Opracowanie redakcja e-automatyka.pl 2010-05-05

Nowość firmy GANTER: magnesy trwałe

Nowość firmy GANTER: magnesy trwałe

Firma Ganter rozszerzyła zakres oferowanych produktów o nową grupę – magnesy trwałe.  Są to układy magnetyczne wytwarzające stałe pole magnetyczne, które dzięki ich specjalnej konstrukcji zostało skupione na powierzchni roboczej.

Grupa magnesów trwałych zawiera produkty różniące się zarówno rodzajem materiału magnetycznego, materiałem obudowy, jak i kształtem. Daje to możliwość dopasowania odpowiedniego wykonania do wymaganej aplikacji.

Większość proponowanych typów magnesów posiada dodatkowe ekranowanie zabezpieczające otaczające przedmioty przez niepożądanym namagnesowaniem.
Stal nierdzewna i ocynkowana, guma oraz mosiądz to materiały, z których zostały wykonane obudowy magnesów. Dzięki takiej różnorodności materiałowej ułatwione staje się stosowanie ich w specjalnych środowiskach lub w kontakcie z delikatnymi detalami.

Rdzenie magnesów trwałych mogą być wykonane z następujących materiałów:

  • Twardy materiał ferromagnetyczny (HF) jest korzystnym cenowo rozwiązaniem, który możemy stosować w temp. nieprzekraczającej 2000C. Materiał ten zapewnia dobrą siłę przyciągania zmniejszającą się wraz ze wzrostem temperatury.
  • Aluminium-nikiel-kobalt (AlNiCo) jest wyjątkowo twardy i ciężki, lecz może być obrabiany. Stosujemy go wszędzie tam gdzie pole magnetyczne musi pozostawać stabilne i niezmienne również w funkcji temperatury. Maks. temp. pracy tego materiału to 4500C.
  • Samar-kobalt (SmCo) posiada wysoką siłę magnetyczną i niemal nie ulega rozmagnesowaniu. Jego temp. pracy nie powinna przekraczać 2000C.
  • Neodym-żelazo-bor (NdFeB) oferuje najwyższą siłę magnetyczną oraz praktycznie brak efektu rozmagnesowania. Maks. temp. pracy 800C.
Do najpopularniejszych zastosowań magnesów trwałych należą:
  • mocowanie wszelkiego rodzaju osłon, pokryw, drzwiczek,
  • ustalanie detali w urządzeniach kontrolnych, pomiarowych. Przydatne jest to zwłaszcza, gdy zakres ruchu głowicy pomiarowej uniemożliwia zastosowanie tradycyjnych elementów dociskających.
  • wstępne pozycjonowanie detali w procesie spawania, zgrzewania itp.
  • przytrzymanie części w przyrządach montażowych np. w stemplu wciskającym jeden element w drugi.
  • chwytanie, podnoszenie elementów w automatycznych liniach transportujących.

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii