for Industry) - młyn pszenny


Młyn pszenny wyposażony w ok. 200 urządzeń silnikowych, kilkadziesiąt urządzeń pneumatycznych, dziesiątki czujników. Urządzenia są ze sobą powiązane technologicznie. Potrzebna jest realizacja właściwej kolejności załączania, wyłączania, reakcji na awarię, przeciążenie itd. Do mieszania mąk wykorzystane są silniki regulowane falownikami. Sterowaniem całości zajmuje się nadrzędny komputer na podstawie parametrów zadanych przez młynarza.

NPE jako MODBUS Master/Slave/Gateway

NPE jako MODBUS Master/Slave/Gateway


Modbus to otwarty standard komunikacji, szeroko rozpowszechniony w automatyce. Dzięki niezliczonej ilości działających urządzeń oraz oprogramowania, które go obsługują protokół, jest bardzo często wykorzystywany jako medium integrujące rożne systemy. NPE potrafi pracować zarówno w trybie Master jak i Slave dla protokołu Modbus.

Modbus Gateway - z uwagi na dużą ilość urządzeń typu slave często stosuje się...

Emerson zautomatyzuje LUKOIL

Emerson zautomatyzuje LUKOIL


Emerson Process Management i LUKOIL Group podpisały umowę na modernizację 13 obiektów do przetwarzania ropy naftowej w Rosji i Europie Wschodniej.

Przewodnik po produktach firmy Kontron - Embedded Computing Product Guide 2010

Przewodnik po produktach firmy Kontron - Embedded Computing Product Guide 2010


zawierający ponad 130 stron, nowy przewodnik po produktach firmy Kontron - Kontron Product Guide - zawiera rozbudowany opis ponad 300 produktów i usług zwiększających wartość dodaną świadczonych przez firmę Kontron, włącznie z projektowaniem produktów według wymagań klienta i produkcji na potrzeby firm OEM-owych. W przeciągu ostatniego roku ilość produktów zwiększyła się o 30%, dostępne są takie produkty jak płyty COTS i płyty rozszerzające, komputery modułowe, interfejsy HMI i urządzenia wyświetlające, systemy i platformy.

Mitsubishi Electric: Nowoczesne rozwiązanie dla Kolei Rosyjskich

Mitsubishi Electric: Nowoczesne rozwiązanie dla Kolei Rosyjskich

John Browett
Koleje Rosyjskie podjęły decyzję o kompleksowej automatyzacji swoich placówek remontowych taboru kolejowego, aby znacznie zwiększyć produktywność. Zaczęto od zakładów w Magnitogorsku. Po modernizacji, zakłady te mogą rocznie przyjąć do serwisu 3 000 wagonów więcej niż poprzednio. Uniwersalna, wieloprocesorowa platforma automatyzacji iQ Mitsubishi steruje całą linią produkcyjną

Emerson - automatyzacja elektrowni wodnej na Ukranie

Emerson - automatyzacja elektrowni wodnej na Ukranie


16 marca 2010 roku Emerson Process Management zainstalował cyfrowy system sterowania w bloku nr 1 w elektrowni wodniej w Dnestrovskaya na Ukrainie. Elektrownia znajduje się nad Dniestrem w pobliżu Novodnestrovsk'a.

KONTRON - w komputerach CG2100 najnowsze procesory Intel Xeon 5600

KONTRON - w komputerach CG2100 najnowsze procesory Intel Xeon 5600


16 marca 2010 roku firma KONTRON ogłosiła, że nowe serwery CG2100 posiadają obsługę procesora Intel XEON 5600. Jednocześnie wprowadza wsparcie dla nowych procesorów w stosunku do istniejących już systemów NSN2U.

Bezpieczeństwo maszyn i instalacji – zdalne zarządzanie out-of-band komputerów wbudowanych

Claus Giebert, KONTRON
Ponieważ wbudowane systemy komputerowe sterują coraz większą liczbą funkcji maszyn i systemów, niezawodność eksploatacyjna jest w coraz większym stopniu zależna od dostępności wbudowanej technologii PC. Opisywane w artykule IPMI (Intelligent Platform Management Interface) oraz Intel AMT (Active Management Technology) są dwiema różnymi technologiami sprzętowymi wykorzystywanymi do monitorowania i zarządzania out-of-band serwerami przemysłowymi i komputerami o wysokim poziomie dostępności.

Zastosowania komputerów przemysłowych NPE - monitoring zasilaczy UPS w systemach informatycznych

Zastosowania komputerów przemysłowych NPE - monitoring zasilaczy UPS w systemach informatycznych

TechBase Sp. z o. o.
W obecnych czasach wartość danych szybko wzrasta, a jednym z głównych zagrożeń jest dla nich nagły brak prądu. W celu ochrony przed tym stosuje się UPS (awaryjne zasilacze bezprzerwowe). Nie działają jednak one bezawaryjnie. Aby zapewnić systemom wspomagania zasilania stabilność działania, przedstawiamy Monitoring zasilaczy UPS w systemach informatycznych wykorzystujący komputery NPE 9201 - EDGE.