lg 2011-01-11

"Najbezpieczniejsze miasto świata". Skanery tęczówek na każdym kroku

Leon - jedno z najgęściej zaludnionych miast w Meksyku testuje kamery skanujące tęczówkę oka osób wybranych z tłumu. Dzięki urządzeniu rodem z filmów sci-fi władze chcą stworzyć najbezpieczniejsze miejsce na świcie - informuje telewizja Sky News.

Leon - jedno z najgęściej zaludnionych miast w Meksyku testuje kamery skanujące tęczówkę oka osób wybranych z tłumu. Dzięki urządzeniu rodem z filmów sci-fi władze chcą stworzyć najbezpieczniejsze miejsce na świcie - informuje telewizja Sky News.

Urządzenie zaprezentowane w połowie 2010 roku przez firmę biometryczną Global Rainmakers Inc jest w stanie w ciągu minuty zeskanować siatkówki nawet 50 poruszających się osób, z odległości do 10 metrów. Specjaliści twierdzą, że niedługo skaner może prześcignąć znany na całym świecie czytnik linii papilarnych.

Władze miasta Leon w Meksyku zakupiły kilkanaście prototypów urządzenia instalując je w najbardziej uczęszczanych miejscach. Nowe czytniki można znaleźć na dworcach, w centrach handlowych, szpitalach, a nawet w bankach. Wszystko to odbywa się zgodnie z nową polityką bezpieczeństwa. - Pragniemy, aby Leon stał się najbezpieczniejszym miastem na świecie - mówi rzecznik miasta w wywiadzie dla Sky News.

Władze Leonu mają nadzieję, że skaner pomoże w zidentyfikowaniu niebezpiecznych przestępców. - Dzięki urządzeniu policja zostanie poinformowana o aktualnym miejscu pobytu poszukiwanego. Żaden złodziej nie wejdzie do sklepu, gdyż skaner od razu zidentyfikuje jego tożsamość i prześle informacje do ochrony supermarketu. Kryminaliści, którzy chcieliby uciec z kraju drogą lotniczą, zostaną zatrzymani podczas rutynowej kontroli tęczówki - powiedział rzecznik Global Rainmakers, Jeff Carter, w wywiadzie dla Sky News.

Carter ma nadzieje, że w przyszłości inne państwa dołączą do Meksyku i wdrożą nową technologię. -W niedalekiej przyszłości wszystko co robisz - otwierasz samochód, wchodzisz do domu, odbierasz receptę, czy choćby zabierasz dokumenty medyczne ze szpitala - wszystko to będzie możliwe dzięki identyfikacji tęczówki, która zastąpi klucze i dowód osobisty - mówił Carter.

Zagraniczne serwisy, informujące o pomyśle miasta Leon, przywołują "Raport Mniejszości" Stevena Spielberga z 2002 roku. W jednej ze scen widać aktora Toma Cruisa, podążającego alejką sklepową. Aktor "atakowany" był reklamami wyświetlanymi na ścianach marketu. Dzięki skanowaniu tęczówki głos w reklamie wymawiał jego imię i zachęcał do kupna danego produktu.



lg
Na podstawie: wiadomosci.gazeta.pl

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii