Strona Główna > Baza wiedzy > Lista Materiałów

Baza wiedzy - lista materiałów

Pakowanie mięsa szybsze o 400%

Pakowanie mięsa szybsze o 400%

www.controlengineering.pl

Dzięki jednemu zintegrowanemu rozwiązaniu złożonemu z systemu wizyjnego, robotów i sterowania

Atria Scandinavia to firma zajmująca się obrotem wyrobami mięsnymi, wędliniarskimi i produktami delikatesowymi w Szwecji oraz w Danii. W ramach procesu bieżącego, nieustannego doskonalenia firma Atria chce zwiększyć tempo produkcji i ograniczyć zapotrzebowanie na czynności wykonywane ręcznie.

ESAWARE firmy ESA

ESAWARE firmy ESA


ESAWARE to najnowsza seria urządzeń i oprogramowania opracowanych przez inżynierów z firmy ESA. ESAWARE stanowi kompletne rozwiązanie sterowania i wizualizacji dla każdej instalacji automatyki.

3,5-calowy kolorowy ekran dotykowy firmy OMRON

3,5-calowy kolorowy ekran dotykowy firmy OMRON


3,5-calowy kolorowy ekran dotykowy firmy OMRON

Mniejsze rachunki dla szkół, wyższy standard nauki

Mniejsze rachunki dla szkół, wyższy standard nauki

MondayPR

Jak wynika z danych GUS zawartych w raporcie „Oświata i wychowanie w roku szkolnym 2012/2013” wydatki na oświatę w latach wydatki jednostek samorządu terytorialnego na oświatę ogółem wzrosły o 86,6%. Dotyczy to nie tylko kwestii samej edukacji, ale również utrzymania budynków szkolnych, które ze względu na wiek często są drogie w utrzymaniu. W tym wypadku zapewnienie uczniom odpowiednich warunków do nauki wiąże się ze znacznymi kosztami, których samorządy nie są w stanie ponosić. Istnieje jednak rozwiązanie, które pozwala utrzymać odpowiedni standard i jednocześnie zmniejszyć rachunki za energię – jest nim efektywność energetyczna.

Uwaga! Promocja Somfy – niezwykle atrakcyjne nagrody!

Uwaga! Promocja Somfy – niezwykle atrakcyjne nagrody!

PR Somfy Sp. z o.o.

Marzysz o inteligentnym domu? Chciałbyś zadbać o komfort i bezpieczeństwo domowników

niezależnie od tego gdzie jesteś?

FIBARO na targach CeBIT 2014

FIBARO na targach CeBIT 2014

LTM Communications

W Hanowerze rozpoczęły się właśnie targi technologiczne CeBIT 2014 – jedno z największych tego typu wydarzeń na świecie. Nie zabraknie na nich Polaków. Swoje produkty od 10 do 14 marca prezentować będzie między innymi firma Fibar Group, producent bezprzewodowego systemu inteligencji budynkowej FIBARO.

Odbywające się w niemieckim Hanowerze wydarzenie uważane jest za jedną z najważniejszych na świecie wystaw prezentujących najnowsze technologie i rozwiązania IT dla domu i biznesu. Tematem przewodnim tegorocznej edycji międzynarodowych targów CeBIT będzie „datability”, czyli zdolność przetwarzania i wykorzystania ogromnych ilości danych w sposób odpowiedzialny i zrównoważony.

Farnell element14 wprowadza do sprzedaży nakładkę z ekranem dotykowym LCD dla płytek ewaluacyjnych z rodziny BeagleBone

Farnell element14 wprowadza do sprzedaży nakładkę z ekranem dotykowym LCD dla płytek ewaluacyjnych z rodziny BeagleBone

Biuro prasowe – www.premierfarnell.com/media-centre

Farnell element14 wprowadził do swojej oferty moduły rozszerzenia o nazwie BB View dla płytek ewaluacyjnych z rodziny BeagleBone. Nakładka BB View z dotykowym panelem rezystancyjnym LCD dostępna jest w dwóch wersjach – 4,3-calowej oraz 7-calowej, która zapewnia pełny dostęp do interfejsu GPIO (General-Purpose Input/Output) płytek BeagleBone.
Nakładki nie wymagają zasilania zewnętrznego. Można je szybko i łatwo zainstalować za pomocą Linux QT, który umożliwia korzystanie z pełnej gamy funkcjonalności panelu dotykowego LCD. Nakładki są dostępne w cenie 79 USD za 4,3” i 119 USD za 7” od Farnell element14 w Europie, Newark element14 w USA i element14 w Azji i Pacyfiku.

Schneider Electric zaprosił do Niemiec na niezwyky event „The Next Generation” MachineStruxure!

Schneider Electric zaprosił do Niemiec na niezwyky event „The Next Generation” MachineStruxure!


Premiera nowej gamy sterowników Modicon podczas „The Next Generation” odbyła się w Marktheidenfeld w Niemczech.

Przedstawiciele Machine Solutions zaprezentowali pakiet innowacyjnych produktów dla rozwiązania MachineStruxure klientom zaproszonym z 16 krajów z całej Europy, Rosji, Indii czy Chin. W wydarzeniu wzięło także udział 18 gości z Polski.

Schneider Electric zdobywa coraz mocniejszą pozycję jako partner dla firm, zajmujących się produkcją maszyn dla wielu sektorów. Dystrybutorzy wciąż jednak pozostają ważnym kanałem sprzedażowym dla wielu produktów z pakietu „The Next Generation”. Nowa oferta dotyczy przede wszystkim rozwiązania Modicon M221, a także wielu nowych produktów, wchodzących w skład oferty Lexium.

Inteligentne wejście według Somfy

Inteligentne wejście według Somfy

Magdalena Bryksa-Szymańczak

Somfy, producent automatyki stosowanej m.in. w budownictwie inteligentnym, wprowadził do swojej oferty 3 modele wideodomofonów. Dzięki zaawansowanej technice komunikacyjnej oferują one nową jakość wygody w połączeniu z wysokim stopniem bezpieczeństwa. System zapewnia zarówno identyfikację gości, jak i umożliwia właścicielom swobodne otwarcie furtki lub bramy, przy wykorzystaniu czytnika linii papilarnych.

Będzie sterował domem z Himalajów

Będzie sterował domem z Himalajów


Czy inteligentnym budynkiem można zarządzać z każdego miejsca na świecie? Wkrótce się o tym przekonamy. Dziś rozpoczyna się wyprawa w Himalaje, której uczestnik ma udowodnić, że nawet z ośmiotysięcznika można kontrolować, co dzieje się w domu.

Cho Oyu jest szóstym pod względem wysokości szczytem świata (8201 m n.p.m.). To właśnie z niego podczas ekspedycji Z-wave Himalayan Mariusz Małkowski, członek Z-wave Alliance, będzie sterować różnymi elektronicznymi sprzętami i instalacjami.

Steruj domem przez iPada – nowa aplikacja FIBARO

Steruj domem przez iPada – nowa aplikacja FIBARO

Sandra Żochowska

Rewolucja z wykorzystaniem tabletów staje się faktem. Teraz przy ich pomocy i bez ruszania się z kanapy w salonie jesteśmy w stanie także zamknąć okna w pokojach na piętrze, podwyższyć poziom temperatury w sypialni czy wyłączyć światło w kuchni. Firma Fibar Group udostępniła właśnie najnowszą aplikację na iPada umożliwiającą kompleksowe i wszechstronne zarządzanie systemem inteligencji budynkowej FIBARO. Można ją bezpłatnie pobrać z internetowego sklepu App Store.

Urządzenia firmy Elpro wykorzystane w systemie elektrycznego ogrzewania rozjazdów kolejowych

 Urządzenia firmy Elpro wykorzystane w systemie elektrycznego ogrzewania rozjazdów kolejowych

Elester-PKP Sp. z o.o.

Bezpieczeństwo ruchu kolejowego wymaga utrzymania stanu infrastruktury na odpowiednim poziomie sprawności i niezawodności. Dotyczy to nie tylko urządzeń sterowania ruchem kolejowym, ale także torowiska i urządzeń przytorowych. Rozwiązaniem ułatwiającym pracę obsługi i gwarantującym właściwy poziom bezpieczeństwa jest system obsługi urządzeń energetyki niskiego napięcia typu ZNOR-2. Jest to powszechnie znany system produkowany przez spółkę Elester-PKP.

Mieszkaj jak Bill Gates

Mieszkaj jak Bill Gates


O naszpikowanej elektroniką rezydencji twórcy Microsoftu krążą już legendy. Jak się okazuje w podobne rozwiązania może swój dom wyposażyć każdy z nas. Technologie, które zmienią budynek w inteligentny są bowiem dostępne także na polskim rynku. W dodatku wcale nie trzeba na nie wydawać milionów.

 Inteligentny budynek wie, kiedy powinien włączyć lub wyłączyć domowe sprzęty, podkręcić ogrzewanie, przewietrzyć pokój czy podlać ogród. Określone działania wykonuje automatycznie lub na nasze polecenie, wydane na przykład za pomocą smartfona. Takie „mądre” lokum nie tylko dba o wygodę, ale też o bezpieczeństwo mieszkańców i domowy budżet.

Automatyka domowa - Systemy sterowania

Magdalena Bryksa - Szymańczak

Sterowniki w odróżnieniu od napędu są elementem widocznym dla użytkownika. W tym przypadku nabierają więc znaczenia takie aspekty jak estetyka i ergonomia użytkowania. W zależności od liczby osłon okiennych czy wielkości budynku stosowane są różne systemy sterowań.

Inteligentny dom w kobiecym wydaniu

Inteligentny dom w kobiecym wydaniu

Sandra Żochowska

Chciałabyś czasem, żeby ktoś zapanował nad domowym rozgardiaszem i odciążył cię przynajmniej w niektórych obowiązkach? Zaparzył ci rano kawę, podgrzał obiad, gdy wracasz z pracy czy podlał ogród? Myślisz, że potrzebujesz do tego armii pomocników? Nic bardziej mylnego. Dziś w wielu przypadkach wyręczają nas inteligentne technologie.

AURATON 1107 - najnowszy sterownik pomp

AURATON 1107 - najnowszy sterownik pomp

Joanna Łupkowska

AURATON 1107 to najnowszy sterownik pomp ciepłej wody użytkowej firmy LARS. Urządzenie przeznaczone jest do automatycznego załączania i wyłączania pompy obiegowej w zależności od temperatury.

Inteligentny system z Polski rusza na podbój USA

Inteligentny system z Polski rusza na podbój USA

Sandra Żochowska

Największe targi elektroniki na świecie – CES – rozpoczną się już 8 stycznia w Las Vegas. Wśród wystawców pojawi się także polska firma Fibar Group – producent bezprzewodowego systemu inteligencji budynkowej Fibaro. To wydarzenie zainauguruje wprowadzenie produktu na rynek amerykański.

Całe biuro w smartfonie

Całe biuro w smartfonie

LTM Communications

Jak wyglądają biura XXI wieku? To nie tylko przeszklone biurowce, modny design i nowoczesne sprzęty elektroniczne, ale także technologie, które ułatwiają pracę, choć ich nie widać. Dlaczego warto zmienić siedzibę firmy w przestrzeń bardziej inteligentną?

Święta w wersji „smart”

Święta w wersji „smart”

Sandra Żochowska

Dni tuż przed Wigilią większości z nas kojarzą się z dość nerwowymi przygotowaniami. Kupujemy ostatnie prezenty, dopracowujemy świąteczne menu, wysyłamy kartki i dekorujemy dom. By przetrwać tę świąteczną gorączkę coraz częściej wykorzystujemy inteligentne technologie.

Co na to LiLi?

Co na to LiLi?

Sandra Żochowska

Systemy inteligencji budynkowej pozwalają nam na zarządzanie wszystkimi urządzeniami w domu i to z każdego miejsca na świecie dzięki specjalnym aplikacjom na telefony komórkowe. Nie musimy już nawet uruchamiać określonych działań klikając w ekran smartfona. Wystarczy, że będziemy do niego mówić.

Firma Omron wprowadza nowe, ekonomiczne panele HMI wyposażone w bogaty zestaw

Firma Omron wprowadza nowe, ekonomiczne panele HMI wyposażone w bogaty zestaw

OMRON

Firma Omron wprowadziła na rynek nowe HMI o udoskonalonych funkcjach i zwiększonej użyteczności, idealnych dla małych i średnich maszyn. Duży wybór modeli ekranów o szerokości od 3,5 do 10 cali spełniających wiele różnych wymagań aplikacyjnych, wyposażonych w kolorowe ekrany dotykowe TFT z podświetleniem LED o wysokiej trwałości, szerokim kątem widzenia i możliwością wyświetlania ponad 65 000 kolorów.

Somfy dla biznesu

Somfy dla biznesu

Magdalena Bryksa - Szymańczak

We wrześniu firma Somfy ruszyła ze stroną somfybiznes.pl dedykowaną branżowym specjalistom – Somfy Ekspertom, instalatorom oraz wszystkim firmom, które chcą zostać autoryzowanym partnerem handlowym Somfy. Dzięki nowemu serwisowi specjaliści nie tylko będą mieli dostęp do zgromadzonej w jednym miejscu szczegółowej bazy produktów, ale także czeka na nich wiele korzyści partnerskich, oferowanych przez Somfy.

Nowe optymalne panele graficzne serii Magelis GTO

Nowe optymalne panele graficzne serii Magelis GTO

Schneider Electric

Schneider Electric wprowadził do sprzedaży nową serię optymalnych paneli graficznych Magelis GTO. Jest to oferta dedykowana głównie dla producentów maszyn OEM jednak optymalna funkcjonalność, wysoka odporność na czynniki zewnętrzne, certyfikaty m.in. morskie czy ATEX (październik 2012) sprawiają, że GTO to odpowiednie rozwiązanie również dla przemysłowych klientów końcowych.

Pipetiowanie za pomocą systemu Liquid Jandler: wygodnie, dokładnie i automatycznie.

Pipetiowanie za pomocą systemu Liquid Jandler: wygodnie, dokładnie i automatycznie.


Czy jesteśmy w stanie przeprowadzić miareczkowanie dużej ilości próbek bez konieczności ich ważenia, gdzie jedynym działaniem do wykonania jest dodanie próbek do zlewek umieszczonych na podajniku próbek, przy czym wszystkie pozostałe czynności wykona za nas automatyczny system pipetujący i miareczkujący? Czy takie rozwiązanie może zadziałać w praktyce? Przeczytaj jak to osiągnięto.

Zmiana w Zarządzie Mitsubishi Electric w regionie Europy Środkowo-Wschodniej

Zmiana w Zarządzie Mitsubishi Electric w regionie Europy Środkowo-Wschodniej

Lukasz Sendecki

Mitsubishi Electric Factory Automation ma przyjemność poinformować, że stanowisko regionalnego Dyrektora Oddziału w Europie Środkowo- Wschodniej (region Central Eastern Europe) objął Hitoshi Namba. Bezpośrednio przed objęciem tej funkcji został on powołany na stanowisko Prezesa polskiego oddziału Mitsubishi Electric. Dokonane zmiany podkreślają duże znaczenie strategiczne regionu CEE.

Bezpieczeństwo nowej generacji - blueMatic EAV od firmy Winkhaus

Bezpieczeństwo nowej generacji - blueMatic EAV od firmy Winkhaus

Hanna Gut

blueMatic EAV firmy Winkhaus to nowatorskie rozwiązanie na rynku zdalnie otwieranych zamków drzwiowych. Wysoki poziom bezpieczeństwa połączony z niespotykanym komfortem obsługi sprawiają, że zamek blueMatic EAV jest adresowany do różnych odbiorców: osób poszukujących wysokiej klasy zabezpieczeń do drzwi, pasjonatów najnowszych technologii w codziennym życiu, jak również niepełnosprawnych, którym manualne posługiwanie się kluczem sprawia kłopot.

Inteligentne systemy sterowania coraz popularniejsze

Inteligentne systemy sterowania coraz popularniejsze

Magdalena Bryksa

Polacy, wzorem mieszkańców Europy Zachodniej, coraz bardziej doceniają rozwiązania inteligentne stosowane w domach. Segment automatyki w branży osłonowej odnotowuje dwucyfrowe wzrosty. Zbliżający się sezon wakacyjny jest okazją do polepszenia wyników.

Bardziej "naturalne" podejście do uwierzytelniania płatności z Natural Security

Bardziej


Natural Security, nowatorski dostawca wydajnej technologii elektronicznego uwierzytelniania i członek grupy roboczej Biometrics Alliance Initiative, przedstawił branży międzynarodowych płatności podczas targów Cartes w USA krótką zapowiedź pierwszej aplikacji na potrzeby dokonywania płatności i identyfikacji użytkownika, wchodzącej w zakres opracowanego przez siebie unikalnego rozwiązania.

SYNERGY Polska stała się laureatem nagrody „Installation of the Year 2011”

SYNERGY Polska stała się laureatem nagrody „Installation of the Year 2011”

Krzysztof Sutkowski

SYNERGY Polska stała się laureatem nagrody „Installation of the Year 2011” dla wykonawcy najlepszej instalacji domu inteligentnego w regionie Europy, Środkowego Wschodu oraz Afryki.

AURATON 2025 RTH: bezprzewodowy i energooszczędny

AURATON 2025 RTH: bezprzewodowy i energooszczędny


Regulator temperatury to urządzenie odpowiedzialne za utrzymanie optymalnych warunków cieplnych we wnętrzach zgodnie z wymaganiami użytkowników. Najnowsze modele posiadają wiele praktycznych funkcji, ale także wyróżniają się nowoczesną estetyką

Technologia multi-touch dołącza do narzędzi HMI

Technologia multi-touch dołącza do narzędzi HMI


Multi-tuch, znana technologia ze smartfonów i tabletów zbliża się do przemysłowych interfejsów HMI oraz paneli komputerowych, obiecując prostsze, bardziej intuicyjne i szybsze działanie, jak również zwiększenie bezpieczeństwa. Na ostatniej wystawie SPS/IPC/Drives w Niemczech, wielu dostawców pokazywało produkty z możliwościami multi-touch.

Miareczkowanie w przemyśle przekąsek: Oznaczanie kwasów i chlorków jednym ruchem

Miareczkowanie w przemyśle przekąsek: Oznaczanie kwasów i chlorków jednym ruchem


Kwasy i chlorki są podstawowymi składnikami w spożywczym przemyśle zakąsek i są monitorowane w sposób ciągły w wielu produktach. Jeśli te dwa oznaczenia zostaną połączone w jednej serii pomiarowej, operator zyska ponad 50% czasu potrzebnego na przygotowanie próbki i obsługę aparatury.

Nowe termostaty do elektrycznego ogrzewania podłogowego.

Nowe termostaty do elektrycznego ogrzewania podłogowego.

LUXBUD

Firma Luxbud wprowdziła do swojej oferty nowe termostaty do ogrzewania podłogowego

Sterownik PLC zintegrowany z HMI

Sterownik PLC zintegrowany z HMI

(tł. Sebastian Czarnecki)

Sterowniki z serii "Duo Series" to nowa linia programowalnych sterowników logiki (PLC) z wbudowanym interfejsem użytkownika (HMI).

Czy chcesz, aby Twój dom był sterowany automatycznie?

Czy chcesz, aby Twój dom był sterowany automatycznie?


Wydajemy dużo na ogrzewanie i klimatyzację, a nie wykorzystujemy energii słonecznej. Chcemy jak najlepiej wykorzystywać światło słoneczne zimą i nie wpuszczać gorącego powietrza latem. Chcemy regulować lub dostosowywać poziom jasności zgodnie z potrzebami. Chcemy dostosowywać klimatyzację do naszych przyzwyczajeń związanych z określonymi godzinami. Chcemy udoskonalić nasz układ elektryczny jak najszybciej i jak najczyściej. W domu może być jak w samochodzie.

System automatyki produkcji części samochodów specjalnego przeznaczenia

System automatyki produkcji części samochodów specjalnego przeznaczenia


Firma Bergmann specjalizuje się w produkcji tulei cylindrowych dla silników samochodowych. Wykonywane są one w pełni zintegrowanym procesie produkcyjnym, który obejmuje cięcie, obróbkę zgrubną, wykończeniową, pomiarową, kontrolę i przygotowanie do wysyłki. W pełni zintegrowany proces odbywa się w centrach obróbczych wyposażonych w najnowsze technologie sterowania ruchem produkcji Mitsubishi Electric.

Kontron zapewnia wyposażenie pokładowe dla Bezprzewodowego systemu Lufthans'y

Kontron zapewnia wyposażenie pokładowe dla Bezprzewodowego systemu Lufthans'y


Kontron (dawniej AP Avionx) ogłosił, że będzie dostawcą sieci bezprzewodowej w systemie BoardConnect Lufthansy, która będzie miała zapewnić rozrywkę pasażerom lotów. Sprzęt zawiera serwer wideo ACE Flight™ 600 oraz Cab-n-Connect™ czyli kabina z bezprzewodowy punkt dostępu (CWAP) z wbudowaną anteną WiFi. Ponadto Kontron zapewni bezprzewodowy system wyświetleń (Inseat Display).

Domowy system zarządzania energią w japońskich inteligentnych domach

Domowy system zarządzania energią w japońskich inteligentnych domach

Kinga Lisowska

Firma Mitsubishi Motors Corporation oraz dziewięć innych wiodących japońskich firm działających w różnych sektorach utworzyło grupę HEMS (Home Energy Management System – domowy system zarządzania energią), aby stworzyć środowisko pracy dla urządzeń, które miałoby funkcjonować w domach inteligentnych w Japonii do 2014 roku.

Dotykowe mini HMI z serii TPD-280

Dotykowe mini HMI z serii TPD-280


TDP-280/280U/283 to seria dotykowych HMI o niewielkich rozmiarach. Urządzenia te wyposażone są w wysokiej rozdzielczości kolorowe 2,8" ekrany dotykowe TFT. Umożliwia sterowanie z jednego miejsca wieloma modułami I/O. Zaletą jest graficzna prezentacja funkcji na wyświetlaczu którą można dowolnie modyfikować.

Wszechstronne komputery panelowe Puritron.

Wszechstronne komputery panelowe Puritron.


Kolejne panele dotykowe firmy Puritron. Cechuje je mnogość konfiguracji. Dostępne są panele oparte na energooszczędnych procesorach Intel ULV 1GHz, nowoczesnych procesorach Intel Atom, oraz bardzo wydajnych Intel Core 2 Duo.

Twizzle, w pełni zautomatyzowany jacht żaglowy

Twizzle, w pełni zautomatyzowany jacht żaglowy

(tł. Sebastian Czarnecki)

Budowa prestiżowego jachtu żaglowego Twizzle została zapoczątkowana przez stocznię Royal Huisman Butch latem 2010 roku. Zbudowany przez stocznię specjalizującą się w niestandardowych konstrukcjach jachtów wyznacza nowe standardy jakości w zakresie zrównoważonego rozwoju, bezpieczeństwa i komfortu. Mimo tradycyjnego charakteru przedsiębiorstwa Royal Huisman wyposaża jachty w najnowsze technologie kontroli i sieci. Stocznia zdecydowała sie na platforme sterowania PC firmy Beckhoff.

Porównanie DCS i PLC/SCADA (cz. 2)

Porównanie DCS i PLC/SCADA (cz. 2)

(tł. Sebastian Czarnecki)

Zaskakująca może być informacja, że aplikacje oparte na PLC, HMI i SACAD mogą być droższe niż oparte na DCS dla tego samego procesu lub aplikacji. Zapraszamy na drugą część artykułu.

Nowy panel operatorski GT1665 Handy

Nowy panel operatorski GT1665 Handy


Panel GT1665HS-VTBD Handy to ergonomiczne i wygodne w użyciu połączenie różnorodnych funkcji w kompaktowej obudowie z 6,5-calowym wyświetlaczem LCD typu TFT.

ABB oświetla najjaśniejszy i najbardziej innowacyjny budynek w Abu Dhabi

ABB oświetla najjaśniejszy i najbardziej innowacyjny budynek w Abu Dhabi


Dzięki technologii ABB, każdy pobyt w hotelu Yas jest niezwykle komfortowym doznaniem. Oszałamiający budynek w oszałamiającym otoczeniu, stojący na styku morza i toru Formuły 1.

Monitoring oczyszczalni w czasie rzeczywistym

Monitoring oczyszczalni w czasie rzeczywistym

(tł. Sebastian Czarnecki)

Oczyszczalnia w Sheboygan w stanie Wisconsin posiada pięć pompowni. Ekipa konserwująca mogła na bieżąco zdalnie kontrolować poszczególne stacje, jednak w zbyt małym zakresie, aby stwierdzić stan napędów. Możliwe było stwierdzenie, że pompa przestała działać, jednak nie można było stwierdzić pogorszenia jej stanu przez awarią. Najgorszym sposobem stwierdzenia uszkodzenia pompy jest przerwa w jej pracy.

Symulatory - podejście do szkoleń

Symulatory - podejście do szkoleń

Dr. Richard C. Ortloff

Symulatory są potężnym narzędziem do szkolenia operatorów, sposób ich użytkownia ma poważne znaczenie na skuteczności treningów. Nawet w najnowszych technologiach nie można zapominać o czynnikach ludzkich. Czasem technologie szkoleń są przestarzałe i już niewystarczające. Mogą one zmniejszyć skuteczność szkolenia, niezależnie od zaawansowania symulatorów.

Sterowanie windy kotwicznej

Sterowanie windy kotwicznej


W 2010 roku firma MH Automatyka zrealizowała układ sterujacy winda kotwiczna. Automatyka układu miała przeprowadzac automatyczny zrzut kotwicy z predkoscia nie przekraczajaca 1,5 m/s.

Nowy panel operatorski 3” ze zmieniającym kolory podświetlaniem.

Nowy panel operatorski 3” ze zmieniającym kolory podświetlaniem.


Siemens uzupełnił portfolio będących w ofercie paneli Basic o nowe urządzenie HMI o przekątnej ekranu 3”. Simatic KP300 Basic mono PN wyposażony jest w monochromatyczny wyświetlacz o wysokiej rozdzielczości 240 x 80 pikseli.

Wciąż budujemy energochłonnie

Wciąż budujemy energochłonnie

Tomasz Weber

Dziś, kiedy ceny energii i paliw rosną, nikt się już nie zastanawia CZY zmniejszyć zużycie energii, ale JAK to zrobić. Większość z nas ma świadomość, że to właśnie w naszych domach i mieszkaniach znajdują się potencjalne oszczędności. Wciąż jednak 57 proc. społeczeństwa uważa, że najlepszym sposobem na oszczędzanie energii są energooszczędne żarówki i sprzęt AGD.

Budynek z wysokim IQ

Budynek z wysokim IQ

Elswar / BEST image PR Zuzanna Szymańska

Budynek, który myśli za swoich mieszkańców? Obniży temperaturę w pokojach, wyłączy sprzęt elektroniczny, zasunie rolety w pierwszej sekundzie po zamknięciu drzwi wejściowych? To nie scena z nowego filmu sci-fi Jamesa Camerona, ale inteligentny dom, miejsce w którym słowo "automatyzacja" zyskuje niespotykany do tej pory wymiar.

Dom przyszłości na targach CES 2011

Dom przyszłości na targach CES 2011


Otóż dom przyszłości we wszystkich chyba futurystycznych wizjach obsługiwany jest głosem, lub ewentualnie jednym tylko przyciskiem. Rozwiązanie dla domu przyszłości na targach CES zaprezentowała firma Somfy.

Nowe panele operatorskie SIMATIC HMI Comfort Line.

Nowe panele operatorskie SIMATIC HMI Comfort Line.


Siemens rozszerzył swoją ofertę paneli operatorskich Simatic HMI o zupełnie nową serię urządzeń oferujących wysoką wydajność oraz rozbudowaną funkcjonalność w zakresie wymagających zadań wizualizacji. Simatic HMI Comfort Panels są dostępne w wersjach z ekranami dotykowymi lub z klawiaturą membranową i są oferowane z wyświetlaczami panoramicznymi przekątnej 4”, 7”, 9” i 12”. W okresie późniejszym seria Comfort zostanie wzbogacona o urządzenia o przekątnych 15” do 22”, które znajdują się obecnie w fazie testów. Rodzina Comfort Panels jest konfigurowana za pomocą oprogramowania Simatic WinCC V11, które wchodzi w skład nowego pakietu Totally Integrated Automation Portal.

MOELLER: Sterowniki PLC

MOELLER: Sterowniki PLC

Jacek Zarzycki - Eaton Electric

Sercem najpopularniejszego układu automatyki jest sterownik PLC. Bardzo często wyposażony jest w zapewniający komunikację z użytkownikiem panel operatorski. Nowe produkty z oferty Eaton Electric łączą te dwa aspekty w jednym urządzeniu – intuicyjny, dotykowy panel operatorski XV100 z funkcją sterownika programowalnego. Funkcje wejść/wyjść tego sterownika może pełnić m. in. system rozproszonych wejść/wyjść XI/ON, przekaźnik programowalny easy, a ostatnio również kompaktowy moduł EC4E.

Europejski system zarządzania ruchem kolejowym ERTMS Level 2

Europejski system zarządzania ruchem kolejowym ERTMS Level 2

na podstawie tekniska.pl

Firmy Banverket i Bombardier wykorzystały modemy Westermo DDW-225 przy tworzeniu systemu ERTMS poziom 2 na jednej ze szwedzkich linii kolejowych. Jest to pierwsza instalacja systemu ERTMS poziom 2 obejmującego zapory na przejazdach kolejowych. Wykorzystanie DDW-225 przyczyniło się do znacznych oszczędności, ponieważ nie były konieczne nowe instalacje światłowodowe.

Rozwiązania ABB pomagają firmie Kuwait Oil Company w zwiększeniu wydajności

Rozwiązania ABB pomagają firmie Kuwait Oil Company w zwiększeniu wydajności

Na podstawie www.abb.pl
System nadzoru i rejestracji danych ABB umożliwia firmie Kuwait Oil Company monitorowanie, nadzorowanie i śledzenie procesu produkcji, a także przesyłanie oraz wyrównywanie gazu i kondensatu w obrębie całego majątku produkcyjnego, w tym 2000 km rurociągów, 21 zakładów obróbki gazu ziemnego oraz drugiego pod względem wielkości pola naftowego na świecie – Burgan.

Panele operatorskie i komputery panelowe z 24-calowymi, panoramicznymi ekranami TFT LCD

Panele operatorskie i komputery panelowe z 24-calowymi, panoramicznymi ekranami TFT LCD

Na podstawie beckhoff.pl
Automatyka przemysłowa i sektor IT debiutują „na dużym ekranie”

Firma Beckhoff rozszerza ofertę komputerów panelowych i paneli operatorskich o jednostki z 24-calowymi wyświetlaczami LCD TFT (Thin Film Transistor). Nowe panoramiczne ekrany o wysokiej rozdzielczości (1920 x 1200 px) i wysokim kontraście są idealne do wyświetlania złożonych efektów graficznych pojawiających się coraz cześciej w aplikacjach HMI (Human Machine Interface). Duże, szczegółowe wyświetlacze ułatwiają nadzór nad procesami technologicznymi – także obserwację z większej odległości – oraz precyzyjną kontrolę i sterowanie. W zależności od potrzeb klienta, w urządzeniach można zamontować ekrany dotykowe zamiast standardowych ekranów LCD.

Realizacje firmy Schneider-electric w biurowcach

Realizacje firmy Schneider-electric w biurowcach

Na podstawie: Schneider-electric.pl (tł. Jan Pawłowski)
Główne wymagania:

Regulator temperatury E5CN

Regulator temperatury E5CN

omron.com
Główne cechy:
Zaawansowany regulator temperatury z panelem czołowym 48x48mm

Field Xpert SFX100: Bezprzewodowy, ręczny konfigurator inteligentnych urządzeń pomiarowych i wykonawczych

Field Xpert SFX100: Bezprzewodowy, ręczny konfigurator inteligentnych urządzeń pomiarowych i wykonawczych


Niejednokrotnie służby utrzymania ruchu zmagają się z niedogodnościami związanymi z szybkim i sprawnym połączeniem się z urządzeniem pomiarowym bezpośrednio na instalacji technologicznej, a następnie z jego konfiguracją i/lub odczytem danych pomiarowych. Z pomocą przychodzi bezprzewodowy konfigurator Endress+Hauser Field Xpert SFX100, który realizuje komunikację z urządzeniem pomiarowym za pomocą połączenia Bluetooth lub WLAN (Wi-Fi).

Fizyczna separacja sieci przemysłowych

Fizyczna separacja sieci przemysłowych

Steve Perry (tł. Sebastian Czarnecki)
Wspólna sieć kontroli urządzeń i publicznych komunikacji biznesowych może być przyczyną niechcianych problemów. Wyobraźmy sobie sytuację: Na rozległym terenie znajduje się wysoko zautomatyzowany zakład produkcyjny. Produkcja przebiega płynnie, nie ma żadnych nieoczekiwanych przestojów maszyn, punkty pomiarowe znajdują się w niedużej odległości od czujników a wszystkie procesy są pod kontrolą. Wygląda niegroźnie, ale...

Najwyższy standard opieki 24/7 i najbardziej efektywne wykorzystanie środków.

Najwyższy standard opieki 24/7 i najbardziej efektywne wykorzystanie środków.

Na podstawie: Schneider-electric.pl
Zarządzanie energią bez uszczerbku dla najważniejszych systemów podtrzymania życia jest wielkim wyzwaniem ośrodków opieki zdrowotnej. Rozwiązania firmy Schneider Electric mogą pomóc zwiększyć wydajność szpitali oraz zapewnić spokój ich dyrektorom. Przeczytaj opowieści o naszych sukcesach.

Automatyka pieca opalanego słomą

Automatyka pieca opalanego słomą

Ireneusz Musiał
Firma MH Automatyka Sp. z o.o. wykonała automatykę pieca opalanego słomą. Piec wykonany został tak, aby można było spalać owalne baloty ze słomy. Użytkownik ma do wyboru dwa rodzaje sterowania pieca: ręcznie lub automatycznie. Wybór rodzaju sterowania następuje przełącznikiem na elewacji rozdzielnicy.

MMI – GT16 - Terminal wypełniony rozwiązaniami

MMI – GT16 - Terminal wypełniony rozwiązaniami


Nowe modele paneli operatorskich serii GT16 wyposażone są we wszystkie niezbędne rozwiązania, pozwalające zaspokoić potrzeby klientów. Prowadzi to do wypełnienia terminali GT16 składnikami systemu zarządzania sterowaniem.

3 letnia gwarancja Mitsubishi Electric

3 letnia gwarancja Mitsubishi Electric


Mitsubishi Electric Europe informuje, że produkowane przez Firmę sterowniki oraz panele operatorskie HMI będą teraz w standardzie objęte rozszerzoną 3-letnią gwarancją, która zapewni użytkownikom spokojne i komfortowe korzystanie z produktów. Gwarancja dotyczy sterowników Alpha, FX, System Q oraz iQ Platform, a także serii paneli operatorskich GOT – przy zakupie od autoryzowanych dystrybutorów na rynku europejskim.

System rozprowadzenia dźwięku firmy LEGRAND

System rozprowadzenia dźwięku firmy LEGRAND

Tomasz Bożek
Wraz z rozwojem technologii aspiracje do tego, by żyć wygodniej i bardziej komfortowo, stają się powszechne. Dlatego takim powodzeniem cieszy się automatyzacja rozmaitych funkcji w domu oraz swobodny dostęp do mediów (TV, Internet, telefon).

Producenci sprzętu audio/wideo proponują coraz to nowsze rozwiązania: większe ekrany, kina domowe, dźwięk o jakości, która do tej pory była nieosiągalna. Już nie tylko kawiarnie, biura, czy centra handlowe są wyposażane w systemy dystrybucji dźwięku, taki system możemy mieć także w naszych domach. Firma LEGRAND (spełniając oczekiwania klientów) proponuje system dystrybucji dźwięku w serii osprzętu elektroinstalacyjnego Valena.

System Nexo – firmy Nexwell: Automatyka budynku – inteligentne systemy budynku

System Nexo – firmy Nexwell: Automatyka budynku – inteligentne systemy budynku


System Nexo to wygodny sposób na integrację wielu różnych urządzeń znajdujących się we współczesnych domach. Sercem systemu automatyki jest płyta główna centrali Nexo. Jest to niezależne urządzenie, które zawiera w sobie pełną administrację i logikę niezbędną dla funkcjonowania zaprogramowanych schematów działań.

Co to jest inteligentny dom?

Co to jest inteligentny dom?

prof. Elżbieta Niezabitowska: Czego można oczekiwać od budynku inteligentnego? Informator instalacyjny - murator 2008, s. 14-17.
Dom to przede wszystkim poczucie bezpieczeństwa jakie daje człowiekowi. Z postępem cywilizacyjnym domy, w których mieszkamy ulegają stałemu procesowi udoskonalania, poprawiając komfort życia.
Inteligentny dom (inteligentny budynek) to taki, który zapewnia bezpieczeństwo, komfort, niskie koszty utrzymania oraz jest łatwy w adaptacji i zarządzaniu.

Logiczna ścieżka uproszczeń: ZELIO LOGIC Schneder Electric

Logiczna ścieżka uproszczeń: ZELIO LOGIC Schneder Electric

Piotr Lato
Od czasu pierwszego sterownika PLC 40 lat temu, ZELIO LOGIC jako część Schneider Electric to wciąż innowacyjne rozwiązana automatyki. Jednym z elementów rozwiązań dla prostych układów sterowania są przekaźniki programowalne Zelio Logic, które coraz częściej wypierają tradycyjne sposoby tworzenia połączeń elektrycznych.

Mitsubishi Electric: Nowoczesne rozwiązanie dla Kolei Rosyjskich

Mitsubishi Electric: Nowoczesne rozwiązanie dla Kolei Rosyjskich

John Browett
Koleje Rosyjskie podjęły decyzję o kompleksowej automatyzacji swoich placówek remontowych taboru kolejowego, aby znacznie zwiększyć produktywność. Zaczęto od zakładów w Magnitogorsku. Po modernizacji, zakłady te mogą rocznie przyjąć do serwisu 3 000 wagonów więcej niż poprzednio. Uniwersalna, wieloprocesorowa platforma automatyzacji iQ Mitsubishi steruje całą linią produkcyjną

SIEMENS SIMATIC ET 200 CPU

SIEMENS SIMATIC ET 200 CPU


IM 151-8(F) PN/DP CPU (z CPU 314) umożliwia realizację układów sterowania w ramach bitów o zorientowanej stacji SIMATIC ET 200S podłączonej do sieci PROFINET lub z opcjonalnym procesorem do sieci PROFIBUS DP. Jest to urządzenie o wysokiej wydajności , które jednak klasyfikuje się jako rozwiązanie ekonomiczne. Wychodzi na przeciw trendom rynkowym aby integrować urządzenia polowe przy pomocy sieci Ethernet. Oprócz modułu w wykonaniu standardowym dostępna jest także wersja Fail-Safe do zastosowania w systemach zabezpieczających (IM 151-8F PN/DP CPU).