Strona Główna > Baza wiedzy > Lista Materiałów

Baza wiedzy - lista materiałów

Polskie firmy są gotowe na Przemysł 4.0, ale wyzwaniem jest gromadzenie i przetwarzanie danych


Polskie przedsiębiorstwa produkcyjne coraz chętniej wdrażają rozwiązania z zakresu automatyki i robotyki. I choć parki maszynowe są systematycznie informatyzowane, to zdolność efektywnego gromadzenia, przetwarzania i wykorzystywania danych będzie największym wyzwaniem 2018 r. – tak wynika z badania zrealizowanego przez ASTOR*

Przepływ informacji w systemach SCADA

ekst pochodzi z nr 5/2017 magazynu "Control Engineering"

Właściwa komunikacja sieciowa pomiędzy sterownikiem PLC a komputerem z zainstalowanym systemem SCADA wymaga najpierw zrozumienia istoty tego procesu. To z kolei oznacza konieczność jednoznacznego określenia kilku elementów, takich  jak język, którym posługuje się komputer, oraz narzędzia potrzebne do usprawnienia procesu komunikacji.

Mobilność kontekstowa – nowy porządek w działających systemach SCADA

Mobilność kontekstowa – nowy porządek w działających systemach SCADA

www.controlengineering.pl

W artykule opisano wpływ technologii IIoT na opartą o systemy SCADA mobilność pracowników działających w terenie, w szczególności w branży przetwórstwa ropy i gazu.

Mobi ewolucja

Mobi ewolucja

www.controlengineering.pl

Wartość rynku aplikacji mobilnych w przyszłym roku ma wynieść 63 miliardy euro. Wykorzystywane coraz częściej w sektorze przemysłowym są one nie tylko skutecznym narzędziem komunikacji. Umożliwiają również bieżący monitoring i kontrolę procesów, zapewniając jednocześnie stały dostęp do niezbędnych informacji o statusie wykonywanych działań. 

System SCADA 
to nie oprogramowanie pośredniczące

www.controlengineering.pl/

Przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT) oraz informatyczne systemy nadzorujące przebieg procesu technologicznego lub produkcyjnego (SCADA) mogą usprawnić operacje realizowane w aplikacjach przemysłowych.


Nowe, wydajne życie Kliniki Watson, dzięki rozwiązaniom IoT

Nowe, wydajne życie Kliniki Watson, dzięki rozwiązaniom IoT

www.schneider-electric.pl

Warszawa, 19 października 2017 - Połączenie starych systemów z nowoczesną platformą EcoStruxure, która wykorzystuje narzędzia IoT pozwoliła klinice uzyskać najwyższy w swojej historii wzrost wydajności operacyjnej.

Zaawansowane rozwiązania dla inteligentnego domu

Zaawansowane rozwiązania dla inteligentnego domu

eksperci SOMFY

Wraz z rozwojem automatyki domowej i nowoczesnych technologii, rozpędu nabrał rynek inteligentnych domów. Takie rozwiązania są szczególnie kierowane do klientów chcących podnieść standard swojego domu lub mieszkania, oraz zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo.  Inteligentne domy mogą spełniać życzenia domowników. Potrafią one samodzielnie ożywiać i uruchamiać elementy domu: gasić światła, zamykać okna, opuszczać żaluzje, czy nawet podlewać ogród i ustawiać temperaturę w domu.

Automatyka w oczyszczalni ścieków w Waszyngtonie

Automatyka w oczyszczalni ścieków w Waszyngtonie


Kenn Bengtsson, starszy kierownik projektów w firmie DC Water, stwierdza konieczność modernizacji oczyszczalni ścieków w mieście o bardzo czułej infrastrukturze, której historia sięga czasów sprzed wojny secesyjnej.

Ochrona systemów SCADA przed robakami

Ochrona systemów SCADA przed robakami

Renee Robbins Basset

Kombinacja sprzętu i oprogramowania chroni sieci przemysłowe przed złośliwym oprogramowaniem przenoszonym na pendrivach, takim jak Stuxnet. Po ujawnieniu przez wirus StuxNet luk w sieciach przemysłowych, norweska firma rozszerzyła swoje sprawdzone narzędzia diagnostyczne o oprogramowanie do nadzoru, kontroli i akwizycji danych (SCADA).

Nowe konsorcjum Badań nad Siecią Inteligentną w Europie

Nowe konsorcjum Badań nad Siecią Inteligentną w Europie


ABB zaangażował się w projekt Grid4EU. To nowatorskie konsorcjum 27 partnerów, którzy stawiają sobie za cel wspieranie działań skutkujących redukcją emisji CO2 poprzez poprawę efektywności oraz wdrażanie idei zarządzania popytem na energię (demand response) w elektrycznych sieciach dystrybucyjnych.

Bezpieczeństwo kontroli systemu: Czy użytkownicy zapominają o podstawach?

Bezpieczeństwo kontroli systemu: Czy użytkownicy zapominają o podstawach?

(tł. Sebastian Czarnecki)

Joel Langill, który jest może lepiej znany jako SCADA-hacker, jest uznawany w całym przemyśle produkcyjnym i przetwórczym pod kątem oceny jego pracy i zabezpieczeń przemysłowych systemów sterowania. Twierdzi on, że ogólny poziom świadomości rzeczywistych zagrożeń w branżach produkcyjnych i skutków naruszenia bezpieczeństwa jest bardzo niski.

Udział operatorów w zarządzaniu alarmami

Udział operatorów w zarządzaniu alarmami


Jednym z interesujących odkryć analitycznych procesów, jest określenie poziomu zaangażowania operatorów w procesie identyfikacji i określania alarmów oraz zarządzania alarmami. Biorąc pod uwagę fakt, że operatorzy działają w pierwszej linii z alarmami, można by pomyśleć, że odgrywają oni dużą rolę w tym procesie. Czy tak jest?

Machine-to-Machine, czyli proces kontrolny i decyzyjny bez udziału człowieka

Robert Koniuszek – ekspert sektora IT Capgemini Polska.

Coraz bardziej skomplikowane procesy technologiczne wymagają stałego monitorowania. Temu celowi służą procesy Machine-to-Machine, zwane w skrócie M2M. Wycenia się, że zapotrzebowanie na tego typu usługi będzie rosnąć nawet o 20% rocznie. Rozwiązania M2M są obecnie wdrażane ponad 10-krotnie częściej niż jeszcze kilka lat temu. Przemysł, nowoczesne budownictwo czy medycyna, to branże, gdzie szeroko wykorzystuje się już sieci M2M.