Mateusz Matković 2013-01-29

Użyteczne LED-y

Użyteczne LED-y

Umiejętne wykorzystanie wszystkich możliwości oświetlenia pozwala nie tylko na wyeksponowanie najbardziej atrakcyjnych elementów architektonicznych budynku, ale także, co ważne - głównie z punktu widzenia projektantów obiektów użyteczności publicznej, poprawia ich funkcjonalność i sprzyja użytkownikom.

Rodzaj i jakość oświetlenia mają znaczenie nie tylko ze względów estetycznych, ale także praktycznych. Dobrze dobrane światło daje możliwość wizualnego uatrakcyjnienia budynku i wyróżnienia go w przestrzeni. Sprzyja też wyznaczeniu lub podkreśleniu funkcji konkretnych stref i tym samym ułatwieniu użytkownikom poruszania się w określonym miejscu. Dla wielkopowierzchniowych marketów jest to szczególnie ważne. Dodatkowo, wykorzystanie technologii LED pozwala inwestorom na znaczne, nawet kilkudziesięcioprocentowe oszczędności, ze względu na zmniejszony pobór energii elektrycznej.

Zastosowanie innowacyjnych rozwiązań nie tylko znacząco wpływa na funkcjonalność obiektu ale czyni go również bardziej przyjaznym dla wszystkich użytkowników – zarówno klientów, jak również pracowników i dostawców, czego przykładem jest sklep Selgros w Gliwicach.

Jednym z ważniejszych elementów projektu było zastosowanie opraw LED-owych na zewnątrz sklepu. Wzdłuż dróg dojazdowych oraz na parkingach zostały zainstalowane flagowe oprawy drogowe firmy Trilux, zapewniające poziomy natężenia światła zgodne z normą i założeniami firmy Selgros. W celu odpowiedniego doświetlenia strefy dostaw zastosowano oprawy o rozsyle symetrycznym i LED-y o wyższym strumieniu świetlnym.

Ponadto na zadaszonym parkingu sklepu pojawiły się oprawy LED-owe Nextrema - jedno z najlepszych rozwiązań tego typu na rynku, które sprawdza się nawet w ekstremalnych warunkach. Z powodzeniem można je zatem stosować zarówno zewnętrznie, jak i w miejscach takich jak chłodnie, gdzie stale panują bardzo niskie temperatury. Możliwość swobodnej pracy w ujemnych temperaturach jest ważna zwłaszcza w okresie zimowym.
- Nie jest to jednak jedyna zaleta zastosowanie technologii LED. Charakteryzuje ją także wysoka trwałość (50.000 h, oprawy w standardzie B10;L80) i wspomniana już wcześniej energooszczędność – wylicza Filip Gabryelczyk, Menedżer Sprzedaży Segment Retail w firmie Trilux Polska Sp. z o.o.

Dla uzyskania kompletnego efektu, działania prowadzone na zewnątrz budynku uzupełniono o prace nad wewnętrznym oświetleniem obiektu. Służyły one przede wszystkim odpowiedniemu wyeksponowaniu konkretnych rodzajów towarów, podkreśleniu ich barw i stworzeniu atmosfery sprzyjającej zakupom. W dziale mięsnym zastosowano naświetlacze z lampami sodowymi 50W i specjalnym filtrem, które nadają produktom ciepły, lekko różowy odcień. Dla odmiany, ryby oświetlono lampami metalohalogenkowymi o chłodnej barwie, odpowiedniej dla tego rodzaju artykułów. Aby stworzyć przyjazną atmosferę oraz podkreślić kolory produktów, w strefach z pieczywem, warzywami i owocami zainstalowano złote odbłyśniki wraz z lampami metalohalogenkowymi o ciepłej barwie. W okolicach wejść do sklepu zadbano o oświetlenie dekoracyjne pozwalające jednocześnie na wyeksponowanie artykułów znajdujących się  blisko  podłogi – zamontowane zostały tam ozdobne oprawy z abażurem, lampami metalohalogenkowymi oraz wysokowydajnymi odbłyśnikami 3D. Odpowiednie doświetlenie przestrzeni między regałami i na półkach zapewniają przemysłowe oprawy Durata marki Trilux. Są one wyposażone w świetlówki liniowe i odbłyśniki z możliwością regulacji położenia, a co za tym idzie również kąta rozsyłu. Aby obniżyć koszty ich konserwacji, wyposażono je również w stateczniki o podwyższonej trwałości.Mateusz Matković
Na podstawie: inplusPR.pl

Zapraszamy do skomentowania artykułu

Treść opini 
Popis 

Pozostałe artykuły z tej kategorii