Strona Główna > Baza wiedzy > Lista Materiałów

Baza wiedzy - lista materiałów

Inteligentny dom, a nawet kościół

Inteligentny dom, a nawet kościół

www.agencja-ltm.pl

Drzwi otwierane fotokomórką czy wszechobecny monitoring w biurowcach to już standard, który nie budzi naszego zdziwienia. Ale sterowanie oświetleniem w kościele za pomocą smartfona i inteligentne rozwiązania wykorzystywane w przedszkolu czy SPA nadal są zaskoczeniem. Tymczasem miejsc, w których na różne sposoby korzysta się z tego typu technologii jest coraz więcej.

Automatyka domowa - technologia energooszczędności

Automatyka domowa  - technologia energooszczędności

Aleksander Tymiński

Ekologiczne budownictwo coraz śmielej wkracza na polski rynek. Jego myślą przewodnią jest oszczędność energii, której zużycie w domach pasywnych, w porównaniu do budynków tradycyjnych, jest wielokrotnie mniejsze. Stosowana inteligentna, programowalna automatyka, przyczynia się znacznie do zredukowania zapotrzebowania domu na energię, zarówno grzewczą w trakcie zimy, jak i chłodniczą w trakcie lata.

Początek sezonu grzewczego i nowy sterownik temperatury

Początek sezonu grzewczego i nowy sterownik temperatury

Joanna Łupkowska

AURATON 2030 i AURATON 2030 RTH to supernowoczesne, tygodniowe i programowalne regulatory temperatury w wersji przewodowej i bezprzewodowej. Oba modele pozwalają na zaprogramowanie aż do 8 różnych temperatur w ciągu dnia, z dokładnością co do minuty.

Oszczędzaj energię latem

Oszczędzaj energię latem

Joanna Łupkowska

Czy wiesz, że okna w domu lub biurze mogą przyczynić się do obniżenia zużycia energii pobieranej przez klimatyzator? To możliwe, dzięki specjalnym klamkom okiennym.

Nowoczesne regulatory temperatury

Nowoczesne regulatory temperatury

Joanna Łupkowska

Zachowanie komfortu cieplnego we wnętrzu domu czy mieszkania jest istotne niezależnie od pory roku. Ale w jaki sposób odpowiednio zarządzać temperaturą? Najbardziej praktyczną metodą jest korzystanie z nowoczesnych regulatorów temperatury.

Zaawansowane rozwiązania dla inteligentnego domu

Zaawansowane rozwiązania dla inteligentnego domu

eksperci SOMFY

Wraz z rozwojem automatyki domowej i nowoczesnych technologii, rozpędu nabrał rynek inteligentnych domów. Takie rozwiązania są szczególnie kierowane do klientów chcących podnieść standard swojego domu lub mieszkania, oraz zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo.  Inteligentne domy mogą spełniać życzenia domowników. Potrafią one samodzielnie ożywiać i uruchamiać elementy domu: gasić światła, zamykać okna, opuszczać żaluzje, czy nawet podlewać ogród i ustawiać temperaturę w domu.

Nowa firma ArtHauss Poland wybuduje domy marzeń

Nowa firma ArtHauss Poland wybuduje domy marzeń

GutPR

Niemiecka firma ArtHauss, lider w branży domów energooszczędnych, zadebiutowała na polskim rynku. Ta ciesząca się od wielu lat uznaniem budowniczych i architektów firma we współpracy z polskim inwestorem utworzyła spółkę joint venture – ArtHauss Poland. Nowy oddział potentata oferować będzie unikatową ofertę, dając klientowi szereg najwyższej jakości kompatybilnie ze sobą działających urządzeń energooszczędnych typu wentylacja z rekuperacją, panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, pompę ciepła, turbinę wiatrową w cenie standardowej 2160,00zl/m2 brutto domu- czyli PREMIUM W STANDARDZIE! Zrewolucjonizuje to dotychczasowe oblicze branży budowlanej by, zgodnie z mottem firmy, urzeczywistnić marzenia o domu idealnym - na którego utrzymanie będzie stać każdego.

Okiełznać temperaturę - moduł pomiaru temperatury

SYNERGY Polska Sp. z o.o.

Zagadnienia związane z temperaturą towarzyszą ludzkości od zarania dziejów. Gdy tylko zeszliśmy z drzew kontrola nad nią stała się dla nas najważniejszą potrzebą życiową, zaraz po oddychaniu, jedzeniu i piciu. Posiłkując się mitologią grecką, to właśnie przekazanie ludziom ognia przez Prometeusza było jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach ludzkości. Od tego czasu nie wynaleziono lepszego źródła ciepła, niż ogień.

Alternatywne rozwiązania instalacji dystrybucji powietrza w przypadku obiektów o kluczowym znaczeniu.

Alternatywne rozwiązania instalacji dystrybucji powietrza w przypadku obiektów o kluczowym znaczeniu.

Neil Rasmussen

Wraz ze wzrostem zagęszczenia sprzętu obliczeniowego chłodzenie centrum przetwarzania danych stało się znacznym wyzwaniem. Rezultatem projektów scalania serwerów przy jednoczesnym zmniejszaniu się fizycznych rozmiarów serwerów i systemów pamięci masowej jest wysoka gęstość mocy oraz wysoka gęstość ciepła. Pomimo że typowy pobór mocy na jedną obudowę w centrum danych utrzymuje się na poziomie 1 kW, urządzenia można skonfigurować w taki sposób, aby pobierały ponad 15 kW na obudowę. Przekracza to możliwości przeciętnego centrum danych, w przypadku którego zgodnie z projektem można zapewnić niezawodne chłodzenie jedynie dla gęstości 2–3 kW na obudowę. Ponadto wprowadzenie do centrów danych obudów o wysokiej gęstości powoduje powstawanie wewnątrz pomieszczenia miejsc o podwyższonej temperaturze, z którymi system chłodzenia nie będzie w stanie sobie poradzić, ponieważ w tradycyjnych projektach zakłada się względnie równomierne modele chłodzenia wewnątrz centrum danych.

Pierwsze na świecie bezemisyjne, naturalnie chłodzone centrum danych

Pierwsze na świecie bezemisyjne, naturalnie chłodzone centrum danych


Aby osiągnąć wyjątkowy poziom efektywności energetycznej, znajdujące się na Islandii i zasilane odnawialną energią wodną oraz geotermalną centrum danych korzysta nie z energochłonnych chłodziarek, a z innowacyjnej technologii naturalnego chłodzenia. Sterowniki programowalne firmy ABB są „mózgiem” całej instalacji.

Ulepszona metodologia rozprowadzania instalacji rurowej wody schłodzonej w centrach danych

Ulepszona metodologia rozprowadzania instalacji rurowej wody schłodzonej w centrach danych

Isabel Rochow

Tradycyjne podejście do rozprowadzania instalacji rurowej w centrach danych polega na zastosowaniu rur z twardej miedzi lub ze stali węglowej oraz spawanych, lutowanych lub gwintowanych łączników służących do kierowania i rozgałęziania rur prowadzących do klimatyzatorów. Ponieważ każdy użyty w połączeniu rurowym łącznik zwiększa prawdopodobieństwo powstania uszkodzenia powodującego nieszczelność, instalację rurową umieszcza się zazwyczaj pod podłogą podniesioną, gdzie pod rurami buduje się niekiedy kanały lub rowy do odprowadzania wody w razie wystąpienia nieszczelności lub pęknięć. Takie podejście sprawdzało się w statycznych centrach danych, w których nie występowała potrzeba przemieszczania lub dodawania klimatyzatorów.

Oszczędne chłodzenie z czujnikiem w klamce okiennej

Oszczędne chłodzenie z czujnikiem w klamce okiennej


Klimatyzacja jest niezastąpiona w upalne dni, potrafi skutecznie schłodzić pomieszczenia i utrzymać komfortową temperaturę przez długi czas. Aby praca klimatyzatora była skuteczna, wydajna i nie generowała nadmiernych kosztów, warto pomyśleć o specjalnych urządzeniach, które poprawią efektywność i znacznie przedłużą jej żywotność

Klimatyzacja: Prawdy I Mity

Klimatyzacja: Prawdy I Mity

Agnieszka Fabiś

Towarzyszy nam każdego dnia, w samochodzie, pracy, instytucjach publicznych, coraz częściej również w domach. Zdania co do skuteczności klimatyzacji i jej wpływu na zdrowie człowieka są podzielone. Pora więc uzupełnić wiedzę i rozwiać wszelkie wątpliwości.

Sukces seminarium „Building Energy Efficiency. Komfortowy, bezpieczny i energooszczędny dom XXI wieku”

Sukces seminarium „Building Energy Efficiency. Komfortowy, bezpieczny i energooszczędny dom XXI wieku”


Bardzo duże zainteresowanie branży budowlanej wzbudziło seminarium „Building Energy Efficiency. Komfortowy, bezpieczny i energooszczędnych dom XXI wieku”, zorganizowane w Warszawie przez firmę ABB. Obecnych było około 200 gości, kilkanaście firm przedstawiło swoja ofertę i nawiązało kontakt z potencjalnymi klientami. ABB zaprezentowała między innymi swoje koncepcje systemów sterowania i domów modelowych: Living Space oraz Lumina House.

Alternatywne technologie generowania mocy dla centrów danych i serwerowni

Alternatywne technologie generowania mocy dla centrów danych i serwerowni


Generowanie mocy jest kluczowym elementem systemów zasilania centrów danych i serwerowni o wysokiej dostępności. Systemy informatyczne mogą działać wiele minut lub nawet kilka godzin na zasilaniu akumulatorem lub kołem zamachowym, ale możliwość lokalnego generowania mocy jest niezbędna do osiągnięcia dostępności na poziomie „pięciu dziewiątek”. W przypadku lokalizacji ze słabym zasilaniem, generator mocy może być potrzebny, żeby osiągnąć dostępność o wartości 99,99 % lub nawet 99,9 %.1 Konwencjonalnym rozwiązaniem tego problemu są rezerwowe generatory napędzane olejem napędowym lub gazem w połączeniu z zasilaczem UPS. W instalacjach o wysokiej dostępności używane są układy N+1 takich generatorów.

Dynamiczne wahania mocy w centrach przetwarzania danych

Jim Spitaels

Centra przetwarzania danych pobierają całkowitą moc elektryczną, która jest sumą mocy zużywanej przez zainstalowane urządzenia komputerowe. Dawniej zużycie mocy przez te urządzenia utrzymywało się na mniej więcej stałym poziomie i zależało tylko nieznacznie od obciążania obliczeniowego lub trybu pracy. Wraz z komputerami przenośnymi pojawiło się wymaganie zarządzania mocą pobieraną przez procesor w celu wydłużenia czasu pracy akumulatorów. Technologia zarządzania zasilaniem umożliwiła obniżenie poboru mocy procesorów komputerów przenośnych nawet o 90% przy niskim obciążeniu. Wraz z osiągnięciem przez tę technologię odpowiedniego stopnia rozwoju zaczęto wprowadzać ją w serwerach. W rezultacie nowo konstruowane serwery mogą charakteryzować się poborem mocy o znacznych wahaniach zależnych od obciążenia pracą w czasie.

Wskazówki dotyczące określania gęstości mocy w centrum danych (cz. 5.)

Wskazówki dotyczące określania gęstości mocy w centrum danych (cz. 5.)

Neil Rasmussen

Konwencjonalne metody określania gęstości w centrum danych są niejednoznaczne i wprowadzają w błąd. Opisywanie gęstości w centrum danych przy użyciu W/m2 nie jest wystarczające, aby określić zgodność zasilania lub chłodzenia z urządzeniami obliczeniowymi o wysokiej gęstości, takimi jak serwery kasetowe, czyli blade. Praktycznie nigdy nie istniała przejrzysta, standardowa metoda określania parametrów centrów danych zapewniających ich przewidywalne zachowanie z urządzeniami o wysokiej gęstości. Właściwa specyfikacja gęstości w centrum danych powinna zapewniać przejrzyste instrukcje dotyczące projektowania i instalacji urządzeń zasilających i chłodzących, zapobiegać nadmiernej wielkości instalacji, a także maksymalizować sprawność energetyczną. W tym artykule przedstawiono podstawy teoretyczne i zastosowanie praktyczne ulepszonej metody określania specyfikacji infrastruktury zasilania i chłodzenia dla centrów danych.

Wskazówki dotyczące określania gęstości mocy w centrum danych (cz. 4.)

Wskazówki dotyczące określania gęstości mocy w centrum danych (cz. 4.)

Neil Rasmussen

Konwencjonalne metody określania gęstości w centrum danych są niejednoznaczne i wprowadzają w błąd. Opisywanie gęstości w centrum danych przy użyciu W/m2 nie jest wystarczające, aby określić zgodność zasilania lub chłodzenia z urządzeniami obliczeniowymi o wysokiej gęstości, takimi jak serwery kasetowe, czyli blade. Praktycznie nigdy nie istniała przejrzysta, standardowa metoda określania parametrów centrów danych zapewniających ich przewidywalne zachowanie z urządzeniami o wysokiej gęstości. Właściwa specyfikacja gęstości w centrum danych powinna zapewniać przejrzyste instrukcje dotyczące projektowania i instalacji urządzeń zasilających i chłodzących, zapobiegać nadmiernej wielkości instalacji, a także maksymalizować sprawność energetyczną. W tym artykule przedstawiono podstawy teoretyczne i zastosowanie praktyczne ulepszonej metody określania specyfikacji infrastruktury zasilania i chłodzenia dla centrów danych.

Wskazówki dotyczące określania gęstości mocy w centrum danych (cz. 3.)

Wskazówki dotyczące określania gęstości mocy w centrum danych (cz. 3.)

Neil Rasmussen

Konwencjonalne metody określania gęstości w centrum danych są niejednoznaczne i wprowadzają w błąd. Opisywanie gęstości w centrum danych przy użyciu W/m2 nie jest wystarczające, aby określić zgodność zasilania lub chłodzenia z urządzeniami obliczeniowymi o wysokiej gęstości, takimi jak serwery kasetowe, czyli blade. Praktycznie nigdy nie istniała przejrzysta, standardowa metoda określania parametrów centrów danych zapewniających ich przewidywalne zachowanie z urządzeniami o wysokiej gęstości. Właściwa specyfikacja gęstości w centrum danych powinna zapewniać przejrzyste instrukcje dotyczące projektowania i instalacji urządzeń zasilających i chłodzących, zapobiegać nadmiernej wielkości instalacji, a także maksymalizować sprawność energetyczną. W tym artykule przedstawiono podstawy teoretyczne i zastosowanie praktyczne ulepszonej metody określania specyfikacji infrastruktury zasilania i chłodzenia dla centrów danych.

Wskazówki dotyczące określania gęstości mocy w centrum danych (cz. 2.)

Wskazówki dotyczące określania gęstości mocy w centrum danych (cz. 2.)

Neil Rasmussen

Konwencjonalne metody określania gęstości w centrum danych są niejednoznaczne i wprowadzają w błąd. Opisywanie gęstości w centrum danych przy użyciu W/m2 nie jest wystarczające, aby określić zgodność zasilania lub chłodzenia z urządzeniami obliczeniowymi o wysokiej gęstości, takimi jak serwery kasetowe, czyli blade. Praktycznie nigdy nie istniała przejrzysta, standardowa metoda określania parametrów centrów danych zapewniających ich przewidywalne zachowanie z urządzeniami o wysokiej gęstości. Właściwa specyfikacja gęstości w centrum danych powinna zapewniać przejrzyste instrukcje dotyczące projektowania i instalacji urządzeń zasilających i chłodzących, zapobiegać nadmiernej wielkości instalacji, a także maksymalizować sprawność energetyczną. W tym artykule przedstawiono podstawy teoretyczne i zastosowanie praktyczne ulepszonej metody określania specyfikacji infrastruktury zasilania i chłodzenia dla centrów danych.

Wskazówki dotyczące określania gęstości mocy w centrum danych (cz. 1.)

Wskazówki dotyczące określania gęstości mocy w centrum danych (cz. 1.)

Neil Rasmussen

Konwencjonalne metody określania gęstości w centrum danych są niejednoznaczne i wprowadzają w błąd. Opisywanie gęstości w centrum danych przy użyciu W/m2 nie jest wystarczające, aby określić zgodność zasilania lub chłodzenia z urządzeniami obliczeniowymi o wysokiej gęstości, takimi jak serwery kasetowe, czyli blade. Praktycznie nigdy nie istniała przejrzysta, standardowa metoda określania parametrów centrów danych zapewniających ich przewidywalne zachowanie z urządzeniami o wysokiej gęstości. Właściwa specyfikacja gęstości w centrum danych powinna zapewniać przejrzyste instrukcje dotyczące projektowania i instalacji urządzeń zasilających i chłodzących, zapobiegać nadmiernej wielkości instalacji, a także maksymalizować sprawność energetyczną. W tym artykule przedstawiono podstawy teoretyczne i zastosowanie praktyczne ulepszonej metody określania specyfikacji infrastruktury zasilania i chłodzenia dla centrów danych.

Inteligentne instalacje krok po kroku

Inteligentne instalacje krok po kroku


Co należy zrobić, aby zamontować w domu czy firmie system inteligentnych instalacji? Do kogo należy się zwrócić, jakie dokumenty uzyskać, jak przygotować instalację elektryczną pod standard II, a w końcu – czy to koszt, który ma szansę się zwrócić?

Największa inwestycja wykorzystująca odnawialne źródła energii bazuje na rozwiązaniach firmy Stiebel Eltron

Największa inwestycja wykorzystująca odnawialne źródła energii bazuje na rozwiązaniach firmy Stiebel Eltron

Hanna Gut

Innowacyjne pompy ciepła WPF 66 firmy Stiebel Eltron stanowią podstawę systemu grzewczego najnowszej generacji z odnawialnych źródeł energii na poznańskim Osiedlu Podolany. Największa tego typu instalacja zaprojektowana przez Stiebel Eltron będzie dostarczać ciepłą wodę użytkową dla mieszkańców oraz ogrzewać cały obiekt, wykorzystując ciepło pobrane z gruntu.

Warunki techniczne na przekór efektywności energetycznej

Warunki techniczne na przekór efektywności energetycznej

Prelite

W listopadzie 2008 roku wydana została nowelizacja rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych (WT), jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Obecnie spełnienie WT można uzyskać dzięki zapewnieniu wartości wskaźnika energii pierwotnej (EP) projektowanego obiektu niższego, niż dla obiektu referencyjnego lub poprzez parametry izolacyjności przegród niższe niż maksymalne dopuszczalne. Celem takiego zapisu jest wsparcie procesu podnoszenia efektywności energetycznej polskiego budownictwa. Jednak czy na pewno?

Centrum Klima Diamentem Forbesa 2011

Centrum Klima Diamentem Forbesa 2011


Centrum Klima - wiodący na rynku polskim oraz liczący się w Europie producent oraz dystrybutor systemów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych - już po raz drugi z rzędu znalazła się wśród "Diamentów Forbesa". Zestawienie prezentuje prestiżowe grono firm, które w ostatnich trzech latach najbardziej dynamicznie zwiększały swoją wartość. Ranking przygotowała redakcja miesięcznika Forbes we współpracy z wywiadownią gospodarczą Dun & Bradstreet.

Emerson Network Power wprowadza na rynek nową serię chillerów Liebert HPC-M - optymalne rozwiązanie dla centrów danych średniej wielkości

Emerson Network Power wprowadza na rynek nową serię chillerów Liebert HPC-M - optymalne rozwiązanie dla centrów danych średniej wielkości

Katarzyna Głowacka

Dzięki zastosowaniu zaawansowanej technologii oraz nowemu designowi najnowsza linia, wyposażonych w zintegrowany moduł freecooling, 29 modeli chillerów Liebert zapewnia bezprecedensowy poziom efektywności energetycznej.

Dom przyszłości na targach CES 2011

Dom przyszłości na targach CES 2011


Otóż dom przyszłości we wszystkich chyba futurystycznych wizjach obsługiwany jest głosem, lub ewentualnie jednym tylko przyciskiem. Rozwiązanie dla domu przyszłości na targach CES zaprezentowała firma Somfy.

OPTeam będzie miał DataCenter z komponentów APC by Schneider Electric

OPTeam będzie miał DataCenter z komponentów APC by Schneider Electric


OPTeam zdecydował się na budowę Data Center w oparciu o system InfraStruxure firmy APC by Schneider Electric. Wdrożona w nowym Data Center firmy OPTeam konfiguracja składa się z systemu 14 szaf serwerowych, rzędowego systemu klimatyzacji APC InRow SC, systemu zasilania obejmującego dwa centralne UPSy APC MGE Galaxy 5000 o mocy 60 kVA każdy oraz skalowalnego systemu monitorowania InfraStruxure Central.

Schneider Electric wzmacnia swoją pozycję na rynku chłodzenia precyzyjnego po przejęciu spółki Uniflair

Schneider Electric wzmacnia swoją pozycję na rynku chłodzenia precyzyjnego po przejęciu spółki Uniflair


Schneider Electric, światowy lider na rynku  rozwiązań zasilania i chłodzenia systemów o znaczeniu krytycznym, ogłosił podpisanie umowy oznaczającej przejęcie spółki Uniflair S.p.A., trzeciego na świecie producenta kubaturowych systemów chłodzenia precyzyjnego i modułowych podłóg podniesionych dla ośrodków przetwarzania danych i zastosowań telekomunikacyjnych.

APC by Schneider Electric dla Polpharmy

APC by Schneider Electric dla Polpharmy


Polpharma zdecydowała się na budowę Data Center w oparciu o system InfraStruxure firmy APC by Schneider Electric. Wdrożona w nowym Data Center firmy Polpharma konfiguracja składa się z systemu 26 szaf serwerowych, listew zasilających, rzędowego systemu klimatyzacji APC InRow SC, systemu zasilania obejmującego centralne UPSy APC Symmetra PX 160kW i PX 48kW oraz skalowalnego systemu monitorowania InfraStruxure Central. 

We wrześniu b.r. Firma APC by Schneider Electric zakończyła proces wdrażania infrastruktury fizycznej o znaczeniu krytycznym do nowego centrum danych firmy Polpharma. Polpharma SA należy do ścisłego grona liderów branży farmaceutycznej w Polsce i jest obecnie największym polskim producentem leków generycznych oraz substancji farmaceutycznych. Produkuje szeroką gamę leków wydawanych na receptę i stosowanych w lecznictwie zamkniętym. Siłą Polpharmy jest połączenie wieloletniego doświadczenia z nowoczesnymi technologiami i najwyższymi standardami zarządzania. Ze względu na dynamiczny rozwój Firmy zarząd podjął decyzję o budowie nowego Data Centre w swojej głównej siedzibie w Starogardzie Gdańskim. Jak każda firma tej wielkości, a Polpharma zatrudnia około 2800 osób, przedsiębiorstwo produkuje, gromadzi i przetwarza dużą ilość danych, do których stały, niezakłócony dostęp jest sprawą kluczową. Zaprojektowane od podstaw nowoczesne Data Center pozwala na bezpieczne ich przetwarzanie i przechowywanie.

Automatyka pomoże Szwajcarii stać się najbardziej przyjaznym kolei krajem na świecie

Automatyka pomoże Szwajcarii stać się najbardziej przyjaznym kolei krajem na świecie


ABB pomaga szwajcarskim kolejom, których pociągi kursują z największą częstotliwością na świecie, w rozszerzeniu usługi transportu pociągami szybkobieżnymi na najwyższym poziomie efektywności, niezawodności i bezpieczeństwa, przy wykorzystaniu najdłuższego na świecie, 57-kilometrowego tunelu kolejowego Gotarda.

Pompka do skroplin

Pompka do skroplin

Na podstawie www.fujielectric.pl
Istotnym uzupełnieniem klimatyzatorów jest urządzenie umożliwiające odprowadzanie tworzących się skroplin. Jednym z przykładów takiego urządzenia jest Mini Flowatch 2.

Zapobieganie gromadzeniu się ciepła powodującego problemy i upadki systemów.

Zapobieganie gromadzeniu się ciepła powodującego problemy i upadki systemów.


Jeżeli obciążenie cieplne w obrębie obudowy konsoli wykracza poza naturalne zdolności chłodzenia modułu, to gromadzące się ciepło będzie powodować narastające problemy a nawet całkowite upadki systemu. Na wykresie poniżej przedstawiono różnicę temperatury wnętrza i otoczenia urządzenia w funkcji oddawania ciepła dla różnych poziomów wydajności chłodniczych.