Strona Główna > Baza wiedzy > Lista Materiałów

Baza wiedzy - lista materiałów

Automatyka zasilana słońcem

Automatyka zasilana słońcem


Firma Somfy, w trosce o klientów ceniących komfort i ekologię, rozwinęła ofertę napędów solarnych do osłon zewnętrznych. Obecne rozwiązania, wprowadzone w tym roku, charakteryzują się znacznie większą efektywnością i mogą być z powodzeniem wykorzystywane zarówno w greenhouse’ach, jak i wszędzie tam gdzie niemożliwe jest podłączenie zasilania.

Napędy Oximo 40 WireFree RTS to alternatywa dla systemów działających przy użyciu przewodu zasilającego. Mają one swoje zastosowanie przede wszystkim tam, gdzie doprowadzenie prądu jest kłopotliwe lub wiąże się z naruszeniem ściany lub fasady. System ten jest całkowicie niezależny, ponadto działa bezawaryjnie i zachowuje sprawność przez wiele lat.

Urządzamy biuro w domu: Oświetlenie

Urządzamy biuro w domu: Oświetlenie

Somfy

Jednym z ważniejszych aspektów, na które powinniśmy zwrócić uwagę planując urządzenie biura w domu jest jego odpowiednie doświetlenie, które w znaczący sposób wpływa na komfort pracy i jej wydajność. Oprócz systemów sztucznego oświetlenia w pomieszczeniu, warto wykorzystać systemy automatyki domowej zintegrowanej z osłonami, które pozwolą optymalnie wykorzystać światło naturalne i wpłyną na komfort wizualny i termiczny.Biuro domowe, to z reguły pomieszczenie, w którym spędzamy czas z bardzo różną częstotliwością i o różnych porach dnia. 

MiCOM P139 – nowe, wielofunkcyjne zabezpieczenie i sterowanie Schneider Electric

MiCOM P139 – nowe, wielofunkcyjne zabezpieczenie i sterowanie Schneider Electric

Schneider Electric Polska Sp. z o.o.

Schneider Electric, światowy lider w dziedzinie zarządzania energią, wprowadził na rynek ekonomiczne,

zintegrowane w jednej obudowie urządzenie MiCOM P139 łączące w sobie funkcje zabezpieczenia

nadprądowego i sterownika polowego. Funkcje ochrony MiCOM P139 obejmują selektywne

zabezpieczenie zwarciowe, zabezpieczenie od zwarć doziemnych oraz przeciążeniowe w systemach

wysokiego i średniego napięcia. Dzięki swojej dużej funkcjonalności MiCOM P139 doskonale sprawdza

się w wielu zastosowaniach. 

 

Co nowego na platformie Sysmac? Falowniki w sieci EtherCAT.

Co nowego na platformie Sysmac? Falowniki w sieci EtherCAT.

Omron Electronics Sp. z o.o.

Każda obecnie wytwarzana maszyna z napędami elektrycznymi wykorzystuje falowniki do zasilania klatkowych silników asynchronicznych, a coraz częściej również silników synchronicznych z magnesami trwałymi.
Falowniki serii MX2 i RX
Popularność, łatwość stosowania i bardzo dobra kontrola napędów elektrycznych spowodowała, że Omron Electronics włączył do swojej oferty falowniki wchodzące w skład urządzeń platformy Sysmac. Koniecznym warunkiem, aby urządzenie mogło w bezpośredni sposób, pracować z kontrolerami Sysmac NJ jest komunikacja w sieci EtherCAT. Patrząc na potrzeby producentów maszyn, głównych użytkowników platformy Sysmac , Omron wprowadził do swojej oferty falowniki serii MX2 i RX.

Świetlne inspiracje – realizacja w salonie samochodowym Breczko

Świetlne inspiracje – realizacja w salonie samochodowym Breczko

inplusPR

Zapewnienie właściwych warunków oświetleniowych, ale przede wszystkim podkreślenie piękna ekskluzywnych produktów. Takie cele postawiono przed projektantami oświetlenia w salonie Auto-Breczko. By sprostać oczekiwaniom, wykorzystano oprawy firmy Trilux.
Zaprojektowanie iluminacji przestrzeni, w których eksponowane są towary luksusowe to duże wyzwanie. Wygląd urządzeń oświetleniowych nie może odstawać od estetycznych standardów, do których przywykli klienci premium.

Home Center Lite wchodzi na rynek

Home Center Lite wchodzi na rynek

LTM Communications

o rodziny produktów FIBARO dołączyła właśnie nowa centralka – Home Center Lite. To kompaktowe rozwiązanie, które dzięki połączeniu miniaturyzacji i zaawansowanej technologii pozwala szybko i skutecznie zbudować system inteligencji budynkowej w przystępnej cenie. HC Lite, podobnie jak nagradzana wielokrotnie centralka Home Center 2, stanowi mózg inteligentnego domu. Przy jej wykorzystaniu można zautomatyzować nawet największy obiekt i zarządzać w nim aż 230 urządzeniami. Dzięki bezprzewodowej komunikacji w technologii Z-Wave montaż całego systemu nie wymaga jakiegokolwiek remontu czy kosztownych modyfikacji. Istnieje możliwość zainstalowania go w każdej nieruchomości – nawet w pełni wykończonej.

Urzeczywistnić magię świąt w domu.

Urzeczywistnić magię świąt w domu.

Magdalena Bryksa-Szymańczak

W trakcie gorączki przedświątecznych przygotowań, każdy z nas marzy by choć na chwilę zwolnić, zrelaksować się we własnym domu i poczuć magiczny czas świąt. Najczęściej jednak nie ma na to czasu, tym bardziej, że za oknem coraz wcześniej robi się ciemno, a pogoda nie pomaga nam w tym by szybko zregenerować siły. Wyobraź sobie, że zasiadasz na chwilę w fotelu z kubkiem gorącej czekolady, a twój dom sam już zadba o to by w mieszkaniu pojawił się odpowiedni klimat, sprzyjający wyciszeniu lub też dodaniu ci energii do dalszych działań. A może postanawiasz wyjechać na święta i zależy ci na symulowaniu obecności domowników? Magia? Nie, to dom sterowany inteligentnie.

Inteligentne wejście według Somfy

Inteligentne wejście według Somfy

Magdalena Bryksa-Szymańczak

Somfy, producent automatyki stosowanej m.in. w budownictwie inteligentnym, wprowadził do swojej oferty 3 modele wideodomofonów. Dzięki zaawansowanej technice komunikacyjnej oferują one nową jakość wygody w połączeniu z wysokim stopniem bezpieczeństwa. System zapewnia zarówno identyfikację gości, jak i umożliwia właścicielom swobodne otwarcie furtki lub bramy, przy wykorzystaniu czytnika linii papilarnych.

Raspberry Pi zyskuje jeszcze większe możliwości dzięki najnowszemu modułowi PiRack

Raspberry Pi zyskuje jeszcze większe możliwości dzięki najnowszemu modułowi PiRack

Monday PR

Firma Farnell element14 poinformowała o wprowadzeniu do swojej oferty nowego modułu PiRack. Jest to efekt współpracy z dr Andrew Robinsonem, twórcą m.in PiFace Digital. Dzięki PiRack użytkownicy komputerów Raspberry Pi będą mogli korzystać nawet z czterech niezależnych urządzeń jednocześnie, co może okazać się doskonałym narzędziem dla szkół i nauczycieli podnosząc efektywność procesów dydaktycznych. Przystępna cena oraz duża elastyczność zastosowania to najważniejsze zalety modułu PiRack. Twórcy urządzenia wskazują, że jest to doskonałe rozwiązanie, które może być stosowane m.in. dla zwiększenia wydajności edukacji i wsparcia realizowanych przez nauczycieli i uczniów programów dydaktycznych na wszystkich poziomach zaawansowania.

Steruj domem przez iPada – nowa aplikacja FIBARO

Steruj domem przez iPada – nowa aplikacja FIBARO

Sandra Żochowska

Rewolucja z wykorzystaniem tabletów staje się faktem. Teraz przy ich pomocy i bez ruszania się z kanapy w salonie jesteśmy w stanie także zamknąć okna w pokojach na piętrze, podwyższyć poziom temperatury w sypialni czy wyłączyć światło w kuchni. Firma Fibar Group udostępniła właśnie najnowszą aplikację na iPada umożliwiającą kompleksowe i wszechstronne zarządzanie systemem inteligencji budynkowej FIBARO. Można ją bezpłatnie pobrać z internetowego sklepu App Store.

Zawias CFSQ z wyłącznikiem

Zawias CFSQ z wyłącznikiem

Filip Granowski

W ofercie Elesa+Ganter Polska jest już dostępny nowy typ zawiasu z wyłącznikiem o oznaczeniu CFSQ. Nowy produkt jest przeznaczony do stosowania w prostych układach bezpieczeństwa. Może być używany w systemach podlegających okresowemu myciu, jak również w maszynach pracujących w środowisku zapylonym (maszyny do drewna, maszyny spożywcze). Zapewnia to klasa szczelności IP67. Zawias może pracować w zakresie temperatur -20/+80oC.

ELESA z nowym certyfikatem jakości OHSAS

ELESA z nowym certyfikatem jakości OHSAS

Filip Granowski

Firma Elesa uzyskała  certyfikat bezpieczeństwa i higieny pracy OHSAS 18001. Jego wdrożenie oznacza poprawę bezpieczeństwa dla załogi i osób odwiedzających zakłady firmy. Certyfikat jest kolejnym po normach ISO dokumentem potwierdzającym wysoką jakość wypracowaną przez firmę. Stanowi także ważną informację dla kontrahentów, którym zależy na zachowaniu europejskiego, bezpiecznego pochodzenia produktów najwyższej jakości.

Dyrektorzy ds. bezpieczeństwa przedstawiają strategie działania na 2013 rok

Joanna Dunin-Kęplicz

Z najnowszego raportu rady SBIC wynika, że rosnąca popularność wielkich zbiorów danych, technologii mobilnych, mediów społecznościowych i przetwarzania w chmurze powoduje pojawianie się znacznych luk w programach zabezpieczania informacji

Pokrętła z wbudowaną poduszką dociskową VC.692-SST-p-P

Pokrętła z wbudowaną poduszką dociskową VC.692-SST-p-P

Filip Granowski

Firma Elesa rozszerzyła ofertę najbardziej ergonomicznych pokręteł VC.692 o nowe wykonanie z poduszką, które zabezpiecza dociskaną powierzchnię przed uszkodzeniem lub zarysowaniem. Pokrętło VC.692-SST-p-P dzięki trzpieniowi ze stali nierdzewnej może być także stosowane w przemyśle spożywczym, chemicznym, farmaceutycznym, czy też w środowiskach narażonych na działanie czynników atmosferycznych.

Uchwyty GN 666.5 oraz GN 666.7

Uchwyty GN 666.5 oraz GN 666.7

Filip Granowski

Firma Ganter wprowadziła do swojej oferty zmodyfikowane wersje uchwytu GN 666 przeznaczone do zastosowań w środowisku wymagającym użycia materiałów nierdzewnych. Nowe uchwyty noszą oznaczenia GN 666.5 oraz GN 666.7. Podstawową zmianą w stosunku do oryginalnego produktu jest materiał, z którego są wykonane. Aluminiowa rura oraz wsporniki z technopolimeru w tym przypadku zostały zastąpione stalą nierdzewną AISI 304 o bardzo wysokiej odporności na korozję.

Nowe magnesy trwałe w ofercie Elesa+Ganter

Nowe magnesy trwałe w ofercie Elesa+Ganter

Filip Granowski

Elesa+Ganter poszerzyła ofertę magnesów trwałych o nowy model o oznaczeniu GN 51.6. Nowy produkt jest pokryty czarnym elastomerem stanowiącym ochronę przed zarysowaniami oraz zwiększającym współczynnik tarcia pomiędzy magnesem a powierzchnią przylegania. Magnesy trwałe GN 51.6 wyróżniają także dwa gwintowane otwory montażowe, które umożliwiają między innymi montaż łączników o oznaczeniach GN 473, GN 477 oraz GN 480.

Strategia zarządzania fizyczną infrastrukturą sieciową o znaczeniu krytycznym (cz. 1)

Strategia zarządzania fizyczną infrastrukturą sieciową o znaczeniu krytycznym (cz. 1)

APC

Wybierając rozwiązanie do zarządzania fizyczną infrastrukturą sieci informatycznych, należy uwzględnić zarządzanie pojedynczymi urządzeniami w celu zapewnienia widoczności wielu punktów danych wymaganych do niezawodnego działania kluczowej dla sieci infrastruktury fizycznej. Optymalny sposób to rozwiązania do zarządzania elementami, ponieważ pozwalają one zarządzać poszczególnymi typami urządzeń i dają możliwość asymilacji oraz, co ważniejsze, ułatwiają zarządzanie dużą ilością danych wymaganych do zapewnienia dostępności sieci.

VLSK - Pokrętła z zamkiem patentowym

VLSK - Pokrętła z zamkiem patentowym

Filip Granowski

Firma Elesa wprowadziła do swojej oferty nowy typ pokręteł zaciskowych wyposażonych w zamek. Rozwiązanie to, będące odpowiedzią na potrzeby zgłaszane przez klientów, jest przeznaczone do zastosowań wymagających ograniczenia dostępu osobom niepowołanym do istotnych części maszyn i urządzeń.

GN 303 i GN 300.5 – Nowe wykonania dźwigni przestawnych

GN 303 i GN 300.5 – Nowe wykonania dźwigni przestawnych

Filip Granowski

Firma GANTER rozszerzyła zakres oferowanych dźwigni przestawnych o dwa nowe wykonania zwiększające możliwości ich zastosowań. Nowe produkty noszą oznaczenia GN 303 i GN 300.5.

Nowość firmy ELESA: Trzpień ustalający PMT.200

Nowość firmy ELESA: Trzpień ustalający PMT.200

Łukasz Michno

Nowy trzpień PMT.200 jest kolejnym po PMT.100 i PMT.101 trzpieniem ustalającym wykonanym z SUPER- technopolimeru. Wsunięcie trzpienia w tym modelu odbywa się poprzez obrót dźwigni o kąt 1800. Pozostawienie trzpienia w pozycji odwiedzonej umożliwia specjalny rowek, w który wskakuje ramię dźwigni.

Uchwyty osłon stałych PC.35

Uchwyty osłon stałych PC.35

Eligiusz Glass

Firma Elesa nieustannie dostarcza nowe rozwiązania z zakresu standardowych elementów maszyn i urządzeń. Najnowszym jej produktem jest Uchwyt Osłon Stałych PC.35. Element ten przeznaczony jest do bezpiecznego mocowania osłon maszyn, zgodnie z wymaganiami Dyrektywy Maszynowej 2006/42/CE.

Wibroizolatory GN 148

Wibroizolatory GN 148

Filip Granowski

W ofercie Elesa+Ganter Polska są już dostępne najnowsze wibroizolatory firmy Ganter. Nowy produkt ma oznaczenie GN 148 i jest przeznaczony do antywibracyjnego posada wiania na podłożu ciężkich maszyn i urządzeń. Ten nowoczesny, standardowy element może przenieść obciążenia osiowe F1 do wartości 19000 N, przy jednoczesnym obciążeniu promieniowym F2 do 22500 N.

System LMS wśród polskich zielonych technologii

System LMS wśród polskich zielonych technologii

Joanna Łupkowska

Innowacyjny system zarządzania LMS, stworzony przez specjalistów z firmy LARS, został zakwalifikowany do drugiego etapu trzeciej już edycji konkursu GreenEvo

CFSW – Zawias z wbudowanym wyłącznikiem bezpieczeństwa

CFSW – Zawias z wbudowanym wyłącznikiem bezpieczeństwa

Filip Gnatowski

Firma Elesa wprowadziła do swojej oferty nowy typ zawiasów zwiększający bezpieczeństwo pracy operatorów maszyn i urządzeń przemysłowych. Wbudowany w zawiasie zestaw przełączników umożliwia skuteczne odcięcie zasilania przy otwarciu drzwi lub osłony urządzenia. Właściwości nowego produktu potwierdza jego certyfikacja i zgodność z odpowiednimi normami bezpieczeństwa.

Mechanizmy pozycjonujące firmy Ganter

Mechanizmy pozycjonujące firmy Ganter

Krzysztof Stutko

Mechanizmy pozycjonujące są szczególnym rodzajem elementów sterujących, który umożliwia zarówno obrót wałka, jak i jego zablokowanie w ustalonej pozycji. Produkowane przez firmę GANTER mechanizmy pozycjonujące dają możliwość realizacji obu wymienionych funkcji na różne sposoby.

Nowy zawias z blokadą w ofercie firmy ELESA

Nowy zawias z blokadą w ofercie firmy ELESA

ELESA

Nowość firmy ELESA - zawias CFV został zaprojektowany jako odpowiedź na potrzeby rynku w zakresie wytrzymałego, przemysłowego zawiasu, z możliwością zablokowania przy określonym kącie otwarcia.

Modularny przemysłowy panel krosowy

Modularny przemysłowy panel krosowy

(tł. Sebastian Czarnecki)

MIPP to przemysłowy panel krosowy do kabli urządzeń aktywnych takich jak przełączniki, urządzenia przemysłowe sieci Ethernet oraz wszelkie inne urządzenia z łączem Ethernet.

Bezpieczeństwo radarów bezkontaktowych

Bezpieczeństwo radarów bezkontaktowych

Endress+Hauser

Bezpieczeństwo pomiaru poziomu za pomocą bezkontaktowego, radarowego przetwornika poziomu zależy od własności części logicznej (inteligentnej) przyrządu, konstrukcji elektrycznej i mechanicznej toru sygnału wysokiej częstotliwości z części logicznej radaru do jego anteny oraz od budowy mechanicznej tej ostatniej. Pracując w odpowiedzialnych punktach instalacji technologicznej, radary służą nie tylko do celów wizualizacji lub regulacji. Między innymi w ciężkiej syntezie chemicznej lub w branży rafineryjno-gazowej ich zadaniem jest pełnienie funkcji sensorycznej w pętlach blokadowych, na które nałożono obowiązek inicjalizacji obwodów ESD w przypadkach zagrożenia.

Determinizm sieci: Nie tylko dla ruchu

Determinizm sieci: Nie tylko dla ruchu


Inżynierowie wiedzą, że Ethernet jest stabilny i dobrze znany w sieciach przemysłowych. Jednak budowa determinizmu w sieci w celu umożliwienia kontroli była problemem, który teraz jest już rozwiązywalny.

Nowe powłoki z żywicy epoksydowej dla produktów firmy GANTER

Nowe powłoki z żywicy epoksydowej dla produktów firmy GANTER


Firma GANTER wprowadza zmiany w strukturze i wykończeniu powłok nanoszonych na uchwyty i dźwignie przestawne. Nowe wykonania powłok, w przeciwieństwie do obecnie stosowanych (gładkich i  błyszczących), będzie charakteryzować matowa powierzchnia o strukturze skórki pomarańczy.

Poszerzona oferta elementów serii CLEAN

Poszerzona oferta elementów serii CLEAN


W ostatnim czasie firma ELESA wzbogaciła ofertę elementów grupy CLEAN o nowe produkty, co jest dobrą okazją do przypomnienia sobie przyczyn jej powstania.

Magazyn dla konstruktorów w nowym wydaniu!

Magazyn dla konstruktorów w nowym wydaniu!

Krzysztof Stutko

W piątą rocznicę istnienia MAGAZYNU DLA KONSTRUKTORÓW portal zmienia szatę graficzną i funkcjonalność.

US-CERT poinformował o poważnej luce w systemie WiFi.

US-CERT poinformował o poważnej luce w systemie WiFi.


US-CERT wydała ostrzeżenie dotyczące zabezpieczenia sieci WiFi w systemie Protected Setup. Odkrywca luku Stefan Viehbock zgłosił to do US-CERT, który to następnie wydał publiczne ostrzeżenie. Viehbock był w stanie rozpoznać projekt decyzyjny odnośnie protokołu, który umożliwia sprawny atak typu brute force.

Radiowa transmisja danych w meksykańskiej sieci energetycznej

Radiowa transmisja danych w meksykańskiej sieci energetycznej


Firma FreeWave Technologies Boulder z Kolorado, została wybrana przez Federalną Komisję ds. Elektryki (CFE) jako dostawcę technologii do bezprzewodowego przesyłu danych, takich jak zużycie energii, monitorowanie stacji transformatorowych, kontrola i monitorowanie stacji energetycznych. FreeWave jest producentem niezawodnych urządzeń pracujących w paśmie rozproszonym i licencjonowanym dla transmisji o krytycznym znaczeniu.

Rozszerzona oferta dźwigni przestawnych ELESA+GANTER

Rozszerzona oferta dźwigni przestawnych ELESA+GANTER

Eligiusz Glass

Dźwignie przestawne znajdują szerokie zastosowanie w przemyśle i nie tylko. Najczęściej służą do szybkiego mocowania współpracujących części, a ich unikalną cechą jest możliwość zmiany pozycji rękojeści. Zmiana położenia ramienia dźwigni jest możliwa dzięki specjalnemu mechanizmowi „sprzęgłowemu” pomiędzy ramieniem rękojeści, a tuleją z gwintem.

Zastosowanie urządzeń WESTERMO na lotnisku w Newcastle

Zastosowanie urządzeń WESTERMO na lotnisku w Newcastle


Międzynarodowe lotnisko w Newcastle (NIA) jest jednym z najszybciej rozwijających się lotnisk w Anglii. NIA jest ważnym lotniskiem w północno-wschodniej Anglii. Od momentu przybycia tanich linii lotniczych w roku 2003, liczba pasażerów zaczęła wzrastać. W 2005 roku lotnisko obsłużyło 68 000 lotów i 5,2 miliona pasażerów. Priorytetami są satysfakcja i bezpieczeństwo pasażerów, jednak oprócz tego lotnisko w Newcastle zobowiązane jest również do przestrzegania zasad i norm ekologicznych.

Nowość firmy Ganter: Polerowane stopy wahliwe

Nowość firmy Ganter: Polerowane stopy wahliwe

Filip Gnatowski

Firma Ganter wprowadziła do swojej oferty nowy rodzaj stóp wahliwych wykonanych z polerowanej stali nierdzewnej. Nowe produkty są dostępne w ramach serii o oznaczeniach GN 341 oraz GN 341.1 i mogą być stosowane m.in. w urządzeniach wykorzystywanych w przetwórstwie spożywczym i farmacji.

Zabezpieczenia fizyczne w obiektach o znaczeniu krytycznym (cz. 3)

Zabezpieczenia fizyczne w obiektach o znaczeniu krytycznym (cz. 3)

Suzanne Niles

Projektowanie systemu zabezpieczeń koncentruje się wokół urządzeń do identyfikacji i sprawdzania pojedynczych osób w punktach dostępowych, czyli tzw. „kontroli dostępu”, która byłaby wszystkim, czego potrzeba, gdybyśmy mieli do czynienia z niezawodną w 100% identyfikacją, całkowitą wiarygodnością intencji wpuszczanych ludzi i fizyczną doskonałością niezniszczalnych ścian, drzwi, okien, zamków i sufitów. Aby zabezpieczyć się na wypadek nieuchronnych wpadek spowodowanych usterkami lub sabotażem, systemy zabezpieczeń zawierają zazwyczaj dodatkowe metody ochrony, monitorowania i przywracania normalnego stanu.

Zabezpieczenia fizyczne w obiektach o znaczeniu krytycznym (cz. 2)

Zabezpieczenia fizyczne w obiektach o znaczeniu krytycznym (cz. 2)

Suzanne Niles

Gdy mowa jest o bezpieczeństwie centrum danych, pierwszą rzeczą, która przychodzi do głowy, jest ochrona przed sabotażem, szpiegostwem lub kradzieżą danych. Chociaż konieczność ochrony przed intruzami i zamierzonymi szkodami, które mogą oni wyrządzić, jest oczywista, w przypadku większości obiektów większe zagrożenia na co dzień stanowią zwyczajne czynności personelu pracującego w centrum danych.

Nowy standard COM zainicjowany przez Kontron'a

Nowy standard COM zainicjowany przez Kontron'a


Kontron ogłosił nowy standard Computer-on-Module (COM) dla nadchodzącej nowej architektury platform, która ma charakteryzować się ultra niskim poborem mocy. Wydanie nowego standardu to milowy krok po tym jak Kontron ogłosił wejście na rynek ARM.

Zabezpieczenia fizyczne w obiektach o znaczeniu krytycznym (cz. 1)

Zabezpieczenia fizyczne w obiektach o znaczeniu krytycznym (cz. 1)

Suzanne Niles

Gdy mowa jest o bezpieczeństwie centrum danych, pierwszą rzeczą, która przychodzi do głowy, jest ochrona przed sabotażem, szpiegostwem lub kradzieżą danych. Chociaż konieczność ochrony przed intruzami i zamierzonymi szkodami, które mogą oni wyrządzić, jest oczywista, w przypadku większości obiektów większe zagrożenia na co dzień stanowią zwyczajne czynności personelu pracującego w centrum danych.

Przemysłowy przełącznik Ethernet zapewniający łączność z prędkością 10GbE

Przemysłowy przełącznik Ethernet zapewniający łączność z prędkością 10GbE


Nowe przemysłowe przełączniki ethernetowe dołaczają do rodziny produktów serii ICS-G7000. Zapewniają większą niezawodność, obszerne moce przetwarzania danych i reduntancję do pracy w trybie ciągłym. Ich chłodzenie odbywa się bez wykorzystania wentylatorów.

Nowość firmy Elesa: Elementy antywibracyjne oraz zderzaki w wykonaniu nierdzewnym

Nowość firmy Elesa: Elementy antywibracyjne oraz zderzaki w wykonaniu nierdzewnym


Firma Elesa+Ganter wychodząc naprzeciw potrzebom klientów, uzupełniła grupę elementów antywibracyjnych o wykonania nierdzewne. Nowy typ wibroizolatorów może być stosowany wszędzie tam, gdzie warunki, w których pracują maszyny i urządzenia, sprzyjają korozji.

Nowe termostaty do elektrycznego ogrzewania podłogowego.

Nowe termostaty do elektrycznego ogrzewania podłogowego.

LUXBUD

Firma Luxbud wprowdziła do swojej oferty nowe termostaty do ogrzewania podłogowego

Uchwyty w standardzie “U” dedykowane do szaf 19″

Uchwyty w standardzie “U” dedykowane do szaf 19″


Szerokość 19” jest powszechnie przyjętym standardem dla obudów w elektronice i elektrotechnice. Produkcja różnych urządzeń w tym jednym standardzie umożliwia elastyczne ich zestawianie w większe systemy (serwerownie, systemy nagłośnienia, oświetlenia, zarządzanie sieciowe, centra internetowe itd.)

Dźwignia przestawna GN 300.4

Dźwignia przestawna GN 300.4

Krzysztof Stutko

Dźwignią przestawną serii GN 300.4 można uzyskać siłę docisku KILKUKROTNIE wyższą niż przy pomocy innych dźwigni podobnej wielkości!

Dom w pilocie od telewizora.

Dom w pilocie od telewizora.


We wrześniu wrocławska firma Nexwell Engineering z siedzibą we Wrocławskim Parku Technologicznym wprowadziła na rynek wielofunkcyjny zintegrowany nadajnik i odbiornik  podczerwieni. Jest to urządzenie montowane w suficie mające na celu "udawać" piloty od tradycyjnych urządzeń RTV. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe staje się zarządzanie domem z pozycji pilota od telewizora oraz urządzeniami RTV z pozycji systemów inteligentnego domu. Możliwości są bardzo szerokie. Przy użyciu pilota od telewizora możemy sterować roletami, domofonem, alarmem czy systemem nawadniania ogrodu. Z pozycji systemu automatyki mamy możliwość zarządzania muzyką, radiem oraz szeroko pojętymi multimediami.

Kontron zapewnia wyposażenie pokładowe dla Bezprzewodowego systemu Lufthans'y

Kontron zapewnia wyposażenie pokładowe dla Bezprzewodowego systemu Lufthans'y


Kontron (dawniej AP Avionx) ogłosił, że będzie dostawcą sieci bezprzewodowej w systemie BoardConnect Lufthansy, która będzie miała zapewnić rozrywkę pasażerom lotów. Sprzęt zawiera serwer wideo ACE Flight™ 600 oraz Cab-n-Connect™ czyli kabina z bezprzewodowy punkt dostępu (CWAP) z wbudowaną anteną WiFi. Ponadto Kontron zapewni bezprzewodowy system wyświetleń (Inseat Display).

Więcej danych - lepsze decyzje

Więcej danych - lepsze decyzje


Zbieranie danych poprzez sieć bezprzewodową nie oznacza od razu że podejmowanie decyzje są lepsze pomimo, że są automatyczne. Oczywiście bije to na głowę ręczne wprowadzanie danych. Wdrożenie sieci bezprzewodowej może obniżyć koszty instalacji nawet do 90% w stosunku do sieci przewodowej.

Nowe procesory Q50UDEH / Q100UDEH CPU

Nowe procesory Q50UDEH / Q100UDEH CPU

Mitsubishi Electric

W ofercie Mitsubishi Electric pojawiły się dwa nowe bardzo szybkie procesory iQ: Q50UDEH i Q100UDEH.

Domowy system zarządzania energią w japońskich inteligentnych domach

Domowy system zarządzania energią w japońskich inteligentnych domach

Kinga Lisowska

Firma Mitsubishi Motors Corporation oraz dziewięć innych wiodących japońskich firm działających w różnych sektorach utworzyło grupę HEMS (Home Energy Management System – domowy system zarządzania energią), aby stworzyć środowisko pracy dla urządzeń, które miałoby funkcjonować w domach inteligentnych w Japonii do 2014 roku.

Moduły telemetryczne iMod

Moduły telemetryczne iMod


Urządzenia serii iMod to innowacyjna i wydajna platforma dla nowoczesnych systemów automatyki, telemetrii oraz zdalnego nadzoru. Składa się z komputera NPE oraz specjalnego oprogramowania do sterowania i monitorowania urządzeń oraz rejestrowania danych.

Zarządzalny przełącznik z RS-232/422/485 i funkcją routingu L208-F2G-S2

Zarządzalny przełącznik z RS-232/422/485 i funkcją routingu L208-F2G-S2

Jarosław Kapturski

Lynx DSS dostępny jest w dwóch wersjach, L208-F2G-S2 to serwer portów szeregowych z przełącznikem warstwy trzeciej, pracujący pod kontrolą systemu operacyjnego WeOS firmy Westermo. W klasie serwerów tego typu wyróżnia się zwartą, kompaktową konstrukcją i bardzo niskim poborem mocy. Lynx DSS wyposażony jest w cztery porty RJ45 10/100 Mbit/s oraz dwa gniazda SFP obsługujące transceiver’y 100 Mbit/s i Gigabitowe. Jeden port szeregowy pracuje w standardzie RS-232, drugi może być skonfigurowany jako RS-232 lub RS-422/485.

Rewolucja wśród radiatorów?

Rewolucja wśród radiatorów?

Krzysiek Dzieliński

Jeff Koplow pracujący w Laboratoriach Narodowych Sandia opracował bardzo ciekawy projekt. Wymyślił on radiator, który nie posiada wiatraka, lecz obraca się sam na niezwykle cienkiej „poduszce” powietrznej.

Precyzyjnie synchronizowane switche Ethernet w systemach energetycznych.

Precyzyjnie synchronizowane switche Ethernet w systemach energetycznych.

Tekniska Polska

Firma ELKOMTECH wybrała precyzyjnie synchronizowane switch’e Ethernet produkcji WESTERMO typu R208 i T208 jako wyposażenie ostatnio modernizowanych podstacji w sieci nadzorowanej przez polskiego operatora, firmę PSE. Sieć zarządza ponad 1700 stacjami wysokiego napięcia w całym kraju. Podstacje te dostarczają elektryczność do 35 milionów osób oraz wielu obiektów przemysłowych, zatem wysoka niezawodność jest niezwykle istotna. Swtch’e T-208 firmy Westermo zapewaniają w chwili obecnej najprecyzyjniejszą na swiecie dokładność znaczenia czasu dla pakietów Ethernet. W projekcie PSE firma Elkomtech zastosowała również dedykowane, w pełni redundantne zasilacze o specyficznych własnościach.

ELESA+GANTER: Nowa siedziba spółki

ELESA+GANTER: Nowa siedziba spółki


Mamy zaszczyt poinformować Państwa, że główny etap zmiany lokalizacji siedziby E+G został ukończony. Nowa lokalizacja stwarza znacznie większe możliwości rozwoju spółki, a co za tym idzie, w wymierny sposób zmieni jej możliwości, także w zakresie obsługi klientów.

Czy w systemach sterowania czas już na dyski SSD?

Czy w systemach sterowania czas już na dyski SSD?


Ceny dysków SSD systematycznie spadają, zaś ich pojemność i wydajność systematycznie rośnie, przez co stają się alternatywą dla tradycyjnych dysków twardych. Często w serwisie pisalismy o możliwości przyłączenia tego typu dysków do komputerów przemysłowych. Wyniki testów są zachęcające.

Kontron M2M Smart Services Developer Kit

Kontron M2M Smart Services Developer Kit


Analitycy przewidują, że w ciągu najbliższych dziesięciu lat wdrażane będą miliardy urządzeń do gromadzenia i przesyłania danych pomiędzy czujnikami i chmurami komputerów. Komunikacja M2M ma potencjał, jednak aby sprostać wymaganiom potrzebne są platformy oparte na inteligentnych usługach i rozwiązaniach.

Tekniska Polska sponsorem zastosowań transmisyjnych w międzynarodowym projekcie studenckim Politechniki Śląskiej

Tekniska Polska sponsorem zastosowań transmisyjnych w międzynarodowym projekcie studenckim Politechniki Śląskiej


Greenpower to wyścig samochodów elektrycznych, który po raz pierwszy odbył się w Anglii w 1999 roku przy współpracy z Institute of Mechanical Engineers. Powstał, aby promować inżynierię oraz technologie przyjazne środowisku, zachęcając w ten sposób młodych ludzi do podjęcia studiów technicznych. Podczas corocznego konstruowania pojazdu uczestnicy poszerzają wiedzę z zakresu inżynierii mechanicznej, elektroniki, aerodynamiki oraz telemetrii, a także zdobywają doświadczenie niezbędne w dalszej karierze. Jest to również znakomita zabawa, pobudzająca fantazję i kreatywność. Pozwala rozwinąć umiejętność pracy w grupie, ducha walki oraz chęć rywalizacji. W wyścigu mogą brać udział drużyny ze szkół średnich, uczelni wyższych oraz firm motoryzacyjnych.

Trzpienie ustalające z funkcją bezpieczeństwa GN 414

Trzpienie ustalające z funkcją bezpieczeństwa GN 414

Eligiusz Glass

Firma Ganter rozszerzyła swoją linię elementów ustalających o jedyny w swoim rodzaju trzpień z funkcją bezpieczeństwa GN 414. Nowy produkt jest unikalny na skalę światową, co potwierdza wysokie kompetencje firmy Ganter oraz pozycję lidera wśród producentów standardowych elementów do maszyn i urządzeń.

Sieci bezprzewodowe oparte na IPv6

Sieci bezprzewodowe oparte na IPv6

(tł. Sebastian Czarnecki)

Pomimo intensywnych debat na temat przemysłowych standardów bezprzewodowych, wielu specjalistów automatyki przemysłowej aby osiągnąć większe wydajności i zyski, stosuje rozwiązania bezprzewodowe. Rozwój aplikacji bezprzewodowych nadal będzie gwałtowny. Istnieje wiele standardów transmisji bezprzewodowych, jednak inżynierowie stosuję te, które mają wysoki współczynnik zwrotu inwestycji, zazwyczaj w czasie krótszym niż rok. Wkrótce standardy bezprzewodowe będą miały większe znaczenie w stosowanych systemach. Obecnie istnieje wiele przewodowych sieci czujników w zakładach w celu spełnienia szerokiego i zróżnicowanego zapotrzebowania w zakresie monitoringu i sterowania. Wkrótce taka sytuacja może w końcu dotrzeć również do instalacji bezprzewodowych.

Pierwszy w Polsce Monitoring wizyjny, stadionu piłkarskiego Korona Kielce w technologii IP

Pierwszy w Polsce Monitoring wizyjny, stadionu piłkarskiego Korona Kielce w technologii IP

„TWIERDZA” 3/2006

Podstawą monitoringu stadionu kieleckiego jest system transmisji sygnałów wizyjnych, fonicznych i telemetrycznych zrealizowany na bazie sieci Ethernet. Jej szkielet o topologii pierścienia ma przepustowość 1 Gb/s. Odporna na zakłócenia i przepięcia cyfrowa magistrala systemowa, wykonana na bazie łączy światłowodowych, umożliwiła rozproszenie punktów dystrybucji sygnałów, co w efekcie spowodowało skrócenie długości łączy transmisji sygnałów podatnych na wszelkiego rodzaju zakłócenia i dało dużą swobodę w konfigurowaniu systemu.

Sztuczki i triki przy obsłudze bardzo starych urządzeń

Sztuczki i triki przy obsłudze bardzo starych urządzeń

(tł. Sebastian Czarnecki)

Znalezienie informacji o bardzo starych urządzeniach przemysłowych nie jest tak prosta jak pomoc techniczna do nowego komputera. Dla niektórych inżynierów jest całkiem normalna konieczność zajmowania się z przestarzałymi technologiami sprzed ponad 20 lat. Czasem może przyjść Klient, który potrzebuje aktualizację systemu, pomoc przy konfiguracji lub modernizację sprzętu z poprzedniej dekady. Jednak co zrobić, gdy inżynierowie w latach 90tych byli dopiero w szkole średniej i nigdy nie mieli styczności z takim sprzętem i konieczna jest wymiana sprzętu? Niezależnie od sytuacji, inżynierowie potrzebują narzędzi do łączenia się, zczytywania, zapisywania danych do urządzeń i czasem dodawania komponentów, które ktoś może mieć i nie używać.

Nowość firmy Westermo seria i-line - zarządzalne przełączniki Gigabitowe

Nowość firmy Westermo seria i-line - zarządzalne przełączniki Gigabitowe


MDI-xxx-xx to rodzina  zarządzalnych przełączników Ethernet wyposażonych  w zależności od modelu, od 10 do 18 portów (10/100-TX), z czego cześć  to Gigabitowe porty combo RJ-45/SFP (10/100/1000 Base-TX, 1000Base-X)

Radiomodemy ELPRO w modernizowanej stacji trakcyjnej, która została włączona w system sterowania dyspozytorni Tramwajów Śląskich

Radiomodemy ELPRO w modernizowanej stacji trakcyjnej, która została włączona w system sterowania dyspozytorni Tramwajów Śląskich


Tramwaje Śląskie to jeden z najdłuższych w Europie systemów komunikacji tramwajowej. Obejmuje trzynaście miast GOP-u, obszar zamieszkany przez ok. 2 miliony ludzi. Łączna długość torów (wraz z torami zajezdniowymi) wynosi 336 km.

Elektryczne auto wyścigowe z modemem GPRS

Elektryczne auto wyścigowe z modemem GPRS


Elektryczne auto wyścigowe zbudowane przez studentów z Politechniki Śląskiej w Gliwicach przy współpracy m.in. z Tekniska Polska, zostało wyróżnione jako najlepsza konstrukcja samochodu podczas wyścigów "zielonych pojazdów", organizowanych na torze Goodwood Motor Circuit w Wielkiej Brytanii . W klasyfikacji generalnej pojazd zajął 6. miejsce w 2010 roku.

Komputer, który zapoczątkował erę Internetu

Komputer, który zapoczątkował erę Internetu


Niedawno obchodziliśmy 40 rocznicę powstania Internetu. Warto przyjrzeć się jakie były początki, zobaczyć jak wyglądał pierwszy ‘Interface Message Processor’, który umożliwił połączenie się dwóch odległych placówek badawczych, przesłanie pierwszej informacji.

Nowe funkcje sterownika Simatic S7-1200.

Nowe funkcje sterownika Simatic S7-1200.


Siemens poszerza możliwości sterownika Simatic S7-1200 o nowe funkcje komunikacji w sieciach Profinet, Profibus oraz GSM/GPRS. Nowy firmware procesorów Simatic S7-1200 umożliwi użycie sterownika, jako kontrolera sieci rozproszonych wejść/wyjść Profinet IO. Dwa nowe, opcjonalne moduły Profibus pozwolą na użycie S7-1200 jako urządzeń Profibus master bądź Profibus slave. Trzy nowe moduły telekomunikacyjne umożliwją zdalną łączność ze sterownikami za pośrednictwem sieci bezprzewodowych przy użyciu komputera lub programatora.

Certyfikat „Przedsiębiorstwo Fair Play” dla ZAMEL CET

Dominika Bogusz (ZAMEL)

W piątek 17 grudnia 2010r. w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie po raz trzynasty przyznano certyfikaty „Przedsiębiorstwo Fair Play”. Firmę ZAMEL nagrodzono tym tytułem po raz czwarty, natomiast CET wyróżniono trzeci raz.  Podczas gali certyfikaty „Przedsiębiorstwo Fair Play” odebrał Wojciech Dzida – wspólnik w firmie ZAMEL  i wiceprezes zarządu w firmie CET.

Studencki SCOPE z PW poleciał balonem stratosferycznym

Studencki SCOPE z PW poleciał balonem stratosferycznym


Urządzenie skonstruowane przez studentów Politechniki Warszawskiej o nazwie SCOPE 2.0 po raz pierwszy w historii znalazło się na pokładzie startującego balonu stratosferycznego. Lot był finałem edukacyjnej kampanii balonów stratosferycznych BEXUS, organizowanej corocznie przez Europejską Agencję Kosmiczną.

Szybsze łącza, większe zużycie energii

Szybsze łącza, większe zużycie energii


Naukowcy z firmy Alcatel-Lucent Bell Labs, tej samej, która zajmuje się instalacją międzykontynentalnych podwodnych kabli światłowodowych, poinformowali że nie nadążają z rozbudową i zwiększeniem wydajności energetycznej urządzeń sieciowych w stosunku do wzrostu ruchu w sieciach.

Ethernet w południowo-amerykańskiej kopalni miedzi

Ethernet w południowo-amerykańskiej kopalni miedzi

(tł. Pawłowski Jan)

Ethernet Direct dostarczył, urządzenia do obsługi aplikacji w jednej z największych kopalni miedzi w Ameryce Południowej. Projekt obejmuje kopalnie miedzi wydobywające około 8,1% światowej produkcji miedzi i 23,4%  produkcji chilijskiej.

Czujniki SNUPI w inteligentnym domu - komunikacja poprzez miedziane okablowanie

Czujniki SNUPI w inteligentnym domu - komunikacja poprzez miedziane okablowanie

tłum. Pawłowski Jan
Budowa inteligentnych domów, które mają działać jak najefektywniej, ma być rozwiązaniem jednego z technologicznych problemów jakim jest duże zużycie energii. Ale co często jest pomijane w rozmowach o innowacyjności naszej drogi do bardziej ekologicznej przyszłości, jest fakt, że w bezprzewodowej technologii sieciowej, również wykorzystuje się energię, zmniejszając czysty zysk. Zespół naukowców wymyślił więc nowy pomysł: wykorzystanie technologii bezprzewodowych z pomocą miedzianych przewodów energetycznych w domu, które działają jak ogromna antena dla całego budynku.

Panele operatorskie i komputery panelowe z 24-calowymi, panoramicznymi ekranami TFT LCD

Panele operatorskie i komputery panelowe z 24-calowymi, panoramicznymi ekranami TFT LCD

Na podstawie beckhoff.pl
Automatyka przemysłowa i sektor IT debiutują „na dużym ekranie”

Firma Beckhoff rozszerza ofertę komputerów panelowych i paneli operatorskich o jednostki z 24-calowymi wyświetlaczami LCD TFT (Thin Film Transistor). Nowe panoramiczne ekrany o wysokiej rozdzielczości (1920 x 1200 px) i wysokim kontraście są idealne do wyświetlania złożonych efektów graficznych pojawiających się coraz cześciej w aplikacjach HMI (Human Machine Interface). Duże, szczegółowe wyświetlacze ułatwiają nadzór nad procesami technologicznymi – także obserwację z większej odległości – oraz precyzyjną kontrolę i sterowanie. W zależności od potrzeb klienta, w urządzeniach można zamontować ekrany dotykowe zamiast standardowych ekranów LCD.

Adaptery PROFIBUS DP na światłowód ODW- 611

Adaptery PROFIBUS DP na światłowód ODW- 611

Na podstawie www.tekniska.pl
ODW- 611 (punkt-punkt) - jest zaprojektowanym specjalnie do zastosowań w surowych warunkach przemysłowych. Może być stosowany aplikacjach kolejowych lub drogowych ponieważ spełnia przemysłowe normy dotyczące poziomu EMC i może pracować w szerokim zakresie temperatur.

Najwyższy standard opieki 24/7 i najbardziej efektywne wykorzystanie środków.

Najwyższy standard opieki 24/7 i najbardziej efektywne wykorzystanie środków.

Na podstawie: Schneider-electric.pl
Zarządzanie energią bez uszczerbku dla najważniejszych systemów podtrzymania życia jest wielkim wyzwaniem ośrodków opieki zdrowotnej. Rozwiązania firmy Schneider Electric mogą pomóc zwiększyć wydajność szpitali oraz zapewnić spokój ich dyrektorom. Przeczytaj opowieści o naszych sukcesach.

Zarządzalny, przemysłowy switch Ethernet z funkcjonalnością routera

Zarządzalny, przemysłowy switch Ethernet z funkcjonalnością routera

Na podstawie www.tekniska.pl
Lynx+  jest switch’em Ethernet z rozbudowanym zestawem funkcji dla zaawansowanego przełączania w warstwie 2 jak również i 3. Dostępny jest zarówno routing statyczny jak i dynamiczny na bazie popularnych protokołów RIPv1/v2, OSPF.

Nowe zawiasy firmy Elesa oraz Ganter

Nowe zawiasy firmy Elesa oraz Ganter


W roku 2010 firma Elesa oraz Ganter wprowadzają na rynek nowe modele i warianty zawiasów. Elesa wprowadziła Zawias z Regulacją model CFU. Innowacyjność tego produktu polega na zainstalowaniu śruby regulacyjnej za pomocą której, możemy kontrolować jego pracę. Funkcja ta daje nam możliwość ustawienia płynnej, lekkiej pracy zawiasu, a w sytuacji tego wymagającej, po odpowiedniej regulacji, zawias można zablokować w żądanym położeniu lub ustawić tak, aby jego otwarcie wymagało znacznej siły.

Nowe możliwości modułów rozszerzeń systemu ET200S

Nowe możliwości modułów rozszerzeń systemu ET200S


Firma Siemens wprowadziła do oferty nowe wersje modułów rozszerzeń dla rozproszonego systemu wejść-wyjść ET 200S. Dzięki nowym funkcjom moduły są lepiej dostosowane do potrzeb użytkowników, co poszerza obszary ich zastosowań

PROFINET zarejestrował 10% wzrost sprzedaży modułów ethernet.

PROFINET zarejestrował 10% wzrost sprzedaży modułów ethernet.


PROFINET kontynuuje tendencje wzrostową od 2009 roku, poprzez sprzedaż dodatkowych 500 tysięcy urządzeń rozszerzających. Obecnie moduły PROFINET są zainstalowane w ponad 2 milionach urządzeń. Sprzedaż w 2008 roku wyniosła 460 tys. wskazując na to, że czas kryzysu nie zawsze ma wiele negatywnych skutków. Zarząd firmy uważa to za wielkie osiągnięcie.

Stacje remote I/O serii BL Compact – dopasowujemy się do Twoich potrzeb

Stacje remote I/O serii BL Compact – dopasowujemy się do Twoich potrzeb


BL compact to nowa seria modułów we/wy stworzona w oparciu o dobrze już znany i sprawdzony system BL67. W jednej kompaktowej obudowie umieszczone są: moduły komunikacyjne oraz karty we/wy – dokładnie te same, których używa system BL67. Jedna stacja BL compact umożliwia podłączenie maksymalnie 16 sygnałów zarówno cyfrowych jak i analogowych, przy czym nie ma znaczenia czy są to proste sygnały dwustanowe czy wykorzystywane w bardziej specjalistycznych aplikacjach jak np. RFID

Nowość firmy GANTER: magnesy trwałe

Nowość firmy GANTER: magnesy trwałe


Firma Ganter rozszerzyła zakres oferowanych produktów o nową grupę – magnesy trwałe.  Są to układy magnetyczne wytwarzające stałe pole magnetyczne, które dzięki ich specjalnej konstrukcji zostało skupione na powierzchni roboczej.

Fontanna Czterech Kwartałów w Gdańsku

Fontanna Czterech Kwartałów w Gdańsku


Ma kształt kwadratu, złożonego z czterech szklanych pól - niebieskiego, żółtego, białego i czerwonego, które w nocy będą podświetlane. 24 dysze są sterowane komputerowo, a całości strzegą lwy z brązu.

Fontanna stanęła naprzeciwko Kaplicy Królewskiej - u zbiegu ulic Grobla I i św. Ducha w Gdańsku. Gotowa miała być jeszcze przed wakacjami, ale podczas prac ziemnych natrafiono na fragmenty budowli sprzed lat. Okazało się, że to fragmenty murów, ścian i fundamentów gotyckich kamienic.

Przełącznik na odcisk palca

Przełącznik na odcisk palca


Przełącznik biometryczny jest zapowiadany jako pierwszy przemysłowy przełącznik używający jako identyfikatora struktury linii papilarnych. Umożliwia on przyznanie pracownikom dostępu do oznaczonych sektorów w zakładzie i wybranych funkcji urządzeń.